Ռուս խաղաղապահները մոտ 40 լիտր արյուն են հանձնել Արցախում հիվանդների համար. ՌԴ ՊՆ
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները մոտ 40 լիտր արյուն են հանձնել հիվանդանոցներում բուժվող եւ սահմանազատման գծի մոտ գտնվող հեռավոր շրջանների քաղաքացիների համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Զինծառայողների կողմից արյան հանձնումը տեղի է ունեցել կամավոր հիմունքներով` ի պատասխան տեղական իշխանությունների` Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնին ուղղված օգնության դիմումին:
Մոտ 100 ռուս զինծառայող արձագանքել է կոչին եւ կամավոր հանձնել իրենց արյունը: Արյան նմուշառումն իրականացվել է խաղաղապահ զորախմբի հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանման մասնագետների կողմից` Ստեփանակերտ քաղաքի արյան փոխներարկման բաժնի հիման վրա:
Ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Մաքսիմ Պուգաչովը պատմել է, որ մինչ ընթացակարգի սկսվելը չափվել է յուրաքանչյուր զինծառայողի արյան ճնշումը, անցկացվել է բողոքների հետազոտություն եւ լրացվել են անհրաժեշտ հարցաթերթիկները: «Արյան հանձնման ընթացակարգի ավարտին յուրաքանչյուր զինծառայողի տրվել է լրացուցիչ սննդի չափաբաժին` շոկոլադի, հյութի եւ բլիթների տեսքով: Բացի այդ, բոլոր արյան դոնորներին լրացուցիչ հանգստյան օր կտրամադրվի»,- ամփոփել է նա:

Servicemen of the Russian peacekeeping contingent donated about 40 liters of blood for citizens who are being treated in hospitals and living near the demarcation line in remote areas of Nagorno-Karabakh, the Russian Defense Ministry informs.
Russian peacekeepers donate about 40 liters of blood for patients in Nagorno-Karabakh
STEPANAKERT, AUGUST 13, ARTSAKHPRESS: The donation of blood by servicemen took place on a voluntary basis in response to an appeal by local authorities to the Centre for Humanitarian Response of the Russian peacekeeping contingent for assistance.
About 100 Russian servicemen responded to the appeal and voluntarily donated their blood. Blood sampling was carried out by specialists of the special-purpose medical unit of the peacekeeping contingent on the basis of the blood transfusion department in Stepanakert city.
The representative of the Russian peacekeeping contingent, Maxim Pugachev, said that before the procedure began, blood pressure was measured for each serviceman, a survey of complaints was conducted and the necessary questionnaires were filled out. “At the end of the blood donation procedure, each serviceman was given an additional food ration in the form of chocolate, juice and cookies. In addition, all blood donors from among the military will be provided with an additional day of rest,” he summed up.