Մոսկվաբնակ արցախուհին Ստեփանակերտում կոմիքսներ ստեղծելու դասընթաց է կազմակերպել
Արմատներով արցախցի մոսկվաբնակ Անահիտ Բաղդասարյանը օգոստոսի 1-13-ը Ստեփանակերտում կազմակերպել է կոմիքսներ ստեղծելու դասընթաց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ծրագրի հեղինակ, դասընթացավար Ա. Բաղդասարյանը:
«Պատմական գիտությունների թեկնածու եմ, թեզ եմ պաշտպանել՝ «Արցախի գյուղերի սրբավայրերը» թեմայով, դրա համար հաճախ եմ լինում Արցախում. պատերազմից հետո հայրենիքի կանչն ավելի է ուժգնացել : Մոսկվայում աշխատում եմ որպես կրթական խմբագիր: Մայիս ամսին, երբ հերթական անգամ այցելել եմ Արցախ, մտածում էի նկարչական որևէ ծրագիր իրականացնել, որովհետև ես հավատում եմ, որ արվեստը շատ է օգնում մարդկանց ցույց տալ իրենց գեղարվեստական ընդունակությունները՝ նույնիսկ այն դեպքում, երբ նրանք երբևէ չեն նկարել։ Իսկ կոմիքս ստեղծելն օգնում է մարդուն հավատալ իր ուժերին: Դրա համար ընտրեցի այդ ուղղությունը։ Կոմիքսը գեղարվեստական բարդ գործ է, բայց այն հասանելի է բոլորին: Կոմիքսների շնորհիվ մարդիկ արտահայտում են այն, ինչը հուզում է իրենց: Այդպես որոշեցի այստեղ նույնպես կոմիքսներ նկարողների մի փոքր խումբ ստեղծել: Ծրագիրի շրջանակում 6 հանդիպում կազմակերպեցինք՝ 4 դասախոսություն և 2 սեմինար պարապմունք: Դասընթացը վարում էր նաև Հայաստանից ժամանած նկարիչ Տիգրան Մանգասարյանը: Խմբում ընդգրկված էր 8 մասնակից։ Բոլորն էլ լավ էին նկարում, հաճելի էր տեսնել նրանց գործերը»,- նշել է Ա. Բաղդասարյանը:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ առաջիկայում պատրաստվում է կոմիքսների գիրք հրատարակել: «Գրքում զետեղված կլինեն տարբեր կոմիքսներ, Արցախի նկարիչների նկարածները, նաև՝ Արցախի մասին գործեր։ Մեզ համար կարևոր է , որ մարդիկ սիրով թերթեն մեր գրքի էջերը: Դեռևս չենք որոշել գրքի անունը, քանի որ դասընթացի մասնակիցները դեռ չեն ավարտել իրենց աշխատանքները: Նրանք կուղարկեն ինձ, որից հետո ընդհանուր եզրակացության կգանք»,- ընդգծել է նա։

Anahit Baghdasaryan who is originally from Artsakh but now lives in Moscow, organized a comics creation course in Stepanakert on August 1-13.
A resident of Moscow, originally from Artsakh, organized comics creation course in Stepanakert
STEPANAKERT, AUGUST 14, ARTSAKHPRESS: The author of the program Anahit Baghdasaryan told “Artsakhpress”, noting that she is a candidate of historical sciences and defended a thesis on "Sanctuaries of Artsakh Villages", that is why she often visits Artsakh.
I work as an educational editor in Moscow. In May, when I visited Artsakh again, I was thinking of implementing a painting project, because I believe that art helps people to show their artistic abilities, even when they have never painted. And creating a comic helps a person to believe in his/her own strength.
That's why I have chosen this direction. Comics is a complex work of art, but it is available to everyone. Thanks to comics, people express their excitements.
Within the framework of the program we organized 6 meetings: 4 lectures and 2 seminars.
The course was also conducted by artist Tigran Mangasaryan from Armenia. The group included 8 participants.
Anahit Baghdasaryan noted that they are going to publish a comics book in the near future. The book will contain various comics, some paintings by Artsakh artists, as well as works about Artsakh.