Մոսկվաբնակ արցախուհին Ստեփանակերտում կոմիքսներ ստեղծելու դասընթաց է կազմակերպել
Արմատներով արցախցի մոսկվաբնակ Անահիտ Բաղդասարյանը օգոստոսի 1-13-ը Ստեփանակերտում կազմակերպել է կոմիքսներ ստեղծելու դասընթաց:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ծրագրի հեղինակ, դասընթացավար Ա. Բաղդասարյանը:
«Պատմական գիտությունների թեկնածու եմ, թեզ եմ պաշտպանել՝ «Արցախի գյուղերի սրբավայրերը» թեմայով, դրա համար հաճախ եմ լինում Արցախում. պատերազմից հետո հայրենիքի կանչն ավելի է ուժգնացել : Մոսկվայում աշխատում եմ որպես կրթական խմբագիր: Մայիս ամսին, երբ հերթական անգամ այցելել եմ Արցախ, մտածում էի նկարչական որևէ ծրագիր իրականացնել, որովհետև ես հավատում եմ, որ արվեստը շատ է օգնում մարդկանց ցույց տալ իրենց գեղարվեստական ընդունակությունները՝ նույնիսկ այն դեպքում, երբ նրանք երբևէ չեն նկարել։ Իսկ կոմիքս ստեղծելն օգնում է մարդուն հավատալ իր ուժերին: Դրա համար ընտրեցի այդ ուղղությունը։ Կոմիքսը գեղարվեստական բարդ գործ է, բայց այն հասանելի է բոլորին: Կոմիքսների շնորհիվ մարդիկ արտահայտում են այն, ինչը հուզում է իրենց: Այդպես որոշեցի այստեղ նույնպես կոմիքսներ նկարողների մի փոքր խումբ ստեղծել: Ծրագիրի շրջանակում 6 հանդիպում կազմակերպեցինք՝ 4 դասախոսություն և 2 սեմինար պարապմունք: Դասընթացը վարում էր նաև Հայաստանից ժամանած նկարիչ Տիգրան Մանգասարյանը: Խմբում ընդգրկված էր 8 մասնակից։ Բոլորն էլ լավ էին նկարում, հաճելի էր տեսնել նրանց գործերը»,- նշել է Ա. Բաղդասարյանը:
Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ առաջիկայում պատրաստվում է կոմիքսների գիրք հրատարակել: «Գրքում զետեղված կլինեն տարբեր կոմիքսներ, Արցախի նկարիչների նկարածները, նաև՝ Արցախի մասին գործեր։ Մեզ համար կարևոր է , որ մարդիկ սիրով թերթեն մեր գրքի էջերը: Դեռևս չենք որոշել գրքի անունը, քանի որ դասընթացի մասնակիցները դեռ չեն ավարտել իրենց աշխատանքները: Նրանք կուղարկեն ինձ, որից հետո ընդհանուր եզրակացության կգանք»,- ընդգծել է նա։

Жительница Москвы с корнями из Арцаха провела курс по созданию комиксов в Степанакерте
Анаит Багдасарян, москвичка с корнями из Арцаха, с 1 по 13 августа организовала в Степанакерте учебный курс по созданию комиксов.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сказала автор программы и ведущая курса А. Багдасарян.
Բնութագրությունը հասանալի չէЯ кандидат исторических наук, защитила диссертацию на тему «Святыни сел Арцаха», поэтому часто бываю в Арцахе. После войны зов Родины усилился. В Москве работаю редактором по образованию. В мае, когда в очередной раз посетила  Арцах, я думала о реализации проекта живописи, потому что считаю, что искусство очень помогает людям проявить свои художественные способности, даже если они никогда не рисовали. А создание комикса помогает человеку поверить в свои силы. Вот почему я выбрала это направление. Комиксы - сложное произведение искусства, но они доступны каждому. Благодаря комиксам люди выражают то, что их волнует. Поэтому я решила создать здесь небольшую группу художников по комиксам. В рамках программы мы организовали 6 встреч: 4 лекции и 2 семинара. Курс проводил также художник Тигран Мангасарян, приехавший из Армении. В группе было 8 участников. Все хорошо рисовали, было приятно увидеть их работы», - отметила А. Багдасарян.
По словам нашей собеседницы, в ближайшее время она собирается издать книгу комиксов. «В книгу войдут различные комиксы, картины художников Арцаха, а также произведения об Арцахе. Для нас очень важно, чтобы люди с любовью перелистывали страницы нашей книги. Мы еще не определились с названием книги, так как участники курса еще не закончили свою работу. Они пришлют мне свои работы, после чего мы придем к общему выводу», - подчеркнула она.