Ստեփանակերտում Հադրութի օրվան նվիրված միջոցառում է կազմակերպվել
Նախօրեին ԱՀ Հադրութ քաղաքի վերածննդի և Առաջին Պաշտպանական շրջանի կազմավորման օրվան նվիրված Հադրութի Արվեստի դպրոցի նախաձեռնությամբ Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի տան բակում կազմակերպել է հուշ-երեկո:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»֊ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Հադրութի քաղաքապետ Վահան Սավադյանն իր խոսքում կարևորել է օրվա խորհուրդը. «Այսօր մենք հավաքվել ենք ընդգծելու մեզ համար շատ կարևոր ու մեծ նշանակություն ունեցող մի օրվա մասին: 1992 թ.֊ի այս օրը վճռվեց Հադրութի ճակատագիրը:
Հադրութցին ծնկի չեկավ, այլ, արժանի հակահարված տալով թշնամուն, անառիկ պահեց Արցախի հարավային դարպասը: Այս օրը միշտ էլ նշել ենք մեծ շուքով: Տոնական միջոցառումը մեկնարկում էր Հադրութի քաղաքային հուշահամալիրից, ծաղիկներ էինք խոնարհում զոհված ազատամարտիկների հիշատակին կառուցված հուշարձանին, Հադրութի ազատության հրապարակում տեղի էր ունենում հանդիսավոր միջոցառում, քաղաքի օրն ավարտվում էր տոնական հրավառությամբ:
Մենք պարտավոր ենք այսօր նույնպես նշել քաղաքի օրը, որովհետև մենք չենք կարող չհիշել բոլոր նրանց, ում շնորհիվ 1994 թ. թշնամին ստիպված ստորագրեց զինադադարի պայմանագիրը, չենք կարող չհիշել այն հերոսներին, ովքեր իրենց կյանքը զոհաբերեցին հանուն ազատության: Մենք վստահ ենք, որ մի օր կվերադառնանք Հադրութ, և Առաջին Պաշտպանական շրջանը կշարունակի իր հայրենանվեր աշխատանքը՝ պաշտպանելով Արցախի հարավային թևը»։
Հադրութի շրջվարչակազմի ղեկավար Արթուր Բաղդասարյանի խոսքով՝ արցախցին ապրում է պատմության շատ ծանր շրջափուլ, որ սկիզբ է առել դեռևս 1992 թվականից։
«Փառք այն բոլոր տղաներին, որոնց շնորհիվ կարողացանք պաշտպանել Հադրութի շրջանը: Մենք շատ պատերազմներ ենք տեսել, բայց նորից պետք է պայքարենք, ստեղծենք, արարենք ու հույսով ապրենք, որ մի օր հետ ենք գնալու Հադրութ քաղաք, ծաղկեցնելու ենք, վերականգնելու ենք մեր խաչքարերը, եկեղեցիները: Պետք է լինենք միասնական, հայրենասեր, որ ժամանակը գա, բոլորս մի մարդու պես պետք է պատրաստ լինենք Հադրութ վերադառնալուն»,- նշել է Ա. Բաղդասարյանը:
Միջոցառման վերջում Հադրութի Արվեստի դպրոցի սաները հանդես եկան հայրենասիրական բանաստեղծություններով ու երաժշտական կատարումներով։ Հադրութի շրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Մատթեոս քահանան միջոցառումը եզրափակվեց Տերունական աղոթքով:
Հուշ -երեկոյին ներկա էին ԱՀ պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, ԱՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը, Հադրութի շրջվարչակազմի աշխատակազմի կրթության և սպորտի բաժնի վարիչ Ա. Մինասյանը, հյուրեր, հադրութցիներ:

В Степанакерте прошло мероприятие, посвященное Дню Гадрута
15 августа по инициативе Гадрутской школы искусств, посвященной дню возрождения города Гадрут Республики Арцах, дню образования Первого оборонительного округа, во дворе центра культуры имени Шарля Азнавура был организован памятный вечер.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 августа, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", мэр Гадрута Ваан Савадян в своем выступлении подчеркнул значение дня: «Сегодня мы собрались, чтобы отметить очень важный для нас день. В этот день 1992 года решилась судьба Гадрута.
Гадрутцы не сдавались, напротив, достойно нанеся противнику контратаку, сохранили южные ворота Арцаха неприступными. Мы всегда отмечали этот день с особым торжеством. Праздничное мероприятие начиналось с городского мемориала Гадрута, возлагали цветы к памятнику павшим борцам за свободу, на Гадрутской площади Свободы проходило торжественное мероприятие, завершался день города праздничным салютом.
Мы и сегодня обязаны отметить день города, ведь мы не можем забыть всех тех, благодаря которым в 1994 году враг был вынужден подписать соглашение о прекращении огня, мы не можем не вспомнить героев, которые пожертвовали своими жизнями за свободу. Мы уверены, что однажды вернемся в Гадрут. Первый оборонительный округ продолжит патриотическую работу, защищая южную часть Арцаха».
По словам главы администрации Гадрутского района Артура Багдасаряна, народ Арцаха переживает очень сложный исторический период, который начался в 1992 году.
«Слава всем борцам, благодаря которым нам удалось защитить Гадрутский район. Мы видели много войн, но мы должны снова воевать, творить, создавать и жить с надеждой, что однажды мы вернемся в Гадрут, и Гадрут снова будет процветать, восстановим наши хачкары, церкви. Мы должны быть едиными, патриотичными и для будущего мы все должны быть готовы вернуться в Гадрут как один человек», - отметил А. Багдасарян.
В завершение мероприятия ученики Гадрутской школы искусств исполнили патриотические стихи и музыкальные представления. Мероприятие завершилось молитвой «Отче наш» духовного пастора Гадрутского района отца Матфея.
На памятном мероприятии присутствовали государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян, министр территориального управления и инфраструктуры Республики Арцах Айк Ханумян, начальник отдела образования и спорта аппарата Гадрутской районной администрации А. Минасян, гости, жители Гадрута.