«Ապրելու Արցախ». Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյան
«Ապրելու Արցախ» նախագծի շրջանակներում «Արցախպրես»-ը հյուրընկալել է Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։«Արցախն ինձ համար օտար մի վայր չէ, ես այստեղ ծնվել, մեծացել եմ և ամեն մի սրբատեղի, ամեն մի քար ինձ համար հոգեհարազատ է:
Մեր պատմության ամբողջ ընթացքում մեր ժողովուրդը, նախնիները ունեցել են և՛ հաղթանակներ, և՛ պարտություններ, բայց նրանք շարունակել են ապրել և չեն հրաժարվել գոյապայքարից, այլ նորովի են սկսել՝ մտածելով այն մասին, թե որտեղ են սայթաքել և սխալվել:
Եվ ամենից կարևորը հենց սա է քրիստոնեության մեջ՝ ընկալել և ընդունել քո սխալը, ապաշխարել և աստվածային ուժով սկսել նոր կյանքդ: Հետպատերազմյան շրջանում արցախցին պետք է քաջ գիտակցի, որ ինքը աստվածապարգև հողի վրա է ապրում, և այդ հողի վրա իր արարելը, ստեղծագործելն ու ապրելն աստվածային պարգև են և աստվածային հրաման:
Այս առումով սուրբ գիքը նաև ասում է. «որտեղ ձեր գանձն է, այնտեղ էլ ձեր սրտերը պետք է լինեն»։ Եթե Արցախը մեզ համար գանձ է, ուրեմն մեր սրտերը այստեղ պետք է լինեն: Արցախցին տեսլական ունի, որովհետև որքան ինքը մոտենա Աստծուն, այնքան ապագան լուսավոր է տեսնելու, որքան հեռանա, այնքան խավարն է տեսնելու, իսկ խավարի մեջ չես կարող փրկել քո անձը և հայրենիքը. սատանայի մեջ փրկագործություն չկա»,- մեզ հետ զրույցում ասաց հոգևոր առաջնորդը:
Նրա հավաստմամբ՝ ապրել Արցախում՝ կնշանակի ժողովրդի հետ մտնել գոյապայքարի մեջ՝ աստվածային պարգև ստացած, Հայաստան աշխարհի անբաժանելի մաս Արցախը պահպանելով սրբությամբ, նվիրվածությամբ, աշխատանքով և աղոթքով:

«Арцах жизни»: Епископ Вртанес Абрамян
В рамках проекта "Арцах жизни" в гостях "Арцахпресс" предводитель Арцахской епархии, Преосвященный епископ Вртанес Абрамян.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 августа, АРЦАХПРЕСС- «Арцах для меня не чужое место, я здесь родился и вырос, каждое святилище, каждый камень близок моему сердцу.
Բնութագրությունը հասանալի չէНа протяжении всей нашей истории у нашего народа, у наших предков были «победы» и «поражения», но они продолжали жить, они не отказались от борьбы за выживание, а начинали заново, думая о том, где они споткнулись и совершили ошибки. И это самое главное в христианстве: осознать, принять свою ошибку, покаяться, начать новую жизнь с божественной силой.
В послевоенный период арцахцы должны хорошо осознать, что они живут на данной Богом земле, что их созидание и жизнь на этой земле - это божественный дар, божественное повеление.
В связи с этим в священной книге сказано: «Где ваше сокровище, там будут и ваши сердца». Если Арцах для нас - сокровище, значит, здесь должны быть наши сердца. У арцахцев есть видение, потому что чем ближе они подойдут к Богу, тем ярче увидят будущее, чем дальше они отойдут, тем темнее увидят, а в темноте вы не можете спасти свою личность, Родину. В дьяволе нет спасения», - сказал в беседе с нами  духовный предводитель.
По его словам, жить в Арцахе будет означать вместе с народом вступить в борьбу за выживание, получить божественный дар - свято сохранить Арцах как неотъемлемую часть Армении, преданностью, трудом и молитвой.