Արմեն Գրիգորյանը բարձր է գնահատում Ուրուգվայի դիրքորոշումը Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմի առնչությամբ
այաստանը մեծապես գնահատում է 2020 թվականի աշնանը Արցախի դեմ ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի առնչությամբ Ուրուգվայի սկզբունքային դիրքորոշումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍԱյս մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանը Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանսիսկո Բուստիժոյի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ:
«Ի թիվս այլոց, երկրի օրենսդիր մարմինը դատապարտել է Ղարաբաղյան հակամարտությունում Թուրքիայի կողմից վարձկանների ներգրավումը և Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտման և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ռմբակոծման դեպքերը: Այս ամենը հաստատում է, որ չնայած Հայաստանը և Ուրուգվայը աշխարհագրորեն հեռու են, սակայն հայերի և ուրուգվայցիների միջև շարունակաբար ամրապնդվող արժեքային ու աշխարհընկալման կապը հնարավորություն է տալիս հաղթահարելու մեզ բաժանող կիլոմետրերի հեռավորությունը»,- ասել  է Գրիգորյանը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանը ցավով նշեց, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և գոյության իրավունքի դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքները դեռևս ամբողջովին չեն հաղթահարվել:
«Հայաստանը և Արցախը բախվում են անվտանգային խնդրի, դեռևս չեն հայրենադարձվել հայ ռազմագերիները և քաղաքացիական պատանդները: Այս պարագայում մենք շարունակում ենք ապավինել մեր բարեկամ երկրների և, իհարկե, Ուրուգվայի հետ համերաշխությանը»,- եզրափակել է Գրիգորյանը:

Армен Григорян высоко оценил позицию Уругвая в отношении развязанной против Арцаха войны
Армения высоко ценит принципиальную позицию Уругвая в отношении азербайджано-турецкой агрессии против Арцаха осенью 2020 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 августа, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом и.о. министра иностранных дел РА Армен Григорян заявил в ходе совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Уругвая Франсиско Бустижо.
«Среди прочего, законодательный орган страны осудил участие турецких наемников в карабахском конфликте, случаи нарушения прав человека со стороны Азербайджана и взрывы гражданских инфраструктур. Все это подтверждает, что хотя Армения и Уругвай географически удалены, постоянно укрепляющаяся ценностная и мировоззренческая связь между армянами и уругвайцами позволяет нам преодолевать разделяющие нас километры», - сказал Григорян.
Исполняющий обязанности министра иностранных дел РА Армен Григорян с сожалением отметил, что последствия войны, развязанной против самоопределения и права на существование народа Арцаха, до сих пор полностью не преодолены.
«Армения и Арцах сталкиваются с проблемой безопасности, армянские военнопленные и гражданские заложники до сих пор не репатриированы. В этом случае мы продолжаем рассчитывать на солидарность наших дружественных стран и, конечно же, Уругвая», - заключил Григорян.