Ամփոփվել է բիզնես և բարեգործական ծրագրերի դիմումների ընդունման առաջին փուլը
«Բարձր տեխնոլոգիաների և ռազմավարական պլանավորման կենտրոն» հիմնադրամն ամփոփել է 2021 թվականի մայիս ամսից սկսած բիզնես և բարեգործական ծրագրերի դիմումների ընդունման առաջին փուլը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Բարեգործական և ինվեստիցիոն ծրագրերի ռազմավարական պլանավորման բաժնի պետ Բելլա Սարգսյանը և նշել, որ առաջին փուլում զգալի էր արցախցիների հետաքրքրությունը Հիմնադրամի գործունեության նկատմամբ։
«Ամփոփելով առաջին փուլը՝ նշենք, որ մոտ 130 արցախցիներ հետաքրքրություն են ցուցաբերել ծրագրի նկատմամբ։ Ունենք 33 փաստացի ծրագիր, որոնք անցել են դիմումի ընդունման բոլոր փուլերով։ Ներկա պահի դրությամբ հաստատվել է 10 ծրագիր, որից 7-ը արդեն տեղադրվել է Հիմնադրամի օնլայն հարթակում, և ցանկացողները կարող են արդեն իրենց աջակցությունը տրամադրել նախընտրած ծրագրին։ Հաստատվածներից 1-ը հանդիսանում է պետական ծրագիր, որը կազմվել է ԱՀ Կառավարության, Քաղաքաշինության նախարարության և Հիմնադրամի համագործակցությամբ («Մոդուլ տուն» ծրագիր), 2-ը բարեգործական ծրագրեր են մշակույթի ոլորտից, 1-ը՝ հացի արտադրություն, որը հաց կմատակարարի Ասկերանի շրջանի երեք միմյանց հարակից գյուղերի, 1-ը՝ զբոսաշրջության ոլորտին պատկանող ծրագիր և 5-ը հանդիսանում են գյուղատնտեսության՝ մասնավորապես անասնապահության ոլորտը զարգացնող ծրագրեր։
Նկատելի է, որ մեր հայրենակիցները հիմնականում ցանկություն են հայտնում ներկայացնել ծրագրեր անասնապահության ոլորտից։ Կան ինչպես փորձ ունեցողներ, այնպես էլ սկսնակներ, որոնք հստակ պատկերացնում են տվյալ ոլորտի առանձնահատկությունները և գիտեն, թե ինչպես են ընդունելու իրենց առաջարկած բիզնես նախագծի մարտահրավերները», - հավելեց Բ. Սարգսյանը։ Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ դիմումների ընդունման վերջնաժամկետը չի վերաբերում արտադրության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներին պատկանող ծրագրերին, որոնց համար դեռ շարունակվում է հայտերի ընդունումը։

Подведены итоги первого этапа приема заявок на участие в бизнес-благотворительных программах
Фонд «Центр высоких технологий и стратегического планирования» подвел итоги первого этапа приема заявок на участие в бизнес-благотворительных программах с мая 2021 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщила в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" начальник отдела стратегического планирования благотворительных инвестиционных программ Белла Саркисян, отметив, что на первом этапе интерес арцахцев к деятельности фонда был значительным.
«Подводя итоги первого этапа, отметим, что интерес к программе проявили около 130 человек из Арцаха. У нас есть 33 фактические программы, которые прошли все этапы приема заявки. В настоящее время одобрено 10 программ, 7 из которых уже размещены на онлайн-платформе Фонда. Желающие уже могут оказать свою поддержку предпочтительной программе. Одна из утвержденных программ - это государственная программа, разработанная в сотрудничестве с Правительством Республики Арцах, Министерством градостроительства и Фондом (программа «Модульный дом»), 2 - благотворительные программы в области культуры, 1 - производство хлеба, которое будет поставлять хлеб в три прилегающие села Аскеранского района. 1 - программа, относящаяся к сфере туризма и 5 - программы, которые развивают сферу сельского хозяйства, в частности сектор животноводства.
Примечательно, что в основном наши соотечественники выражают желание представить программы в области животноводства. Есть как опытные, так и новички, которые четко понимают специфику отрасли, знают, как принять вызовы предлагаемого ими бизнес-проекта», - добавила Б. Саркисян.
По словам нашего собеседника, крайний срок подачи заявок не распространяется на программы производственного и информационного секторов, заявки на которые еще принимаются.