Խանցքում տեղահանված ընտանիքների համար տներ են վերանորոգում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Խանցքի համայնքապետ Առնոլդ Աբրահամյանը:
«Գյուղում վերաբնակեցվել է 4 ընտանիք՝ 20 հոգով: Մինչև սեպտեմբեր ևս 10 ընտանիքի կընդունենք: Այս պահի դրությամբ 10 տուն է վերանորոգվում նրանց տրամադրելու համար: Դպրոցը՝ 22 աշակերտներով, վերաբացվել է դեկտեմբեր ամսից: Այս ուսումնական տարվանից նրանց կմիանա 8 աշակերտ: Մանկապարտեզ չունենք, քանի որ շենքը վերանորոգման կարիք ունի: Համայնքում գործում են համայնքային կենտրոն, հանդիսությունների սրահ ու ակումբ, որոնք նորակառույց են. ունենք նաև բուժկետ: Գյուղը մայրուղուն կապող ճանապարհը սալապատել ենք, իսկ գյուղամիջյան ճանապարհների խորդուբորդ հատվածները նույնպես կսալապատենք: Խանցքն արդեն մեկ տարի է՝ գազաֆիկացված է ապահովված էլեկտրաէներգիայով: Ունենք ջրի խնդիր. ջուր ստանում ենք օրական մի քանի ժամով»,- նշեց Ա. Աբրահամյանը՝ ցավով տեղեկացնելով որ 44֊օրյա պատերազմում իրենց փոքր գյուղը 4 զոհ է ունեցել։
Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության և նրանց ապագա ծրագրերի մասին՝ մեր զրուցակիցը նշել է, որ բնակչության մեծ մասը զբաղվում է անասնապահությամբ, գյուղատնտեսությամբ ու բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակմամբ:

Houses are renovated for the displaced people in Khantsk
The community of Khantsk of Askeran region, Artsakh Republic has 224 inhabitants. After the war, the residents of the village have returned.
STEPANAKERT, AUGUST 17, ARTSAKHPRESSThe head of the community, Arnold Abrahamyan told "Artsakhpress".
"4 families with 20 people have resettled in the village. We will accept 10 more families by September. Currently, 10 houses are being renovated for them.
The school has been reopened since December. We do not have a kindergarten, as the building needs renovation. There is a community center, a ceremony hall and a club in the community. We also have an aid station.
The village has been supplied with electricity for a year. The head of the community noted that the main problem of the village is the water supply. The head of the community noted with regret that 4 of their fellow-villagers have fallen during the recent battles for the defense of the homeland.
Speaking about the employment of the villagers and their future plans, he noted that the majority of the population is engaged in cattle breeding and agriculture.