Խանցքում տեղահանված ընտանիքների համար տներ են վերանորոգում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Խանցքի համայնքապետ Առնոլդ Աբրահամյանը:
«Գյուղում վերաբնակեցվել է 4 ընտանիք՝ 20 հոգով: Մինչև սեպտեմբեր ևս 10 ընտանիքի կընդունենք: Այս պահի դրությամբ 10 տուն է վերանորոգվում նրանց տրամադրելու համար: Դպրոցը՝ 22 աշակերտներով, վերաբացվել է դեկտեմբեր ամսից: Այս ուսումնական տարվանից նրանց կմիանա 8 աշակերտ: Մանկապարտեզ չունենք, քանի որ շենքը վերանորոգման կարիք ունի: Համայնքում գործում են համայնքային կենտրոն, հանդիսությունների սրահ ու ակումբ, որոնք նորակառույց են. ունենք նաև բուժկետ: Գյուղը մայրուղուն կապող ճանապարհը սալապատել ենք, իսկ գյուղամիջյան ճանապարհների խորդուբորդ հատվածները նույնպես կսալապատենք: Խանցքն արդեն մեկ տարի է՝ գազաֆիկացված է ապահովված էլեկտրաէներգիայով: Ունենք ջրի խնդիր. ջուր ստանում ենք օրական մի քանի ժամով»,- նշեց Ա. Աբրահամյանը՝ ցավով տեղեկացնելով որ 44֊օրյա պատերազմում իրենց փոքր գյուղը 4 զոհ է ունեցել։
Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության և նրանց ապագա ծրագրերի մասին՝ մեր զրուցակիցը նշել է, որ բնակչության մեծ մասը զբաղվում է անասնապահությամբ, գյուղատնտեսությամբ ու բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակմամբ:

В Ханцке ремонтируют дома для вынужденных переселенцев
СТЕПАНАКЕРТ, 17 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом  "Арцахпресс" заявил глава общины Ханцк Арнольд Абраамян.
«В село переселены 4 семьи по 20 человек. К сентябрю примем еще 10 семей. На данный момент ремонтируются 10 домов для предоставления этим семьям. Школа, в которой учатся 22 ученика, возобновила работу с декабря. С этого учебного года к ним присоединятся еще 8 ученика. Детского сада у нас нет, так как здание требует ремонта. В поселке есть общинный центр, зал для торжеств и клуб, которые построены недавно. У нас также есть медпункт. Дорога, соединяющая село с трассой, была вымощена, мы также проложим неровные участки сельских дорог. Ханцк газифицирован, подведено электричество. У нас проблема с водой. Мы получаем воду по несколько часов в день», - отметил А. Абраамян, с сожалением сообщив, что в 44-дневной войне в их маленьком селе погибло 4 человека.
Говоря о занятости сельчан и их планах на будущее, наш собеседник отметил, что большая часть населения занимается животноводством, сельским хозяйством и выращиванием овощных культур.