Առցանց քննարկում ԵԽԽՎ զեկուցողի հետ
Արցախի Հանրապետության հասարակական կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ օգոստոսի 17-ին անցկացվեց առցանց քննարկում ղարաբաղյան հակամարտության հումանիտար հետևանքների հարցերով Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հատուկ զեկուցող, Իռլանդիայի պատգամավոր Փոլ Գավանի հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանդիպման մասնակիցների կողմից «Արցախպրես»-ին ներկայացվել է, որ հասարակական կառույցների ներկայացուցիչները խոսեցին այն խնդիրների մասին, որոնք անմիջապես առնչվում էին Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմի հետևանքով ի հայտ եկած հումանիտար ճգնաժամին։ Ճգնաժամի հաղթահարման նպատակով հայկական երկու պետությունների ջանքերը չեն կարող բավարար լինել, անհրաժեշտ է ստանալ նաև միջազգային հանրության լայն աջակցությունը։ Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված Արցախի բնակավայրերի մշտական բնակիչները, որոնք կորցրել են իրենց բնակարաններն ու սեփական գույքը, գտնվում են անելանելի վիճակում։ Ներկա դրությամբ սոցիալական աջակցություն ցուցաբերվում է Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության կառավարությունների կողմից։
Մինչդեռ, միջազգային մարդասիրական նորմերի համաձայն, բռնությամբ տեղահանվածներին պետք է սատարեն նաև համապատասխան միջազգային կառույցները։ ԵԽԽՎ զեկուցողը ուշադրությամբ լսեց տեղահանվածներին, ովքեր 44-օրյա պատերազմի հետևանքով զրկվել են իրենց հայրենի եզերքից, հայտնվել անօթևանի կարգավիճակում և այսօր ապրում են միջազգային աջակցություն ստանալու ակնկալիքով։ Քննարկումների մաս էր կազմում նաև Բաքվի բանտերում պահվող հայ գերիների վերադարձի խնդիրը։ Պատերազմից ամիսներ անց նրանց այնտեղ գտնվելը միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է։ Անթույլատրելի է, երբ ադրբեջանական կողմը նման խնդիրը դարձնում է շահարկումների առարկա՝ դարձնելով այն քաղաքական բնույթի հարց։ Գերությունից վերադարձած անձինք ու անհայտ կորածների հարազատները ներկայացրեցին մի շարք փաստեր գերության մեջ հայ քաղաքացիական անձանց ու զինծառայողների հանդեպ դաժան հանցագործությունների վերաբերյալ:
Բնութագրությունը հասանալի չէ Հարցերի մի խումբն էլ վերաբերում էր Արցախի պատմամշակութային ժառանգության պահպանմանն այն տարածքներում, որոնք գտնվում են ադրբեջանական օկուպացիայի տակ։ Ադրբեջանցիները տարածել են տեսագրություններ, որոնցում ցույց են տվել, թե ինչպիսի վայրագությամբ են ավերում ու պղծում արցախյան եկեղեցիները։ Նրանք երկու անգամ հարվածել են Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցուն, «Կանաչ ժամ» եկեղեցին պայթեցվել է ադրբեջանցի զինվորների կողմից, Մեխակավանի հայկական եկեղեցու ոչնչացման փաստը միջազգային հանրությանը ներկայացրել է «Բիբիսի» հեռուստաընկերության թղթակիցը։
Այս բոլորը փաստեր են, որոնք ցույց են տալիս Բաքվի նպատակը՝ ջնջել այն, ինչ հայկական է, այդ ժառանգությունը ներկայացնել որպես ոչ հայկական՝ ալբանական կամ ուդիական։ Արցախի հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները և տարաբնույթ տուժած անձինք բարձրաձայնեցին նաև Ադրբեջանում պետական մակարդակով քարոզվող հայատյացության մասին. այդ երկրում ամեն օր թշնամանք է սերմանվում յուրաքանչյուր հայի նկատմամբ, մեր հակառակորդը չի թաքցնում ևս մեկ ցեղասպանություն իրականացնելու իր ծրագիրը։ Հերթական անգամ շոշափվեց հույժ կարևոր մի հարց։
Բաքուն ամեն ինչ անում է, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ԵԽԽՎ զեկուցողները չայցելեն հակամարտության գոտի։Մինչ օրս չի այցելել նաև ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարը, ինչը հայկական կողմի համար համարվում է անընդունելի փաստ։ Խոսվեց Ադրբեջանի նկատմամբ միջազգային ճնշումներ գործադրելու անհրաժեշտության մասին, ընդգծվեց, որ այդ հարցով առաջին հերթին պետք է զբաղվի Եվրոպայի խորհուրդը, որի գլխավոր խնդիրը մարդու իրավունքների պաշտպանությունն է։
Պատերազմից տուժած Արցախի ժողովրդի իրավունքները պաշտպանելու համար առաջին հերթին պետք է լինել այդ ժողովրդի կողքին, հաղորդակից լինել նրանց խնդիրներին՝ միջազգային հանրությանը դրանք ավելի հստակ ներկայացնելու և ժամանակին, համապատասխան լուծումներ գտնելու նպատակադրմամբ։

Онлайн-обсуждение с докладчиком ПАСЕ
По инициативе неправительственных организаций Республики Арцах 17 августа состоялась онлайн-дискуссия со специальным докладчиком Парламентской ассамблеи Совета Европы по нагорно-карабахскому конфликту, депутатом Ирландии Полом Гаваном.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 августа, АРЦАХПРЕСС- Как сообщили "Арцахпресс" участники встречи, представители неправительственных организаций обсуждали проблемы, которые имеют прямое отношение к гуманитарному кризису, вызванный войной, развязанной Азербайджаном и Турцией 27 сентября 2020 года. Усилий двух армянских государств по преодолению кризиса может быть недостаточно, необходимо также получить широкую поддержку международного сообщества. Постоянные жители оккупированных Азербайджаном населенных пунктов Арцаха, потерявшие квартиры и имущество, находятся в безвыходном положении. В настоящее время социальную помощь оказывают правительства Республики Армения и Республики Арцах.
Между тем, согласно международным гуманитарным нормам, ВПЛ должны получать поддержку со стороны соответствующих международных организаций. Докладчик ПАСЕ внимательно выслушал вынужденно переселнных, которые были лишены родного края после 44-дневной войны, остались без крова и сегодня живут в надежде получить международную поддержку. В ходе обсуждений был обсужден вопрос о возвращении армянских заключенных, содержащихся в бакинских тюрьмах. Их присутствие там через несколько месяцев после войны является грубым нарушением международного гуманитарного права. Недопустимо, когда азербайджанская сторона делает такой вопрос предметом спекуляций, придавая ему политический характер. Вернувшиеся из плена лица и родственники пропавших без вести представили ряд фактов зверств, совершенных против армянских мирных жителей и военнослужащих, находящихся в плену.
Ряд вопросов касался сохранения историко-культурного наследия Арцаха на территориях, находящихся под азербайджанской оккупацией. Азербайджанцы распространили видеоролики, в которых показали, как жестоко они разрушают и оскверняют церкви Арцаха. Они дважды ударили по церкви Казанчецоц в Шуши, церковь «Канач Жам» была взорвана азербайджанскими солдатами, о факте разрушения армянской церкви в Мехакаване международному сообществу сообщил корреспондент BBC.
Все это факты, которые показывают цель Баку стереть армянское, представить это наследие как неармянское, албанское или удинское. Представители неправительственных организаций Арцаха и  различные пострадавшие лица подняли вопрос об антиармянстве, пропагандируемом на государственном уровне в Азербайджане. Каждый день в этой стране сеют враждебность по отношению к каждому армянину, наш противник не скрывает своего плана совершения еще одного геноцида. Был затронут еще один очень важный вопрос.
Баку делает все возможное, чтобы не допустить посещения докладчиками ПАСЕ по Нагорному Карабаху зону конфликта, Комиссар Совета Европы по правам человека до сих пор не посещал, что считается неприемлемым для армянской стороны фактом. Говорили о необходимости оказания международного давления на Азербайджан, подчеркнув, что Совет Европы, основной задачей которого является защита прав человека, должен в первую очередь заняться этим вопросом.
Чтобы защитить права народа Арцаха, пострадавшего от войны, мы, прежде всего, должны поддержать этот народ, сообщить о его проблемах, чтобы более ясно представить их международному сообществу и найти соответствующие решения.