Պաշտպանության բանակը կշարունակի ապահովել Արցախի անվտանգությունը
Առաջիկա տարիներին Հայաստանի կառավարության գլխավոր խնդիրը պետք է լինի Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովումն ու Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ և  համապարփակ կարգավորումը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է ՀՀ կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության ծրագրում:
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերջնական կարգավորումը ՀՀ կառավարությունը տեսնում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ներքո Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հստակեցմամբ՝ հայտնի սկզբունքների և տարրերի, այդ թվում՝ ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա:
«Արցախի հետպատերազմյան վերականգնումը, տնտեսական կյանքի աշխուժացումը, տեղահանված բնակչության սոցիալական խնդիրների լուծումը, մշակութային ու կրոնական ժառանգության պահպանումը լինելու են Կառավարության ուշադրության կենտրոնում: Ջանք չի խնայվելու Արցախում արժանապատիվ և  բարեկեցիկ կյանքի պայմաններ ստեղծելու համար: Այս նպատակներին Կառավարությունը հասնելու է Արցախի իշխանությունների հետ համագործակցության խորացման, ինչպես նաև  Արցախի հետ գործակցության նոր ձևաչափերի ստեղծման միջոցով»,- ասված է ծրագրում:
Նշվում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը շարունակելու է լինել Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը և  շարունակելու է աշխատել Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ:
«Արցախի և Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը կշարունակի ապահովել Պաշտպանության բանակը: Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի ներկայությունը Արցախում անվտանգության կարևորագույն երաշխիք է: Կառավարությունը երաշխավորելու է բոլոր անհրաժեշտ պայմանների գոյությունը խաղաղապահ առաքելության անխափան ու անխոչընդոտ գործունեության համար:
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման համար առանցքային կարևորություն ունի  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի շրջանակներում բովանդակային բանակցությունների անցկացումը»,- նշված է ծրագրում:

Defense Army to continue ensuring security of Artsakh
Ensuring the security of the people of Artsakh and the peaceful and comprehensive resolution of the Karabakh conflict must be the main objective of the Armenian government for the coming years, the Pashinyan Administration says in the 2021-2026 action plan.
STEPANAKERT, AUGUST 19, ARTSAKHPRESSThe government sees the final resolution of the Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship with the clarification of the final status of Nagorno Karabakh, based on the well-known principles and elements, including the right to self-determination.
“The post-war restoration of Artsakh, boosting the economic life, solution of social problems of displaced population and preservation of cultural and religious heritage will be in the government’s focus. No effort will be spared to create conditions for dignified and prosperous life in Artsakh. The government will reach these goals through deepening of cooperation with the authorities of Artsakh, as well as creation of new formats of partnership with Artsakh.”
The action plan mentions that Armenia will continue to be the guarantor of security of Artsakh’s people and will continue working in the direction of protecting the rights of the Artsakh people.
“The Defense Army will continue ensuring the security of Artsakh and the people of Artsakh. The presence of the peacekeeping forces of the Russian Federation in Artsakh is a highly important guarantee for security. The government will guarantee the existence of all necessary conditions for the uninterrupted and unhindered activities of the peacekeeping mission. The holding of substantial negotiations within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship format is crucial for the exclusively peaceful solution of the Karabakh conflict.”