Փաշինյանն ընդգծել է ԵԱՏՄ-ում գազի, նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկայի ձևավորման կարևորությունը
ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում գազի, նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկայի նորմատիվային բազայի ստեղծումը ինտեգրացիան միության զարգացման առանցքային բաղադրիչներից է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի ընթացքում ունեցած ելույթում այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք համոզված ենք, որ Միության արդյունավետ զարգացման առանցքային բաղադրիչներից մեկը հետևողական և թափանցիկ աշխատանքն է, որն ուղղված է գազի, նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկայի նորմատիվային բազայի ստեղծմանը: Էներգետիկ ներուժի արդյունավետ օգտագործումը կարող է պատասխան լինել շատ մարտահրավերների՝ նպաստելով էներգետիկ անվտանգության ամրապնդմանը և մեր երկրների տնտեսությունների կայուն զարգացմանը»,- ասել է Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը բավարարված է այն նշանակալի աշխատանքով, որ իրականացրել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը և ԵԱՏՄ անդամ երկրների լիազոր մարմինները՝ գազի, նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների ձևավորման հարցերում: «Հույս ունենք շարունակել կառուցողական աշխատանքը՝ հիմնված փոխըմբռնման և ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրների շահերի վրա»,- նշել է ՀՀ վարչապետը:

Пашинян подчеркнул необходимость развития общего рынка газа, нефти и нефтепродуктов в ЕАЭС
Создание нормативной базы общего рынка газа, нефти и нефтепродуктов в рамках ЕАЭС - одна из ключевых составляющих развития интеграционного союза.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 августа, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян в своем выступлении на заседании Евразийского межправительственного совета.
«Мы убеждены, что одной из ключевых составляющих эффективного развития Союза является последовательная, прозрачная работа, направленная на создание нормативной базы общего рынка газа, нефти и нефтепродуктов. Эффективное использование энергетического потенциала может стать ответом на многие вызовы, способствуя укреплению энергетической безопасности и устойчивому развитию экономик наших стран», - сказал Пашинян.
По его словам, Армения удовлетворена значительной работой, проделанной Евразийской экономической комиссией, уполномоченными органами государств-членов ЕАЭС по развитию общих рынков газа, нефти и нефтепродуктов. «Надеемся на продолжение конструктивной работы, основанной на взаимопонимании и интересах всех стран-членов ЕАЭС», - отметил премьер-министр РА.