Եվրասիական տնտեսական միության երկրների տնտեսությունը համատեղ ջանքերի շնորհիվ աստիճանաբար վերականգնվում է կորոնավիրուսի համավարակի ֆոնին:
ԵԱՏՄ տնտեսությունն աստիճանաբար վերականգնվում է. Միշուստին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը ԵԱՏՄ երկրների միջկառավարական խորհրդի նիստում, փոխանցում է tert.am-ը։
«Համավարակի ժամանակաշրջանը ցույց տվեց, որ մեր միությունն ունակ է օպերատիվ և ճկուն կերպով հարմարվել տարատեսակ մարտահրավերներին և փոփոխություններին: Համատեղ ջանքերի շնորհիվ ԵԱՏՄ տնտեսությունն աստիճանաբար վերականգնվում է: Մակրոտնտեսական ցուցանիշներն, ընդհանուր առմամբ, վատը չեն: Առաջին կիսամյակի արդյունքներով գյուղատնտեսական արտադրանքի թողարկումն ավելացել է 0,6 տոկոսով, արդյունաբերական արտադրանքի ծավալները՝ 4,4 տոկոսով, վերամշակող արդյունաբերությանը՝ 6,5 տոկոսով»,- ասել է ՌԴ վարչապետը:
Վերջինս ԵԱՏՄ երկրներին կոչ է արել աշխատել իրենց տնտեսությունները թվայնացնելու գործընթացի արագացման ուղղությամբ: «Ինտեգրումը խորացնել կօգնի նաև «հնգյակի» միասնական թվային տարածության ստեղծումը, մենք պետք է պայմաններ ստեղծենք մեր տնտեսությունների թվայնացման համար, առաջադեմ տեխնոլոգիաներ ներդնենք»,- հավելել է Միշուստինը:

Мишустин: Экономика стран ЕАЭС постепенно восстанавливается
Экономика стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) постепенно восстанавливается на фоне пандемии коронавируса благодаря совместным действиям.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщил премьер-министр РФ Михаил Мишустин на заседании межправительственного совета стран ЕАЭС, передает ТАСС.
«Период пандемии продемонстрировал, что наш союз способен оперативно и гибко адаптироваться к различным вызовам и изменениям. Благодаря совместным действиям экономика ЕАЭС постепенно восстанавливается. Макроэкономические показатели в целом неплохие, по итогам первого полугодия выпуск сельхозпродукции увеличился на 0,6%, объемы промышленного производства - на 4,4%, производство обрабатывающей промышленности - на 6,5%», - сказал Мишустин.
Премьер призвал страны ЕАЭС работать над ускорением цифровизации своих экономик. «Углубить интеграцию поможет и создание единого цифрового пространства "пятерки", мы должны формировать условия для ускоренного перехода наших экономик в "цифру", внедрять передовые технологии и практики», - сказал он.
«Уже есть некоторые результаты: с начала июля запущен первый совместный проект унифицированной системы поиска работы без границ. Используя сервис, можно найти подходящую вакансию или подобрать персонал на территории всего союза. Это пример того, как современные решения открывают новые возможности для развития целой отрасли, в данном случае общего рынка труда как основной ценности союза», - добавил российский премьер.