The Wall Street Journal. Դիվանագետները նախազգուշացնում են Քաբուլի արագ անկման մասին
Մոտ երկու տասնյակ դիվանագետներ, որոնք աշխատում էին Աֆղանստանում ԱՄՆ դեսպանատանը, հուլիսին նախազգուշացրել էին պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին, որ ամերիկյան զորքերի դուրսբերումից անմիջապես հետո Քաբուլը ընկնել թալիբների ձեռքում, գրում է The Wall Street Journal-ը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին գրում է News.am-ը։
Գաղտնի հեռագրի մեջ, որը ուղարկվել էր Պետդեպարտամենտի գաղտնի ալիքով, մանրամասն նկարագրվել են Թալիբանի արագ հաջողություններն ամբողջ երկրում, աֆղանական ուժերի փլուզումը եւ առաջարկություններ էին արվում տարհանման աշխատանքներն արագացնելու համար:
Հուլիսի 13-ի նամակում նաեւ ավելի կոշտ ձեւակերպումներ էին օգտագործվում` Թալիբանի գործողությունները նկարագրելու համար: Այդ մասին Wall Street Journal-ին հայտնել է աղբյուրը` ընդգծելով, որ տեղական վարչակազմի պաշտոնյաները հստակ նախազգուշացրել են առաջնորդներին խմբի առաջխաղացման մասին:
Հեռագիրը կոչ է պարունակում Պետդեպարտամենտին` սկսել գրանցել եւ հավաքել աֆղան թարգմանիչների եւ այլ դաշնակիցների անձնական տվյալները, ովքեր իրավունք ունեն երկրից մեկնելու հատուկ ներգաղթային վիզաներ ստանալու համար, եւ ասվում էր, որ ԱՄՆ-ն պետք է սկսի տարհանման թռիչքներն օգոստոսի 1-ից ոչ ուշ:
Հեռագիրը, որն ուղարկվել էր Բլինքենին եւ քաղաքականության պլանավորման տնօրեն Սալման Ահմադին, ստորագրել էր ընդհանուր 23 աշխատակից:
«Ոչ ես, ոչ էլ որեւէ մեկը ոչինչ չի տեսել, ինչը կարող էր խոսել 11 օրվա ընթացքում այդ բանակի եւ այդ կառավարության փլուզման մասին»,- չորեքշաբթի Պենտագոնում լրագրողներին ասել է Միավորված շտաբի պետերի գեներալ Մարկ Միլին:
Կոլափսը Սպիտակ տանն անհարմար դրության մեջ դրեց, հատկապես` այն բանից հետո, երբ նախագահ Ջո Բայդենը հուլիսի 8-ին երկրին հայտարարել են, որ 1975 թվականին Սայգոնից ԱՄՆ-ի նահանջը հիշեցնող տեսարաններ չեն լինի, եւ որ թալիբների կողմից գրավումը «շատ քիչ հավանական է»:

The Wall Street Journal: Дипломаты предупреждали Блинкена о быстром падении Кабула
Около двух десятков дипломатов, работающих в посольстве США в Афганистане, в июле предупредили госсекретаря Энтони Блинкена о том, что Кабул рискует пасть перед талибами вскоре после вывода американских войск.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 августа, АРЦАХПРЕСС- Пишет news.am со ссылкой на The Wall Street Journal.
В секретной телеграмме, отправленной по конфиденциальному каналу Госдепартамента, подробно описывались стремительные успехи талибов по всей стране, крах афганских сил и предлагались рекомендации по ускорению усилий по эвакуации.
В телеграмме от 13 июля также использовались более жесткие формулировки для описания действий, предпринимаемых «Талибаном», сообщил источник Wall Street Journal, подчеркнув, что официальные лица администрации на местах четко предупреждали лидеров о продвижении группы.
В телеграмме содержался  призыв к Государственному департаменту начать регистрацию и сбор личных данных афганских переводчиков и других союзников, которые имеют право на получение специальных иммиграционных виз для выезда из страны, и говорилось, что США должны начать эвакуационные полеты не позднее 1 августа.
В общей сложности 23 сотрудника подписали телеграмму, которая была отправлена Блинкену и директору по планированию политики Салману Ахмаду.
Официальные лица администрации пытаются обвинить разведывательное сообщество в том, что оно не предвидело быстрого захвата страны талибами.
«Ни я, ни кто-либо другой не видели ничего, что указывало бы на крах этой армии и этого правительства за 11 дней», - заявил в среду журналистам в Пентагоне генерал Марк Милли, председатель Объединенного комитета начальников штабов.
Коллапс поставил Белый дом в неловкое положение, особенно после того, как президент Джо Байден 8 июля заявил стране, что не будет сцен, напоминающих отступление США из Сайгона в 1975 году, и что захват талибами «крайне маловероятен».