Արցախցի դերձակը Երևանում փոքր բիզնես է սկսել
Արմատներով Մարտակերտի շրջանի Նոր Սեյսուլան գյուղից՝ Արևիկը, մինչ պատերազմն աշխատանքի բերումով ապրում էր Ստեփանակերտում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Պատերազմից հետո ընտանիքով տեղափոխվել և այսօր ապրում են Երևանում, որտեղ սկսել է իր փոքրիկ բիզնեսը:
Բնութագրությունը հասանալի չէ«2018 թվականին, ես գտնվում էի ֆիզարձակուրդում, քանի որ բալիկս արդեն մեծանում էր, որոշեցի նրա խնամքից հետ մեկտեղ զբաղվել նաև այլ աշխատանքով։ Գնեցի կարի մեքենա: Եվ քանի որ փոքր տարիքում սիրում էի կարել մայրիկիս մեքենայով , մտածեցի՝ ինչու° չփորձել նաև այս տարիքում։ Փորձելուց հետո, երբ արդեն տիրապետում էի կարի մեքենային, նախ՝ մայրիկիս համար զգեստ եմ կարել, և քանի որ մայրս այն հագնում է, կարծում եմ գործը ստացված է: Պատերազմից հետո մի քանի ամիս դադարեցրել էի կարելու գործը։ Ինձ այս աշխատանքին վերադարձրեց իմ պատվիրատուներից մեկը, ով հիմա նաև իմ սիրելի ընկերուհին է։ Մարիան օգնում էր այն կանանց, ովքեր Արցախում ունեին փոքրիկ «բիզնես» և չէին կարողանում գործը շարունակել։ Ես կապվեցի նրա հետ և ինձ շատ օգնեց։
Բնութագրությունը հասանալի չէԱշխատող մարդու համար ամենադժվարն անգործ մնալն է, հենց նորից սկսեցի աշխատել, ամեն ինչ իր տեղն ընկավ»,- նշեց Արևիկը։
Բնութագրությունը հասանալի չէԽոսելով առաջին պատվերից՝ մեր զրուցակիցն անկեղծանում է. «Առաջին պատվերն ամուսնուս աշխատավայրից էր, երբ բալիկիս իմ կարած գլխարկով տարել էի այնտեղ, նրա գործընկերը տեսավ գլխարկն ու իր բալիկի համար էլ պատվիրեց։ Այդպես սկսվեց իմ գործը։ Այժմ կարում եմ մկրտության շապիկներ, պատրաստում՝ մկրտության համար անհրաժեշտ պարագաներ, աքսեսուարներ, գլխազարդեր, գլխարկներ, մանկական ոճային հագուստ։ Փորձում եմ ոչ մի պատվեր անկատար չթողնել»,- ընդգծել է մեր զրուցակիցը։
Բնութագրությունը հասանալի չէ Մեր զրուցակցի խոսքով՝ տան ֆինանսական ծախսերը ամուսինն է հոգում, իսկ իր վաստակած գումարը պահում են իրենց բարի նպատակներն իրագործելու համար։

Портниха из Арцаха открыла в Ереване небольшой бизнес
В связи с работой, Аревик, из села Нор Сейсулан Мартакертского района, до войны жила в Степанакерте.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 августа, АРЦАХПРЕСС- После войны она переехала с семьей и сейчас живет в Ереване, где начала свой небольшой бизнес.
«В 2018 году я находилась в декрете,  поскольку мой ребенок рос, я решила позаботиться о нем и одновременно заняться какой-нибудь работой. Купила швейную машинку. И поскольку в юном возрасте я любила шить, у мамы была швейная машинка, я подумала, почему бы не попробовать в этом возрасте? Попробовав, когда уже умела шить, сшила платье для мамы, и поскольку мама его носит, думаю, дело удачное. Я перестала шить на несколько месяцев после войны. На эту работу меня вернул один из моих клиентов, она теперь стала моей дорогой подругой. Мария помогала женщинам, которые имели в Арцахе малый «бизнес» и не могли продолжать работу. Я связалась с ней, она мне очень помогла.
Самое сложное для человека - остаться безработным. Как только я начала работать, все встало на свои места», - отметила Аревик.
Говоря о первом заказе, наша собеседница поделилась: «Первый заказ был с работы моего мужа, когда я взяла туда нашего ребенка со шляпой, которую сама сшила, его партнер увидел шляпу и заказал ее для своего ребенка. Так начался мой бизнес. Сейчас шью крестильные рубашки, делаю принадлежности для крещения, аксессуары, головные уборы, шляпы, детскую стильную одежду. Я стараюсь не оставлять ни один заказ невыполненным», - подчеркнула наша собеседница.
По словам нашей собеседницы, финансовые расходы берет на себя муж, а заработанные ею деньги они хранят для достижения своих благих намерений.