«Թալիբան»-ը շուտով կներկայացնի Աֆղանստանի կառավարման համակարգը
«Թալիբան»-ը պատրաստվում է առաջիկա մի քանի շաբաթվա ընթացքում նոր քաղաքական համակարգ ներկայացնել, որով կիրականացնի կառավարումն Աֆղանստանում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է News.am-ը։
«Իրավունքի, կրոնի եւ արտաքին քաղաքականության ոլորտի փորձագետները մտադիր են առաջիկա շաբաթներին կառավարման նոր համակարգ ներդնել»,- ասել է թալիբների ներկայացուցիչը` հավելելով, որ կառավարման նոր ձեւը ձգտելու է պաշտպանել ամբողջ բնակչության շահերը:
Ըստ Քաբուլի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ արեւմտյան ուժերի դուրսբերման մասին պայմանավորվածությունների՝ Աֆղանստանը չպետք է կրկին միջազգային ահաբեկչության պլացդարմի վերածվի: «Թալիբան» շարժման ներկայացուցիչը քննարկման մանրամասները չի ներկայացրել:

The Taliban aim to unveil a new governing framework for Afghanistan in the next few weeks, a spokesman for the Islamist movement said on Saturday, after the insurgents' swift takeover of the South Asian nation, Reuters reported.
Taliban to unveil new Afghan government framework within weeks, official says
STEPANAKERT, AUGUST 21, ARTSAKHPRESS"Legal, religious and foreign policy experts in the Taliban aim to present the new governing framework in the next few weeks," the official told Reuters.
The Taliban have sought to present a more moderate face since last week's lightning takeover, but ruled with an iron fist from 1996 to 2001 before being toppled by U.S.-led forces for sheltering al Qaeda militants behind the Sept. 11 attacks.