Քոլատակում վերաբնակեցվել է 13 ընտանիք, աշակերտների թիվը՝ զգալիորեն աճել. համայնքապետ
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Քոլատակ համայնքն ունի 345 բնակիչ. բոլորն էլ պատերազմից հետո վերադարձել են և շարունակում են արարել սեփական հողի վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Քոլատակի համայնքապետ Սեյրան Ավանեսյանը:
«Գյուղում վերաբնակեցվել է 13 ընտանիք. նրանց համար տներ են վերանորոգվել: Դպրոցը՝ 52 աշակերտներով, վերաբացվել է դեկտեմբեր ամսից: Այս ուսումնական տարում աշակերտների թիվը կավելանա քսանհինգով: Մանկապարտեզ չունենք. բայց մանկապարտեզի ենթակա 25 սան ունենք: Համայնքում գործում են համայնքային կենտրոն, բուժկետ, որոնք վերանորոգման կարիք ունեն: Մինչ պատերազմը վերանորոգվում էր գյուղի հանդիսությունների սրահը, պատերազմական գործողություններից հետո աշխատանքները վերսկսվել են. մոտ մեկ շաբաթից շենքը պատրաստ կլինի: Գյուղամիջյան ճանապարհները գտնվում են անմխիթար վիճակում: Ամառային շրջանում ունենք ոռոգման ջրի խնդիր։ Գյուղը ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված չէ, սակայն օր օրի դրա անհրաժեշտությունն էլ ավելի է զգացվում»,- նշեց Ս. Ավանեսյանը՝ հավելելով, որ բարեբախտաբար պատերազմի ընթացքում գյուղում ոչ տներ են ավերվել, ոչ էլ մարդկային կորուստ են ունեցել:
Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության և նրանց ապագա ծրագրերի մասին՝ մեր զրուցակիցը նշել է, որ բնակչության մեծ մասը զբաղվում է անասնապահությամբ՝ ավելացնելով անասնագլխաքանակը, ինչպես նաև գյուղատնտեսությամբ ու հողագործությամբ:

В Колатак было переселено 13 семей, значительно увеличилось количество учеников: Глава общины
В общине Колатак Мартакертского района Арцаха проживает 345 человек. Все они вернулись после войны и продолжают творить на своей земле.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Колатак Сейран Аванесян.
«В село переселено 13 семей. Для них отремонтированы дома. Школа, в которой учатся 52 ученика, возобновила работу в декабре. В этом учебном году количество учеников увеличится на двадцать пять. У нас нет детского сада, но у нас 25 воспитанников, которым нужно посещать детский сад. В общине есть общественный центр, медпункт, который нуждается в ремонте. До войны ремонтировался банкетныйт зал, после войны работы возобновились. Ремонтные работы завершатся примерно через неделю. Сельские дороги в плачевном состоянии. Летом у нас проблемы с поливной водой. Село обеспечено электричеством, не газифицировано, но потребность в нем ощущается день ото дня все больше », - отметил С. Аванесян, добавив, что, к счастью, во время войны в селе не было разрушено домов и человеческих потерь не было.
Говоря о занятости сельчан и их планах на будущее, наш собеседник отметил, что большая часть населения занимается животноводством, увеличивая поголовье скота, а также сельским хозяйством и земледелием.