Քոլատակում վերաբնակեցվել է 13 ընտանիք, աշակերտների թիվը՝ զգալիորեն աճել. համայնքապետ
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Քոլատակ համայնքն ունի 345 բնակիչ. բոլորն էլ պատերազմից հետո վերադարձել են և շարունակում են արարել սեփական հողի վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Քոլատակի համայնքապետ Սեյրան Ավանեսյանը:
«Գյուղում վերաբնակեցվել է 13 ընտանիք. նրանց համար տներ են վերանորոգվել: Դպրոցը՝ 52 աշակերտներով, վերաբացվել է դեկտեմբեր ամսից: Այս ուսումնական տարում աշակերտների թիվը կավելանա քսանհինգով: Մանկապարտեզ չունենք. բայց մանկապարտեզի ենթակա 25 սան ունենք: Համայնքում գործում են համայնքային կենտրոն, բուժկետ, որոնք վերանորոգման կարիք ունեն: Մինչ պատերազմը վերանորոգվում էր գյուղի հանդիսությունների սրահը, պատերազմական գործողություններից հետո աշխատանքները վերսկսվել են. մոտ մեկ շաբաթից շենքը պատրաստ կլինի: Գյուղամիջյան ճանապարհները գտնվում են անմխիթար վիճակում: Ամառային շրջանում ունենք ոռոգման ջրի խնդիր։ Գյուղը ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված չէ, սակայն օր օրի դրա անհրաժեշտությունն էլ ավելի է զգացվում»,- նշեց Ս. Ավանեսյանը՝ հավելելով, որ բարեբախտաբար պատերազմի ընթացքում գյուղում ոչ տներ են ավերվել, ոչ էլ մարդկային կորուստ են ունեցել:
Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության և նրանց ապագա ծրագրերի մասին՝ մեր զրուցակիցը նշել է, որ բնակչության մեծ մասը զբաղվում է անասնապահությամբ՝ ավելացնելով անասնագլխաքանակը, ինչպես նաև գյուղատնտեսությամբ ու հողագործությամբ:

13 families resettled in Artsakh's Kolatak. Head of the community
STEPANAKERT, AUGUST 21, ARTSAKHPRESSAll the residents have returned after the war. The head of the community, Seyran Avanesyan told "Artsakhpress".
"13 families have been resettled in the village. Houses have been renovated for them. The village school has  reopened since December. The school has 52 students, this academic year the number of schoolchildren will increase by 25. We do not have a kindergarten, but we have 25 pre-school children.
We have a ceremony center, an aid station but they need repair. Before the war, the celebrity hall was being renovated, after the war the renovation has resumed. The building will be ready in about a week.
The rural roads are in a deplorable condition. In summer we have a problem with irrigation water. The village is provided with electricity but it is not gasified.
Speaking about the employment of the villagers, he noted that the majority of the population is engaged in cattle breeding and agriculture.