ՄԱԿ-ն իր ևս 120 աշխատակիցների և այլ անձանց է տարահանել Աֆղանստանից
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այդ մասին ասված Է այն հաղորդագրության մեջ, որը տրածել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարատուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը:
«ՄԱԿ-ն Աֆղանստանում օգոստոսի 22-ին Քաբուլից 120 մարդ Է տարել Ալմաթի, դա երկրորդ նման ավիաչվերթն Է վերջին շաբաթվա ընթացքում: Ուղեւորների թվում են ՄԱԿ-ի աշխատակիցներ եւ մի քանի ոչ կառավարական կազմակերպությունների անդամներ, կազմակերպություններ, որոնք ՄԱԿ-ի գործընկերներն են Աֆղանստանում»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Միավորված ազգերը կենտրոնացած են «իրենց հազարավոր աշխատակիցների եւ գործընկերների անվտանգության» ապահովման վրա եւ աշխատում են «խիստ կարեւոր հումանիտար եւ այլ օգնություն հասցնելով կարիքավոր աֆղաններին», նշել Է Դյուժարիկը: Անցյալ շաբաթ ՄԱԿ-ի շուրջ հարյուր աշխատակիցներ Քաբուլից մեկնել են Ալմաթի, որպեսզի շարունակեն աշխատանքը հեռավար ռեժիմով:
«Թալիբան» արմատական շարժման վճռական հարձակումից առաջ Աֆղանստանում ՄԱԿ-ի տարբեր ներկայացուչություններում աշխատում Էր մոտավորապես 3 հազար մարդ տեղացի բնակինչների թվից եւ ավելի քան 700 օտարերկրացիներ: «Թալիբան» արմատական շարժման զինյալներն օգոստոսի 15-ին առանց մարտի մտել են Քաբուլ եւ մի քանի ժամվա ընթացքում լիակատար վերահսկողություն հաստատել Աֆղանստանի մայրաքաղաքի նկատմամբ:
Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Ղանին հայտնել Է, որ լքում Է երկիրը, որպեսզի արյունահեղություն թույլ չտա: Հանրապետության փոխնախագահ Ամրուլա Սալեհը հայտարարել Է, որ պետության ղեկավարի բացակայության պայմաններում ինքն ըստ Սահմանադրության դառնում Է երկրի ղեկավարի պաշտոնակատար, եւ թալիբների դեմ զինված դիմադրության կոչ Է արել: Արեւմտյան երկրները տարահանում են իրանց քաղաքացիներին եւ դեսպանությունների աշխատակիցներին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ООН эвакуировала еще 120 своих сотрудников и других лиц из Афганистана
ООН провела в воскресенье эвакуацию еще 120 своих сотрудников и представителей неправительственных организаций из Афганистана в Казахстан.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 августа, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Օб этом говорится в сообщении, распространенном официальным представителем генерального секретаря ООН Стефаном Дюжарриком.
"ООН в Афганистане 22 августа вывезла 120 человек из Кабула в Алма-Ату, это второй подобный авиарейс за последнюю неделю. В числе пассажиров - сотрудники ООН и члены нескольких неправительственных организаций, которые являются партнерами ООН в Афганистане", - говорится в сообщении.
Объединенные Нации сосредоточены на обеспечении "безопасности тысяч своих сотрудников и партнеров" и работают над "доставкой критически важной гуманитарной и другой помощи миллионам нуждающихся афганцев", отметил Дюжаррик.
На прошлой неделе около ста сотрудников ООН улетели из Кабула в Алма-Ату, чтобы продолжать работу в удаленном режиме. Перед решающим наступлением радикального движения "Талибан" (запрещено в РФ) в различных миссиях ООН в Афганистане насчитывалось приблизительно 3 тыс. человек из числа местных жителей и более 700 иностранцев.
Боевики радикального движения "Талибан" 15 августа без боя вошли в Кабул и в течение нескольких часов установили полный контроль над афганской столицей. Президент Афганистана Ашраф Гани сообщил, что покидает страну, чтобы не допустить кровопролития. Вице-президент республики Амрулла Салех заявил, что в условиях отсутствия главы государства он по конституции становится исполняющим обязанности руководителя страны, и призвал к вооруженному сопротивлению талибам. Западные страны эвакуируют своих граждан и сотрудников посольств.