ՌԴ դրոշի օրվա կապակցությամբ խաղաղապահներն Արցախում բարձրացրել են 50 մետրանոց դրոշ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ռուսաստանի պետական դրոշի բարձրացման միջոցառումը սկսվել է ՌԴ օրհներգի կատարմամբ: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ՊՆ-ն:
«Օգոստոսի 22-ին մենք նշում ենք մեր երկրի պետական դրոշի օրը: Այս տոնը նպատակ է հետապնդում մերձեցնելու և համախմբելու բոլոր նրանց, ովքեր նվիրված են իրենց հայրենիքին, ովքեր սրբորեն գնահատում են իրենց երկրի, իրենց ժողովրդի պատմությունը»,- ասել է Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարի տեղակալ գեներալ-մայոր Օլեգ Եգորովը՝ դիմելով զինվորական անձնակազմին:
«Թույլ տվեք շնորհավորել ձեզ համառուսաստանյան տոնի՝ Ռուսաստանի պետական դրոշի օրվա կապակցությամբ: Այս դրոշի ներքո մեր ժողովրդի բազմաթիվ սերունդներ կատարել են և շարունակում են իրականացնել մեծ և նշանակալի գործողություններ»,- ասել է «Մենք միասնական ենք» նախագծի ղեկավար Արմեն Գուլնազարովը:
Ըստ տարածված հաղորդագրության, արարողությանը ներկա են եղել խաղաղապահ կոնտինգենտի զինծառայողները և կամավորները:
«Այսօր Արցախի պատմության մեջ առաջին անգամ խաղաղապահ զորախմբի մշտական տեղակայման կետի տարածքում անցկացվեց տոնական միջոցառում՝ նվիրված Ռուսաստանի դրոշի օրվա մեծ տոնին: «Մենք միասնական ենք» կամավորների միջոցով Ռուսաստանի Դաշնությունից բերվել է Ռուսաստանի Դաշնության 50 մետր երկարությամբ և 5 մետր լայնությամբ դրոշ: Այն ցուցադրվեց ամբողջ անձնակազմին, ընթերցվեց տոնական հրամանը, բոլոր զինծառայողները խրախուսվեցին՝ նաև համեղ նվերներով՝ կարկանդակներով, մեղրաբլիթներով»,- ասել է գեներալ-մայոր Օլեգ Եգորովը:
Միջոցառումն ավարտվել է Ռուսաստանի Դաշնության 50 մետրանոց դրոշի ցուցադրմամբ և ռազմահայրենասիրական երգերի ներքո անցկացված հանդիսավոր շքերթով:

Впервые в Арцахе был развернут 50-ти метровый флаг России
Мероприятие началось с поднятия Государственного флага России под исполнение Гимна Российской Федерации.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает Минобороны РФ.
«22 августа мы отмечаем День Государственного флага нашей страны, этот праздник признан сплачивать и объединять всех, кто предан своей Отчизне, кто свято дорожит историей своей страны, своего народа», - обратился к личному составу заместитель командующего российским миротворческим контингентом генерал-майор Олег Егоров.
«Позвольте поздравить вас с общероссийским праздником - с Днем Государственного Флага России. Под этим флагом многие поколения нашего народа совершали и продолжают совершать грандиозные события», - сказал руководитель проекта «Мы Едины» Армен Гульназаров.
В торжественном мероприятии приняли участие военнослужащие миротворческого контингента и волонтеры.«Сегодня впервые в истории Нагорного Карабаха на территории пункта постоянной дислокации миротворческого контингента состоялось проведение праздничного построения, посвященное большому празднику Дню Российского флага, вместе с волонтерами общества «Мы Едины» был из Российской Федерации привезен флаг Российской Федерации пятидесяти метровый, шириной 5 метров. Был продемонстрирован всему личному составу, был зачитан праздничный приказ, все поощрены военнослужащие, в том числе и вкусными подарками, пирогами, пряниками», – сказал генерал-майор Олег Егоров.
Завершилось мероприятие демонстрацией 50-ти метрового флага Российской Федерации и прохождением торжественным маршем с исполнением военно-патриотических песен.