Հայաստանը Արցախին հատկացրել է ավելի քան 82 միլիարդ դրամի աջակցություն
Արցախի հետպատերազմական վերականգնումը, տնտեսական կյանքի աշխուժացումը, տեղահանված բնակչության սոցիալական խնդիրների լուծումը, մշակութային ու կրոնական ժառանգության պահպանումը լինելու են Կառավարության ուշադրության կենտրոնում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Ազգային ժողովի բարձր ամբիոնից այս մասին հայտարարեց ՀՀվարչապետՆիկոլՓաշինյանը:
«Ջանք չի խնայվելու Արցախում արժանապատիվ և բարեկեցիկ կյանքի պայմաններ ստեղծելու համար: Այս նպատակին Կառավարությունը հասնելու է Արցախի իշխանությունների հետ համատեղ համագործակցության խորացման, ինչպես նաև Արցախի հետ գործակցության նոր ձևաչափերի ստեղծման միջոցով»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրեց 2020 թվականի նոյեմբերի 18-ին իր հրապարակած ճանապարհային քարտեզը, որում, մասնավորապես, նշել էր Արցախին աջակցելու կարևորության մասին:
«Պետք է ընդգծեմ, որ նոյեմբերի 18-ի ճանապարհային քարտեզի հրապարակումից հետո Արցախի կառավարությանը և Արցախի քաղաքացիներին աջակցելու նպատակով ՀՀ կառավարության կողմից այս ընթացքում իրականացվել են շուրջ 20 միջոցառումներ: Այս պահի դրությամբ կառավարության կողմից Արցախին հատկացվել է 82 միլիարդ 863 դրամ, որից փաստացի գումարը հասել է շահառուներին 77 միլիարդից ավելին»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Армения предоставила Арцаху помощь на сумму более 82 млрд драмов
Послевоенное восстановление Арцаха, оживление экономической жизни, решение социальных проблем перемещенного населения, сохранение культурного и религиозного наследия будут в центре внимания правительства.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 августа, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом с высокой трибуны Национального Собрания заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Будут приложены усилия для создания достойных, благополучных условий жизни в Арцахе. Правительство достигнет этой цели, углубляя совместное сотрудничество с властями Арцаха, а также создавая новые стандарты сотрудничества с Арцахом», - сказал Пашинян.
Премьер напомнил об опубликованной им 18 ноября 2020 года дорожной карте, в которой особо отметил важность поддержки Арцаха.
«Должен подчеркнуть, что после публикации 18 ноября дорожной карты, правительство Армении приняло около 20 мер по поддержке правительства Арцаха и граждан Арцаха. На данный момент правительство выделило Арцаху 82 миллиарда 863 драмов, из которых фактическая сумма дошедшая до бенефициаров составляет более 77 миллиардов», - заключил Пашинян.