Առաջնահերթ ենք համարում ճանապարհների բարեկարգման և ջրամատակարարման հարցերը. Պողոսագոմերի համայնքապետ
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Պողոսագոմեր համայնքն ունի 226 բնակիչ. պատերազմից հետո գյուղից ոչ ոք չի հեռացել։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Պողոսագոմերի համայնքապետ Արտակ Առուստամյանը:
«Համայնքում վերաբնակեցվել է 4 ընտանիք. ևս 14 ընտանիքի կարող ենք ընդունել։ Դպրոցն ունի 36 աշակերտ։ Վերաբացվել է անցած տարվա դեկտեմբեր ամսից. շենքը վթարային է:
Մանկապարտեզ չունենք, սակայն գյուղում մանկապարտեզի ենթակա 19 երեխա կա: Համայնքում գործում են համայնքային կենտրոն, բուժկետ, ակումբ, հանդիսությունների սրահ, որոնց շենքերը ևս վթարային վիճակում են: Գյուղամիջյան ճանապարհները գտնվում են անմխիթար վիճակում: Տարվա գրեթե բոլոր եղանակներին ունենում ենք ջրի խնդիր:
Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված չէ: Գազաֆիկացումը համարում ենք կարևոր խնդիր, որը պետք է լուծում ստանա, սակայն առաջնահերթ ենք համարում ճանապարհների բարեկարգման և ջրամատակարարման հարցերը»,- նշեց Ա. Առուստամյանը ։
Նա տեղեկացրեց, որ պատերազմի ընթացքում համագյուղացիների շրջանում զոհեր և վիրավորներ չեն եղել: Խոսելով բնակիչների զբաղվածության և նրանց ապագա ծրագրերի մասին՝ մեր զրուցակիցը նշել է, որ բնակչության մեծ մասը հիմնականում զբաղվում է անասնապահությամբ, գյուղատնտեսությամբ ու հողագործությամբ:

Мы считаем приоритетными вопросы благоустройства дорог и водоснабжения: Глава общины Погосагомер
В общине Погосагомер Мартакертского района Арцаха проживает 226 человек. После войны из села никто не уезжал.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом  "Арцахпресс" заявил глава общины Погосагомер Артак Арустамян.
«4 семьи переселены в общину. Мы можем принять до 14 семей. В школе 36 учеников. Школа возобновила работу в декабре прошлого года. Здание находится в аварийном состоянии.
Детского сада у нас нет, но в селе 19 воспитанников, которым нужно посещать детский сад. В поселке есть общественный центр, медпункт, клуб, банкетный зал, здания которых находятся в аварийном состоянии. Сельские дороги в плачевном состоянии. У нас проблемы с водой практически в любое время года.
Поселок обеспечен электричеством, не газифицирован. Мы считаем газификацию потенциальной проблемой, которую необходимо решить, но считаем приоритетными вопросы благоустройства дорог и водоснабжения», - отметил А. Арустамян.
Он сообщил, что во время войны среди жителей села жертв не было. Говоря о занятости жителей и их планах на будущее, наш собеседник отметил, что большая часть населения в основном занимается животноводством, сельским хозяйством и земледелием.