Կոնգրեսի երկու անդամներ մեկնել են Քաբուլ` չտեղեկացնելով ԱՄՆ իշխանություններին
Կոնգրեսի երկու անդամներ երեքշաբթի տարհանման թեժ պահին անակնկալ թռել են Քաբուլի օդանավակայան` ապշեցնելով Պետդեպարտամենտի եւ ԱՄՆ-ի զինծառայողներին, ովքեր ստիպված են շտապ միջոցներ հավաքել իրենց անվտանգությունն ապահովելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է News.am-ը:
Գործակալության տվյալներով` Մասաչուսեթսի նահանգից Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Սեթ Մոուլթոնը եւ Միչիգան ​​նահանգից Փիթեր Մեյջորը թռել են չարտերային ինքնաթիռներով եւ մի քանի ժամ գտնվել են Քաբուլի օդանավակայանում:
Հաղորդվում է, որ Կոնգրեսականները, ովքեր նախկինում ծառայել են Իրաքում ամերիկյան զորքերի հետ, ոչ ոքի չէին պատմել իրենց պլանների մասին:
«Որպես Կոնգրեսի անդամներ, մեր պարտականությունն է ստուգել գործադիր իշխանության աշխատանքը: Մենք այս այցը կատարեցինք գաղտնի` դրա մասին պատմելով միայն մեկնելուց հետո, որպեսզի նվազագույնի հասցնենք ռիսկերը եւ խափանումները մարդկանց աշխատանքներում: Բացի այդ, մենք այնտեղ էինք տեղեկատվություն հավաքելու, այլ ոչ թե ամբիոնից խոսելու համար»,- հայտնել են քաղաքական գործիչները համատեղ հայտարարության մեջ:
Աղբյուրների տվյալներով` Պետդեպարտամենտի, Պենտագոնի եւ Սպիտակ տան պաշտոնյաները չափազանց զայրացած են միջադեպի կապակցությամբ:

Двое членов конгресса прилетели в Кабул, не уведомив власти США
Два члена конгресса без предупреждения прилетели в аэропорт Кабула в разгар эвакуации во вторник, ошеломив Госдепартамент и военнослужащих США, которым пришлось экстренно привлекать ресурсы для обеспечения их безопасности.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 августа, АРЦАХПРЕСС- Сообщает news.am со ссылкой на Associated Press.
По данным агентства, члены палаты представителей Сет Моултон, штат Массачусетс, и Питер Мейджер, штат Мичиган, прилетели на чартерных самолетах и ​​находились на земле в аэропорту Кабула в течение нескольких часов.
Как сообщается, конгрессмены, которые в прошлом служили в составе американских войск в Ираке, никому не рассказывали о своих планах.
«Как члены конгресса, мы обязаны проводить проверку работы исполнительной власти. Мы совершили этот визит втайне, рассказав о нем только после отъезда, чтобы минимизировать риск и помехи в работе людей на местах. Кроме того, мы были там, чтобы собрать информацию, а не выступать с трибуны», — сообщили политики в совместном заявлении.
По данным источников, чиновники Госдепартамента, Пентагона и Белого дома «были в ярости» из-за инцидента.
Радикальное движение «Талибан (организация запрещена в России)» объявило о полном захвате Афганистана 15 августа. После этого из страны начался массовый исход беженцев и эвакуация западных дипмиссий и сотрудников компаний. Представитель талибов Сухейл Шахин объявил, что вывезти людей и технику американцы должны до 31 августа, в противном случае талибы будут расценивать присутствие американцев как оккупацию.