Ղրիմի թեման վերաբերում է Մոսկվայի եւ Անկարայի միջեւ էական տարաձայնությունների ոլորտին. Պեսկով
Ռուս-թուրքական հարաբերությունները գործընկերային բնույթ են կրում, սակայն Մոսկվայի եւ Անկարայի միջեւ կան տարաձայնություններ, որոնք ներառում են Ղրիմի թեման:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այդ մասին չորեքշաբթի օրը լրագրողներին հայտնել է ՌԴ մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, NEWS.am-ի փոխանցմամբ  գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ռուս-թուրքական հարաբերություններն, ընդհանուր առմամբ, գործընկերային բնույթ են կրում եւ ոչ միայն դեկլարատիվ են, այլ իսկապես հիմնված են առեւտրատնտեսական եւ ներդրումային համագործակցության իրական, ամուր հիմքի վրա»,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:
Բայց դա, շարունակել է նա, «չի նշանակում, որ այս հարաբերությունները զերծ են էական տարաձայնություններից»: «Ղրիմի թեման էական տարաձայնությունների ոլորտներից մեկն է»,- ասել է Ռուսաստանի առաջնորդի մամուլի քարտուղարը:

Песков: тема Крыма относится к области существенных разногласий между Москвой и Анкарой
Российско-турецкие отношения носят партнерский характер, но между Москвой и Анкарой есть разногласия, к которым относится и тема Крыма.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил журналистам в среду пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает ТАСС
«Российско-турецкие отношения в целом носят партнерский характер, причем не просто декларативный, а который действительно основывается на реальном, прочном фундаменте торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества», - сказал представитель Кремля.
Но это, продолжил он, «не означает, что эти отношения свободны от существенных разногласий». «К области существенных разногласий относится как раз крымская тема», - указал пресс-секретарь российского лидера.