Նախագահ Հարությունյանի գլխավորությամբ կայացել է Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նիստը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ օգոստոսի 24-ին կայացել է Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի հոգաբարձուների նորակազմ խորհրդի առաջին նիստը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից՝
Օրակարգում ընդգրկված էին Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նոր նախագահ և քարտուղար ընտրելու, ռեկտորի պաշտոնի համար մրցույթ հայտարարելու, կազմակերպչական կառուցվածքի մեջ փոփոխություններ իրականացնելու, շենքային պայմանների հետ կապված մի շարք հարցեր:
Հոգաբարձուների խորհրդի անդամների միաձայն քվեարկությամբ՝ խորհրդի նախագահ է ընտրվել տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Հովհաննես Թոքմաջյանը, իսկ քարտուղար՝ համալսարանի ուսանող Արմավիր Գալստյանը: Նախքան ռեկտորի մրցույթի կայացումը՝ ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար է ընտրվել ճարտարապետության թեկնածու, դոցենտ Նվեր Միքայելյանը:
Իր խոսքում նախագահ Հարությունյանը կարևորել է Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի դերն Արցախի գիտակրթական ու տեխնոլոգիական զարգացման և հետպատերազմյան շրջանում տնտեսական ներուժի վերականգնման գործում՝ ընդգծելով դասավանդման ժամանակակից մեթոդների գործարկման և ուսանողական կյանքի աշխուժացման նշանակությունը:
Անդրադառնալով անվճար բարձրագույն կրթության ծրագրին՝ երկրի ղեկավարը նշել է, որ Արցախի բուհերի առկա համակարգի բակալավրիատի գրեթե բոլոր ուսանողների համար արդեն իսկ 2020-2021 թթ. ուսումնական տարում կրթությունը եղել է անվճար՝ կառավարության կողմից ուսման վարձավճարների փոխհատուցման եղանակով: Նա հանձնարարել է նախորդ տարվա փորձի հիման վրա սեղմ ժամկետներում ավարտել 2021-2022 թթ. ուստարվա վարձավճարների փոխհատուցման սկզբունքների մշակման ու հաստատման աշխատանքները:
Խոսելով կրթական ոլորտի զարգացման հեռանկարների մասին՝ Արայիկ Հարությունյանը շեշտել է, որ Արցախի բուհերում կրթություն ստանալը որակական առումով պետք է գրավիչ դառնա նաև Հայաստանի Հանրապետությունում և Սփյուռքում ապրող մեր հայրենակիցների համար: Այդ համատեքստում նա հանձնարարել է ոլորտի պատասխանատուներին ծրագրեր մշակել ու իրագործել արցախյան բուհերի որակի բարձրացման, ինչպես նաև ռուսերեն և անգլերեն լեզուներով մասնագիտական առարկաների դասավանդման ուղղությամբ:
Նիստի ընթացքում Նախագահն անդրադարձել է նաև Ստեփանակերտի Ալեքսանդր Գրիբոյեդովի անվան համար 3 ռուսական թեքումով դպրոց ընդունվելու կարգին և ընդգծել, որ, հաշվի առնելով ռուսաց լեզվի դերն արցախցիների կյանքում և դիմորդների թիվը, անհրաժեշտ է ռուսական թեքումով ուսուցումը հասանելի դարձնել բոլոր ցանկացողների համար: Այս ուղղությամբ Նախագահը հանձնարարել է ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Լուսինե Ղարախանյանին մշակել և գործարկել նոր մոտեցումներ՝ ընդլայնելով հայերենին զուգահեռ ռուսերենով դասավանդման հնարավորությունները դպրոցներում:

Под председательством президента Араика Арутюняна прошло заседание Совета попечителей Шушинского технологического университета
24 августа под председательством президента Республики Арцах Араика Арутюняна прошло первое заседание нового Совета попечителей Шушинского технологического университета.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 августа, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает Главное информационное управление аппарата президента Республики Арцах:
На повестке дня был ряд вопросов, связанных с избранием нового председателя и секретаря Совета попечителей Шушинского технологического университета, объявлением конкурса на должность ректора, внесением изменений в организационную структуру и условиями в здании вуза.
Единогласным голосованием членов Совета попечителей председателем Совета избран доктор технических наук, профессор Ованнес Токмаджян, а секретарем - студент университета Армавир Галстян. До проведения конкурса на должность ректора временно исполняющим обязанности ректора был избран кандидат архитектуры, доцент Нвер Микаелян.
В своем выступлении Президент Арутюнян подчеркнул роль Шушинского технологического университета в научно-образовательном и технологическом развитии Арцаха, восстановлении экономического потенциала в поствоенный период, подчеркнув важность внедрения современных методов обучения и оживления студенческой жизни.
Касаясь программы бесплатного высшего образования, глава государства отметил, что практически для всех студентов бакалавриата очной системы вузов Арцаха уже в 2020-2021 учебном году образование было бесплатным за счет компенсации платы за обучение со стороны государства. Он поручил завершить в короткие сроки работы по разработке и утверждению принципов компенсации платы за обучение в 2021-2022 учебном году на основании прошлогоднего опыта.
Говоря о перспективах развития образовательной сферы, Араик Арутюнян подчеркнул, что получение качественного образования в вузах Арцаха должно стать привлекательным для наших соотечественников, проживающих в Республике Армения и в Диаспоре. В этом контексте он поручил ответственным лицам сферы разработать и внедрить программы по повышению качества вузов Арцаха, а также преподавания профессиональных предметов на русском и английском языках.
В ходе заседания Президент коснулся также порядка приема в Степанакертскую школу с русским уклоном имени Александра Грибоедова, подчеркнув, что, учитывая роль русского языка в жизни арцахцев и количество желающих, получение образования на русском языке должно стать доступным для всех. В связи с этим Президент поручил министру образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лусине Гараханян разработать и внедрить новые подходы, расширяющие возможности преподавания на русском языке в школах.