ՀՀ ՄԻՊ-ը Սյունիքում ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից ճանապարհը փակելու միջադեպով հաղորդումներ կուղարկի միջազգային մարմիններ
Հայաստանի մարդու իրավուքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից Սյունիքի մարզի Գորիսից Կապան տանող միջպետական ճանապարհի մի հատվածը փակելը համարում է նախապես պլանավորված բացահայտ հանցագործություն ՀՀ քաղաքացիական բնակչության դեմ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արման Թաթոյանը հայտնել է, որ միջադեպի հետ կապված հաղորդագրություններ կուղարկի համապատասխան միջազգային մարմիններին։
«Ադրբեջանական 50 կամ ավելի զինված ծառայողներ 3 ժամից ավելի փակել են Սյունիքի մարզի Գորիսից Կապան տանող միջպետական ճանապարհը՝ Դավիթ Բեկ գյուղին մոտ: Հրաժարվում են բացել: Այս արարքները հանցավոր են, սահմանափակել են մարդկանց, ողջ քաղաքացիական բնակչության, այդ թվում՝ երեխաներ, կանայք, տարեցներ, ազատ տեղաշարժը: Այս ամենը հավաստող ահազանգեր ենք ստանում քաղաքացիական բնակիչներից, ստուգել ենք ամբողջը:
Այդքան զգուշացնում եմ այս վտանգի մասին ու ասում եմ, թե պետությունը ինչ պետք է անի ու հրատապ անի. ադրբեջանական զինված ծառայողների ներկայությունը ՀՀ Սյունքի համայնքների միջև ճանապարհներին հանցավոր է և վերջ: Դա ինքին խախտում է մարդկանց կյանքի, ազատ տեղաշարժման և միջազգայնորեն երաշխավորված այլ կենսական իրավունքներ:
Փաստերից ինձ համար ակնհայտ է, որ սա նախապես պլանավորված բացահայտ հանցագործություն է ՀՀ քաղաքացիական բնակչության դեմ:
Տեղյակ եմ, որ ՌԴ սահմանապահ ծառայողները, ՀՀ սահմանապահները նույնպես տեղում վարել են ճանապարհը բացելու բանակցություններ, և քաղաքացիկան մեքենաները դուրս են բերվել:
Ըստ ստուգված տվյալների՝ բանակցությունները առավոտ են շարունակվելու. հրաժարվել են բացել:
Վաղ առավոտյան այս միջադեպով հատուկ հաղորդումներ կուղարկվեն համապատասխան միջազգային մարմիններին»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Թաթոյանը:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հաղորդագրություն է տարածել այն մասին, որ օգոստոսի 25-ին ժամը 23:00-ի սահմաններում ադրբեջանական կողմը փակել է Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհի Կարմրաքար-Շուռնուխ հատվածը։ ԱԱԾ-ն հայտնել է, որ նշված հատվածում գտնվող տրանսպորտային միջոցները տարհանվել են: Աշխատանքներ են իրականացվում ճանապարհը բացելու, մարդկանց և տրանսպորտային միջոցների տեղաշարժի բնականոն աշխատանքը վերականգնելու ուղղությամբ։

Омбудсмен направит в международные органы отчеты об инциденте, когда азербайджанские военнослужащие перекрыли дорогу
Защитник прав человека в Армении Арман Татоян считает закрытие азербайджанскими военнослужащими участка межгосударственной дороги, ведущей из Гориса в Капан, азербайджанскими военнослужащими заранее спланированным открытым преступлением против мирного населения Армении.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 августа, АРЦАХПРЕСС- Арман Татоян заявил, что направит сообщения по поводу инцидента в соответствующие международные органы.
«50 или более азербайджанских военнослужащих уже более чем 3 часа блокировали межгосударственную дорогу из Гориса в Капан в Сюникской области в районе села Давид Бек. Они отказываются ее открывать. Эти действия являются преступными, ограничивают свободное передвижение людей, всего гражданского населения, включая детей, женщин, стариков. У нас есть сигналы тревоги, подтверждающие все это, от мирных жителей, мы все проверили.
Я так предупреждаю об этой опасности и говорю, что должно делать государство и делать срочно - присутствие азербайджанских вооруженных служащих на дорогах между общинами Сюника преступно и точка. Само по себе это нарушает право людей на жизнь, свободное передвижение и другие жизненно важные права, гарантированные на международном уровне.
Из фактов для меня очевидно, что это заранее запланированное явное преступление против мирного населения Республики Армения.
Мне известно, что российские пограничники, пограничники РА также вели переговоры об открытии дороги, и гражданские автомобили были выведены.
Согласно проверенным данным, переговоры продолжатся утром: они отказываются открывать.
«Рано утром специальные отчеты об этом инциденте будут отправлены в соответствующие международные органы», - написал Татоян на своей странице в Facebook.
Служба национальной безопасности РА распространила сообщение о том, что 25 августа около 23:00 азербайджанская сторона перекрыла участок Кармракар-Шурнух межгосударственной дороги Капан-Горис. В СНБ сообщили, что автомобили с указанного участка эвакуированы. Ведутся работы по открытию дороги, по восстановлению нормальной работы людей и транспортных средств.