Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել Շուշիի «Վարանդա» երգչախմբի համերգը
Նախօրեին Ստեփանակերտի Մշակույթի և երիտասարդութան պալատում տեղի է ունեցել Շուշիի «Վարանդա» երգչախմբի՝ «Ղողանջ հիշատակի, երախտիքի ու վերապրումի» խորագիրը կրող համերգը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 26, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառման սկզբում շնորհակալական խոսքով հանդես է եկել երգչախմբի հիմնադիր, գեղարվեստական ղեկավար ու խմբավար Զաքար Քեշիշյանը:
«Այս ամառ եկել եմ համերգային երկու ծրագրով: Շուշիի անկումից հետո առաջին անգամ այսօր բեմ բարձրացա՝ կոտրված սրտով, բայց անկոտրում ոգով:Այսօրվա համերգն իմ հոգու ճիչն է: Այն առաջին հերթին նահատակ տղաների հիշատակին է նվիրված. նրանք անմահացան հանուն այս հողի: Իմ երախտիքն եմ հայտնում Արցախի ժողովրդին, որ այսօր կանգուն է և պահում է այս հողը: Մշակույթով Արցախին ու արցախցուն շուրջ երեսուն տարվա իմ ծառայությունը համարժեք է այս պահին սահմանին կանգնած զինվորի ընդամենը մեկ րոպեին»,- նշեց Զ. Քեշիշյանը։
Հիշատակի ակորդը դասական երաժշտությամբ տրվեց․ Առնո Բաբաջանյանի, Խաչատուր Ավետիսյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի ստեղծագործությունները ներկայացրեց ինքը՝ պարոն Զաքարը։ ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանն իր խոսքում խորին շնորհակալություն հայտնեց Զաքար Քեշիշյանին՝ Արցախին անձնվիրաբար ծառայելու համար:
«Մեր ժամանակներում շատ քչերին է հաջողվում հավատարիմ մնալ սիրուն, ընկերությանը, աշխատանքին ու գաղափարին, և պարոն Զաքարը հավատարիմ է մեզ ու մեզ հավատ ընծայողներին,-ասաց նախարարը՝ Զաքար Քեշիշյանին հանձնելով ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության շնորհակալագիրը:
Լ․ Ղարախանյանը համոզմունք հայտնեց, որ հեռու չէ այն օրը, երբ Շուշիում ծնված և Սուրբ Ղազանչեցոցի ղողանջներով սնված «Վարանդա»֊ն իր երգով կրկին կազդարարի հայոց հինավուրց Շուշիի ազատագրման ավետիսը։ Այդ համոզմունքով է բեմ բարձրացել երգչախումբը, որը պատրաստվում է ունկնդրին ներկայացնել հաջորդ ծրագիրը՝ նվիրված ԱՀ հռչակման 30-րդ տարեդարձին։ «Վարանդա» երգչախմբի երգչուհիներից Էլինա Հակոբյանը, ով 12 տարի շարունակ հանդես է եկել երգչախմբում, կարոտով է հիշում Շուշիում ունեցած համերգները:
«Այսօրվա համերգն իր բնույթով, բովանդակությամբ և նշանակությամբ տարբերվում է մեր նախորդ բոլոր համերգներից: 28 տարի անընդմեջ «Վարանդա»-ն հանդես է եկել ինչպես Շուշիում, այնպես էլ՝ Ստեփանակերտում: Շուշին մեր շնորհիվ կա։ Ի հեճուկս թշնամու՝ Շուշին միշտ պետք է երգի, և այսօր դրա առհավատչյան մենք ենք:Մենք պետք է հիշենք մեր հերոս տղաներին, երախտապարտ լինենք նրանց՝ մեր մեջ ապրելու ուժ գտնելով ու առաջ շարժվելով»,- նշել է Է. Հակոբյանը:
Համերգն ավարտվել է Ազատամարտիկների պուրակում՝ 44-օրյա պատերազմում նահատակված հայորդիների հիշատակին կանգնեցված հուշատախտակի մոտ:

В Степанакерте состоялся концерт Шушинского хора «Варанда»
25 августа во Дворце культуры и молодежи Степанакерта прошел концерт Шушинского хора «Варанда» под названием «Колокол памяти, благодарности и испытаний».
СТЕПАНАКЕРТ, 26 августа, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент  "Арцахпресс", в начале мероприятия с благодарственной речью выступил основатель хора, художественный руководитель и дирижер Закар Кешишян.
«Я приехал этим летом с двумя концертными программами. Впервые после падения Шуши я сегодня вышел на сцену с разбитым сердцем, но непоколебимым духом ... Сегодняшний концерт - это крик моей души. Он в первую очередь посвящен памяти погибших героев- они отдали жизни ради этой земли. Выражаю благодарность народу Арцаха за то, что сегодня встали и сохранили эту землю. Мои тридцать лет службы Арцаху и народу Арцаха с точки зрения культуры равносильны всего одной минуте, для солдата, стоящего на границе в данный момент», - отметил З. Кешишян.
Аккорд памяти был дан классической музыкой․ Работы Арно Бабаджаняна, Хачатура Аветисяна, Александра Арутюняна представил сам господин Закар. В своем выступлении министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лусине Караханян поблагодарила Закара Кешишяна за его самоотверженное служение Арцаху.
«В наше время лишь немногим удается оставаться верными красоте, дружбе, работе и идеям. Господин Закар верен нам и тем, кто в нас верит», - сказала министр, вручая Закару Кешишяну благодарственное письмо Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах.
Л․ Караханян выразила уверенность, что недалек тот день, когда хор «Варанда», рожденный в Шуши и питаемый колоколами Св. Казанчецоца, еще раз своей песней объявит весть об освобождении древнего армянского Шуши. С этой убежденностью выступил хор, который представит очередную программу, посвященную 30-летию провозглашения Республики Арцах. Элина Акопян, одна из певиц хора «Варанда», которая выступает в хоре 12 лет, мечтает о концертах в Шуши.
«Сегодняшний концерт отличается от всех наших предыдущих по своему характеру, содержанию и значимости. 28 лет подряд «Варанда» выступала и в Шуши, и в Степанакерте. Шуши существует благодаря нам. В виду врага, Шуши всегда должен петь. Сегодня мы его гаранты. Мы должны помнить наших героев, быть благодарными им, находя в себе силы жить и двигаться вперед», - отметила Э.  Акопян.
Концерт завершился в Парке борцов за свободу у мемориальной доски, установленной в память об армянах, погибших в 44-дневной войне.