Չինաստանը հայտարարել է, որ ոչ ոքի չի պարտադրում իր գաղափարախոսությունը
Չինաստանի կառավարությունը ոչ ոքի չի պարտադրում իր գաղափարախոսությունը եւ, ի տարբերություն ԱՄՆ-ի, որը չարաշահում է «ժողովրդավարություն» տերմինը, չի պառակտում մյուս պետությունները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է News.am-ը:
«Դուք պնդում եք, որ Չինաստանը միջազգային ասպարեզում այլ երկրների հետ համագործակցության ընթացքում զբաղված է սեփական արժեքների ու քաղաքական ռեժիմի արտահանմամբ: Մենք երբեք մեր գաղափարախոսությունը, արժեքներն ու զարգացման մոդելը ոչ ոքի չենք պարտադրել,- ընդգծել է նա:- Ինչպիսի ժողովրդավարություն պետք է լինի, որոշում են այս կամ այն ​​պետության մասին ԱՄՆ-ի դիրքորոշման ձեւը սխալ է եւ ապակառուցողական: Վաշինգտոնը տարաձայնություններ է սերմանում եւ նույնիսկ առճակատում է հրահրում միջազգային հանրության անդամների միջեւ»:
Լյու Ցզյանչաոն պարզաբանել է, որ չինական ժողովրդավարության նպատակն է անել հնարավորը՝ բարելավելու ՉԺՀ-ի մարդկանց կյանքը: «Չինաստանը պատրաստ է սեփական զարգացման փորձը կիսել այլ երկրների հետ եւ, միեւնույն ժամանակ, դասեր քաղել դրանցից», - եզրափակել է նա:
Փետրվարին ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Նեդ Փրայսն ասել է, որ Վաշինգտոնը Պեկինին որպես մրցակից է վերաբերում եւ մտադիր է դիմակայել Չինաստանի գործողություններին: Նա նաեւ խոստովանել է, որ մի շարք ոլորտներում սահմանափակ համագործակցությունը, այդ թվում` կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը, այնուամենայնիվ, բխում է Միացյալ Նահանգների ազգային շահերից:

Китай заявил, что не навязывает никому свою идеалогию
Китайское правительство никому не навязывает свою идеологию и, в отличие от США, злоупотребляющих термином «демократия», не вносит раскол между другими государствами, заявил на пресс-конференции заместитель главы канцелярии комиссии Центрального комитета Коммунистической партии Китая по иностранным делам Лю Цзяньчао.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает ТАСС
«Вы утверждаете, что Китай на международной арене в ходе сотрудничества с другими странами занимается экспортом собственных ценностей и политического режима. Мы никогда никому не навязывали свою идеологию, ценности и модель развития, - подчеркнул он. - Какой должна быть демократия, решает народ того или иного государства. То, как позиционируют себя Соединенные Штаты, - ошибка, к тому же деструктивная. Вашингтон сеет раздор и даже провоцирует противостояние между членами международного сообщества».
Лю Цзяньчао уточнил, что цель демократии китайского типа - сделать все возможное ради улучшения жизни населения КНР. «Китай готов делиться опытом собственного развития с другими странами и в то же время учиться у них», - заключил он.
В феврале глава пресс-службы Госдепартамента США Нед Прайс заявил, что Вашингтон отсится к Пекину как к конкуренту и намерен противостоять действиям Китая. Он также признал, что ограниченное сотрудничество в ряде областей, среди которых борьба с изменением климата, все-таки соответствует национальным интересам Соединенных Штатов.