Ստեփանակերտում կայացել է արցախյան ազատամարտի նահատակ Վիգեն Գրիգորյանի 70-ամյակին նվիրված հուշ-երեկո
Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում նախօրեին տեղի է ունեցել Արցախյան առաջին պատերազմի ակտիվ մասնակից, ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի պատգամավոր, Մարտական խաչ 2-րդ աստիճանի ասպետ Վիգեն Գրիգորյանի 70-ամյակին նվիրված հուշ-երեկո:
Ստեփանակերտում կայացել է արցախյան ազատամարտի նահատակ  Վիգեն Գրիգորյանի 70-ամյակին նվիրված հուշ-երեկո
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հուշ-երեկոյի սկզբում ներկաները 1 րոպե լռությամբ հարգեցին 44-օրյա պատերազմում զոհված հերոսների հիշատակը։
«Դաշնակցություն» կուսակցության անդամ Լեռնիկ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ Վիգեն Գրիգորյանը գաղափարի մարտիկ էր, և նրա մեջ միավորված էր մտավորականը, զինվորականը և աշխատավոր մարդը։ Եվ այդ եռամիասնությամբ նա կարողացավ ազատագրել իր հայրենի երկրամասը:
Գործընկեր Գրիշա Հայրապետյանի համոզմամբ՝ Տողը Հադրութի շրջանի համար կարևոր էր, և ճակատագրական կլիներ, եթե չազատագրվեր այն։ Տողի ազատագրումը նա կապում է Վիգեն Գրիգորյանի անվան հետ՝ միանշանակ վստահ լինելով, որ բոլոր տողեցիները նույնպես այդպես են համարում:
Մարտական ընկեր Գագիկ Ավանեսյանը և ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը նույնպես պատմեցին քաջարի հրամանատարի սխրագործությունների մասին:
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը արժևորեց հուշ-երեկոն, քանի որ այն Վիգեն Գրիգորյանի տեսակի հետ մերձենալու, նրա պես մտածելու՝ հայրենիքը էություն դարձնելու հնարավորություն է:
«ԿԳՄՍ նախարարությունը որոշել է նշել հերոսի 70-ամյակը, որպեսզի օրակարգ բերենք մեծ մանկավարժի և մեծ տնօրենի կերպարը:
Մենք ցանկացել ենք մանկավարժների հանրույթ բերել նրա մեծատառով մարդ լինելը, նրա հայրենասիրությունը: Ես մեծ սիրով ու սրտի թրթիռով եմ ծանոթացել նրա՝ խիզախումներով լի կենսագրությանը:
Իմ ընկալմամբ՝ նրա բոլոր կոչումները մարտահրավերներ էին, ու նա արժանապատվությամբ է հաղթահարել բոլոր այդ մարտահրավերները՝ մանկավարժ, տնօրեն, քաղաքական գործիչ, ռազմիկ: Նա մնայուն արժեք է, որով, իսկապես, մեր ազգային դիմադրողականության և դիմացկունության մակարդակը կարող է մեծանալ», -ասաց Լ. Ղարախանյանը:
Հայրենիքի նվիրյալ Վիգեն Գրիգորյանի ծննդյան 70-ամյակին նվիրված միջոցառման մշակութային մասը ապահովեցին Տողի արվեստի դպրոցի սաները և «Մենք ենք, մեր սարերը» համույթը:

В Степанакерте прошел памятный вечер, посвященный 70-летию Вигена Григоряна, погибшего во время Арцахской освободительной войны
Во Дворце культуры и молодежи в Степанакерте прошел памятный вечер, посвященный 70-летию со дня рождения Вигена Григоряна, активного участника Первой Арцахской войны, члена Верховного Совета НКР первого созыва, кавалера Боевого креста 2-й степени.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 августа, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", в начале  памятного вечера присутствующие почтили минутой молчания память героев, погибших в 44-дневной войне.
По словам члена партии «Дашнакцутюн» Лерника Оганесяна, Виген Григорян был борцом за идею, в нем объединились интеллектуал, военный и работающий человек. И с этой троицей он смог освободить свою родину.
По словам коллеги Гриши Айрапетяна, Тог был важен для Гадрутского района, и было бы судбоносным, если бы его не освободили. Он связывает освобождение Тога с именем Вигена Григоряна, будучи уверенным в том, что так думают все жители Тога.
Բնութագրությունը հասանալի չէБоевой товарищ Гагик Аванесян и военный эксперт Давид Джамалян также рассказали о подвигах храброго полководца.
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лусине Караханян оценила памятный вечер, так как это возможность приблизиться к Вигену Григоряну, думать, как он, сделать Родину сущностью.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Министерство образования, науки, культуры и спорта решило отметить 70-летие героя, чтобы вывести на повестку дня образ великого педагога и директора.
Мы хотели донести до педагогического сообщества его высокие человеческие качества, его патриотизм. Я познакомилась с его биографией, полной мужества, с большой любовью и биением сердца.
На мой взгляд, все его титулы были вызовами, и он достойно преодолел все эти вызовы: педагог, директор, политик, воин. Это непреходящая ценность, благодаря которой действительно может повыситься уровень нашего национального сопротивления и выносливости», - отметила Л. Караханян.
Культурную часть мероприятия, посвященного 70-летию Вигена Григоряна, преданного своей Родине, обеспечили учащиеся Тогской школы искусств  и ансамбль «Мы и наши горы».