Կիչանի բնակիչները ապրում ու արարում են ՝ ի հեճուկս թշնամու. համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, օգոստոսի 27, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Կիչանի համայնքապետ Արտո Հակոբյանը:
«Թշնամու դիրքը մեր գյուղից շատ մոտ է տեղակայված: Բայց դա մեզ չի խանգարում ապրել կյանքի բնականոն հունով, շարունակել ստեղծել, արարել ու շենանալ: Գյուղն ունի 200 բնակիչ:Պատերազմից հետո ընդունել ենք Հովտաշենից մեկ ընտանիքի, երկու օրից էլ կընդունենք Քաշաթաղի շրջանից ևս մեկ ընտանիքի: Դպրոցն ունի 80 աշակերտ: Մանկապարտեզ չունենք: Գյուղամիջյան ճանապարհներից 300 մետր սալապատել ենք, նախատեսում ենք 200 մետր էլ սալապատել:Գյուղում գործում է համայնքապետարան, որի շենքում են տեղակայված բուժկետն ու ակումբը. շենքը գտնվում է վատթար վիճակում: Ունենք նաև հանդիսությունների սրահ»,- նշեց Ա. Հակոբյանը:
Նա ցավով տեղեկացրեց, որ պատերազմական գործողությունների ժամանակ գյուղը տվել է 1 զոհ, իսկ համագյուղացիներից 1֊ի ճակատագիրը շարունակում է անհայտ մնալ:
Խոսելով բնակիչների զբաղվածության և նրանց ապագա ծրագրերի մասին՝ մեր զրուցակիցը նշել է, որ պատերազմից հետո շուրջ 20 հա. վարելահող անցել է թշնամու տիրապետության տակ, իսկ գյուղացիների խոշոր եղջերավոր անասունները շատ հաճախ անցնում են թշնամու տարածք և այլևս հետ չեն վերադարձվում:

In spite of the enemy, the residents of the community of Kichan of Artsakh’s Martakert region continue to live and create.
Residents of Kichan continue to live and create in spite of the enemy: Head of the community
STEPANAKERT, AUGUST 27, ARTSAKHPRESS: The head of the community, Arto Hakobyan told "Artsakhpress".
"The enemy’s position is very close to our village. Despite that fact we continue living and creating. The village has 200 residents.
After the war, a family from Hovtashen has resettled and in two days one more family from the Kashatagh region will resettle in the village. The school has 80 students. We do not have a kindergarten. There is a community municipality in the village, in the building of which the aid station and the club are located. The building is in a bad condition. We also have a ceremony hall," said A. Hakobyan.
The head of the community noted with regret that during the recent battles for the defense of the homeland 1 of their fellow-villagers have fallen and one resident of the village is considered missing.
Speaking about the employment of the residents and their future plans, Arto Hakobyan mentioned that after the war about 20 hectares of the arable land has passed under the control of the enemy. The cattle of the villagers very often pass into the territory of the enemy and are not returned.