Արարատ Միրզոյանը մեկնում է Ռուսաստանի Դաշնություն. նա կհանդիպի Լավրովի և Զասի հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը աշխատանքային այցով կմեկնի Ռուսաստանի Դաշնություն։ Տեղեկությունը հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից։
Նշվում է , որ Միրզոյանը ՌԴ-ում կգտնվի օգոստոսի 30-ից 31-ը։
«Տեղի կունենա ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հանդիպումը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ, որին կհաջորդի մամուլի ասուլիսը»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։
Այցի շրջանակներում նախատեսված է նաև հանդիպում ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ՌԴ և ՀՀ ԱԳ նախարարները հանգամանալից կքննարկեն բոլոր ոլորտներում ռուս-հայկական դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման, ընդհանուր ինտեգրացիոն միավորումներում ՝ ԱՊՀ, ՀԱՊԿ և ԵԱՏՄ, ինչպես նաև ՄԱԿ – ում, ԵԱՀԿ-ում և այլ միջազգային կազմակերպություններում դիրքորոշումների համակարգման ուղղությամբ հետագա քայլերը:
Կքննարկվի Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ին պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը` ներառյալ հումանիտար հարցերը եւ Հարավային Կովկասում տնտեսական ր տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակումը:
Նշենք, որ սա Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի առաջին արտասահմանյան այցն է այդ պաշտոնում նշանակվելուց հետո։

Арарат Мирзоян отправился с рабочим визитом в Россию
СТЕПАНАКЕРТ, 30 августа, АРЦАХПРЕСС- Он пробудет в Москве до 31 августа. Запланирована встреча министра с российским коллегой Сергеем Лавровым, за которой последует пресс-конференция. Состоится также встреча с генсеком ОДКБ Станиславом Засем.
Ранее сообщалось, что в ходе встречи Мирзоян и Лавров обстоятельно обсудят дальнейшие шаги по развитию российско-армянского союзничества во всех областях, наращиванию сотрудничества в общих интеграционных объединениях – СНГ, ОДКБ и ЕАЭС, а также координации позиций в ООН, ОБСЕ и других международных организациях.
Будет рассмотрен ход реализации договоренностей лидеров России, Армении и Азербайджана по Нагорному Карабаху от 9 ноября 2020 г. и 11 января 2021 г., включая гуманитарные вопросы и разблокирование экономических и транспортных связей на Южном Кавказе.
Отметим, что это первая зарубежная поездка главы внешнеполитического ведомства Армении Арарата Мирзояна после назначения на этот пост.