Ռուս խաղաղապահները Արցախում մշակել են ԱԹՍ-ների դեմ դիտորդական կետի գործողությունները
Կանոնավոր մարտական պատրաստության դասընթացի շրջանակներում ռուս խաղաղապահները վարժանք են անցկացրել՝ պայմանական հակառակորդի անօդաչու թռչող սարքերի հնարավոր խախտումները կանխելու և Բերձորի միջանցքի դիտակետերի անվտանգությունն ապահովելու սցենարով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՌԴ ՊՆ-ն:
Ըստ հաղորդագրության՝ վարժանքներն անցկացվել են վեց ուսումնական վայրում: Զինծառայողները մշակել են նոր մարտավարական հնարքներ, տեղակայման վայրից դուրս գալու, BTR-82A զրահափոխադրիչի մեջ տեղավորվելու, պայմանական ներխուժողին արգելափակելու և նշված բնագծում մանևվրելու ուղղությամբ՝ օգտագործելով տեղանքի գաղտնի խութերը, ինչպես նաև իմիտացիոն միջոցների օգտագործմամբ կանխելու դիտակետի վրա հնարավոր հարձակման դեպքում խաղաղապահներին գործողությունները:
ՌԴ ՊՆ-ն հայտնում է, որ վարժանքի առանձնահատկությունը դիտորդական կետի պատասխանատվության գոտում անօդաչու թռչող սարքի (ԱԹՍ) հայտնաբերման առաջադրանքների կատարումն էր՝ փակ կապի ուղիներով տեղեկատվության փոխանցումը ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարական կետին:
«Դիտորդական կետի անձնակազմը միջոցներ է մշակել մարտական պատրաստվածության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով: Գործողություններ են մշակվել կրակակետեր գրավելու, տեխնիկայի քողի ներքո դիրքերից առաջ շարժվելու համար: Նաև անօդաչու թռչող սարքերի հայտնաբերման դեպքում հակաօդային դիտակետի դիտորդն աշխատել է ներածական գործողություններ վրա: Միջոցներ են փորձարկվել խրամատային պայթուցիչների միջոցով դրանց երկարացման ուղղությամբ»,-ասել է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչ Վլադիսլավ Վորոբիևը:
Ըստ հաղորդագրության՝ դասընթացն ավարտվել է զինծառայողների գործնական գործողությունների և դիտակետի մարտական պատրաստվածությունը պահպանելու համար առաջադրանքների մշակման համապարփակ վարժանքով:

As part of a routine combat training session, Russian peacekeepers conducted a drill to prevent possible violations using unmanned aircraft of a simulated enemy and ensure security at observation posts in the Lachin (Berdzor) corridor of Nagorno-Karabakh (Artsakh).
Russian peacekeepers practiced actions at observation post upon detection of drones in Artsakh
STEPANAKERT, AUGUST 30, ARTSAKHPRESS: Training was held at six training locations. The servicemen practiced new tactics and actions when leaving the location, loading onto the BTR-82A armored personnel carrier, blocking the conditional intruder and maneuvering to the specified line, using the hidden folds of the terrain, as well as actions to prevent the peacekeepers from violating and a possible attack on the post, using the imitation means, the Russian Defense Ministry said in a statement on Monday.
A feature of the training was the fulfillment of tasks to detect an unmanned aerial vehicle (UAV) in the area of responsibility of an observation post with the transfer of information to the command post of the Russian peacekeeping contingent through closed communication channels.
The training ended with a comprehensive training session with practical actions of military personnel and the development of tasks to maintain the combat readiness of the observation post.