Կոչ ենք անում ակտիվացնել միջազգային ճնշումը Ադրբեջանի իշխանությունների վրա՝ պահանջելով անհապաղ ազատ արձակել հայ գերիներին. Արարատ Միրզոյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ուղերձ է հղել Բռնի անհետացումների միջազգային օրվա կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«2010 թ․ դեկտեմբերի 21-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեան ընդունեց բանաձև, որով իր խորին մտահոգությունն արտահայտեց աշխարհի տարբեր վայրերում բռնի կամ ոչ կամավոր անհետացումների, այդ թվում՝  բռնի կամ ոչ կամավոր ձերբակալությունների կապակցությամբ և օգոստոսի 30-ը հռչակեց որպես Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օր։
Բռնի անհետացումների զոհերը փաստացի զրկված են բոլոր իրավունքներից՝ ազատության, անձի անվտանգության, ինքնության, արդար դատավարության: Ցավոք, շատ դեպքերում նրանք զրկվում են նաև կյանքի իրավունքից:
Այս խորհրդանշական օրը ցանկանում եմ կրկին բարձրաձայնել և մեր բոլոր գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց իրավունքների վերականգնման խնդրին: Ադրբեջանական իշխանությունները հերքում են տասնյակ հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց գերեվարման փաստը, որի առնչությամբ կան հստակ ապացույցներ, ուստի այդ անձինք ինքնաբերաբար համարվում են բռնի անհետացման զոհ:
Պաշտոնական Բաքուն բացահայտ կերպով արհամարհում է նաև ՄԻԵԴ-ի համապատասխան որոշումները՝ Ադրբեջանում գերեվարված հայ զինվորականների և պատանդառված քաղաքացիական անձանց մասին տեղեկատվություն տրամադրելու վերաբերյալ:
Կոպտորեն խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի, Ժնևի կոնվենցիաների և 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի պահանջները՝ Ադրբեջանը շարունակում է խոչընդոտել գերիների վերադարձը։
Մինչդեռ, ի շարունակություն Ադրբեջանի բարձրաստիճան ղեկավարության կողմից վարվող հայատյացության հետևողական քաղաքականության, Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիներն ու պատանդները ենթարկվում են խոշտանգումների, անմարդկային և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի: Արդեն արձանագրված են նաև նրանց կյանքի իրավունքից զրկելու դեպքեր: Շարունակվում են հայ ռազմագերիների ապօրինի և շինծու դատավարությունները:
Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և պատանդառված քաղաքացիների իրական թվերի և պահման վայրերի թաքցնելը պատերազմական և մարդկության հանդեպ հանցագործությունների կատարման անհերքելի վկայություն է: Այս առումով հիշարժան է Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության՝ Հայաստան և Արցախ կատարած այցի արդյունքում հրապարակված զեկույցում Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի և խոշտանգումների որակումը՝ որպես պատերազմական հանցագործություն:
Գնահատելի է բազմաթիվ այլ իրավապաշտպան կազմակերպությունների, ներառյալ՝ Freedom House-ի կողմից խնդրին անդրադարձը, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի իշխանություններին ուղղված պահանջը՝ ողջ ծավալով համագործակցել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հետ՝ հայ գերիների մասին ամբողջական տեղեկատվություն տրամադրելու, նրանց իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու հարցում:
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ երախտիքի խոսք ուղղել Եվրոպական խորհրդարանին, ինչպես նաև մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Նիդերլանդների, Սլովակիայի, Իտալիայի, Բելգիայի, Լյուքսեմբուրգի խորհրդարաններին, բազմաթիվ պետությունների ղեկավարներին, բարձրաստիճան հոգևորականներին, տասնյակ իրավապաշտպաններին, մարդու իրավունքների ջատագովներին, աշխարհահռչակ մշակութային և արվեստի գործիչներին, խորհրդարանականներին, միջազգային կազմակերպություններին և անհատներին, որոնք, պայքարելով մարդու կյանքի իրավունքի և արժանապատվության հարգման բարձրագույն արժեքների համար, իրենց  հայտարարությունների, կոչերի, ընդունված բանաձևերի, ելույթների և հորդորների միջոցով բարձրաձայնում են հայ գերիների խնդիրը և պահանջում վերջիններիս անհապաղ ազատ արձակումն ու հայրենադարձումը:
Հետևելով օրվա խորհրդին՝ կոչ ենք անում մեր միջազգային գործընկերներին, ինչպես նաև իրավապաշտպան կառույցներին ակտիվացնել միջազգային ճնշումը Ադրբեջանի իշխանությունների վրա՝ պահանջելով հարգել  միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերն ու անհապաղ ազատ արձակել Ադրբեջանում ապօրինաբար և անմարդկային պայմաններում պահվող հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց»:

Призываем активизировать международное давление на власти Азербайджана, требуя немедленно освободить армянских пленных: Арарат Мирзоян
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян направил послание в связи с Международным днем жертв насильственных исчезновений.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 августа, АРЦАХПРЕСС- В послании, в частности, отмечено:
«21 декабря 2010 года Генеральная Ассамблея ООН приняла резолюцию, в которой выразила свою глубокую озабоченность в связи с насильственными или недобровольными исчезновениями в разных уголках мира, в том числе насильственными или недобровольными арестами и провозгласила 30 августа Международным днем жертв насильственных исчезновений.
Жертвы насильственных исчезновений фактически лишены всех прав: свободы, безопасности личности, идентичности, справедливого судопроизводства. К сожалению, во многих случаях они лишаются права на жизнь.
В этот символический день хочу вновь озвучить и привлечь внимание всех наших коллег к проблеме восстановления прав армянских военнопленных и гражданских лиц. Азербайджанские власти отрицают факт пленения десятков армянских военнослужащих и гражданских лиц, в связи с чем имеются четкие доказательства, поэтому эти лица автоматически считаются жертвами насильственного исчезновения.
Официальный Баку открыто игнорирует также соответствующие решения ЕСПЧ о предоставлении информации о плененных армянских солдатах и гражданских заложниках, удерживаемых в Азербайджане.
Грубо нарушив требования международного гуманитарного права, Женевских конвенций и 8-го пункта трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, Азербайджан продолжает препятствовать возвращению пленных.
Между тем, в продолжение последовательной политики армянофобии, проводимой высшим руководством Азербайджана, находящиеся в Азербайджане армянские пленные и заложники подвергаются пыткам, бесчеловечному и унизительному обращению. Уже зафиксированы случаи лишения их права на жизнь. Продолжаются незаконные и сфабрикованные судебные разбирательства над армянскими военнопленными.
Сокрытие Азербайджаном реальных цифр и мест содержания армянских военнопленных и заложников является неопровержимым свидетельством военных преступлений и преступлений против человечества. В этом плане запоминается оценка унизительного отношения и пыток со стороны Азербайджана в отношении армянских пленных как военное преступление в докладе правозащитной организации Human Rights Watch, опубликованном в результате визита в Армению и Арцах.
Высоко ценим обращение к проблеме со стороны многих других правозащитных организаций, в том числе организации Freedom House, в частности, требование к властям Азербайджана в полном объеме сотрудничать с Европейским судом по правам человека в вопросе предоставления полной информации об армянских пленных, обеспечения защиты их прав.
Пользуясь случаем, хочу выразить слова признательности Европарламенту, а также парламентам ряда стран, в том числе Нидерландов, Словакии, Италии, Бельгии, Люксембурга, руководителям многочисленных государств, высокопоставленным духовным лицам, десяткам правозащитников, поборникам прав человека, всемирно известным деятелям культуры и искусства, парламентариям, международным организациям и частным лицам, которые, борясь за высшие ценности уважения права и достоинства человека, за свои заявления, призывы, принятые резолюции, которые посредством выступлений и призывов поднимают проблему армянских пленных и требуют их немедленного освобождения и репатриации.
Следуя совету дня, призываем наших международных партнеров, а также правозащитные структуры активизировать международное давление на власти Азербайджана, требуя уважать нормы международного гуманитарного права и немедленно освободить армянских военнопленных и гражданских лиц, незаконно и бесчеловечно удерживаемых в Азербайджане».