Կոչ ենք անում ակտիվացնել միջազգային ճնշումը Ադրբեջանի իշխանությունների վրա՝ պահանջելով անհապաղ ազատ արձակել հայ գերիներին. Արարատ Միրզոյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ուղերձ է հղել Բռնի անհետացումների միջազգային օրվա կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«2010 թ․ դեկտեմբերի 21-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեան ընդունեց բանաձև, որով իր խորին մտահոգությունն արտահայտեց աշխարհի տարբեր վայրերում բռնի կամ ոչ կամավոր անհետացումների, այդ թվում՝  բռնի կամ ոչ կամավոր ձերբակալությունների կապակցությամբ և օգոստոսի 30-ը հռչակեց որպես Բռնի անհետացումների զոհերի միջազգային օր։
Բռնի անհետացումների զոհերը փաստացի զրկված են բոլոր իրավունքներից՝ ազատության, անձի անվտանգության, ինքնության, արդար դատավարության: Ցավոք, շատ դեպքերում նրանք զրկվում են նաև կյանքի իրավունքից:
Այս խորհրդանշական օրը ցանկանում եմ կրկին բարձրաձայնել և մեր բոլոր գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց իրավունքների վերականգնման խնդրին: Ադրբեջանական իշխանությունները հերքում են տասնյակ հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց գերեվարման փաստը, որի առնչությամբ կան հստակ ապացույցներ, ուստի այդ անձինք ինքնաբերաբար համարվում են բռնի անհետացման զոհ:
Պաշտոնական Բաքուն բացահայտ կերպով արհամարհում է նաև ՄԻԵԴ-ի համապատասխան որոշումները՝ Ադրբեջանում գերեվարված հայ զինվորականների և պատանդառված քաղաքացիական անձանց մասին տեղեկատվություն տրամադրելու վերաբերյալ:
Կոպտորեն խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի, Ժնևի կոնվենցիաների և 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի պահանջները՝ Ադրբեջանը շարունակում է խոչընդոտել գերիների վերադարձը։
Մինչդեռ, ի շարունակություն Ադրբեջանի բարձրաստիճան ղեկավարության կողմից վարվող հայատյացության հետևողական քաղաքականության, Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիներն ու պատանդները ենթարկվում են խոշտանգումների, անմարդկային և նվաստացուցիչ վերաբերմունքի: Արդեն արձանագրված են նաև նրանց կյանքի իրավունքից զրկելու դեպքեր: Շարունակվում են հայ ռազմագերիների ապօրինի և շինծու դատավարությունները:
Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և պատանդառված քաղաքացիների իրական թվերի և պահման վայրերի թաքցնելը պատերազմական և մարդկության հանդեպ հանցագործությունների կատարման անհերքելի վկայություն է: Այս առումով հիշարժան է Human Rights Watch իրավապաշտպան կազմակերպության՝ Հայաստան և Արցախ կատարած այցի արդյունքում հրապարակված զեկույցում Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի և խոշտանգումների որակումը՝ որպես պատերազմական հանցագործություն:
Գնահատելի է բազմաթիվ այլ իրավապաշտպան կազմակերպությունների, ներառյալ՝ Freedom House-ի կողմից խնդրին անդրադարձը, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի իշխանություններին ուղղված պահանջը՝ ողջ ծավալով համագործակցել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի հետ՝ հայ գերիների մասին ամբողջական տեղեկատվություն տրամադրելու, նրանց իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու հարցում:
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ երախտիքի խոսք ուղղել Եվրոպական խորհրդարանին, ինչպես նաև մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Նիդերլանդների, Սլովակիայի, Իտալիայի, Բելգիայի, Լյուքսեմբուրգի խորհրդարաններին, բազմաթիվ պետությունների ղեկավարներին, բարձրաստիճան հոգևորականներին, տասնյակ իրավապաշտպաններին, մարդու իրավունքների ջատագովներին, աշխարհահռչակ մշակութային և արվեստի գործիչներին, խորհրդարանականներին, միջազգային կազմակերպություններին և անհատներին, որոնք, պայքարելով մարդու կյանքի իրավունքի և արժանապատվության հարգման բարձրագույն արժեքների համար, իրենց  հայտարարությունների, կոչերի, ընդունված բանաձևերի, ելույթների և հորդորների միջոցով բարձրաձայնում են հայ գերիների խնդիրը և պահանջում վերջիններիս անհապաղ ազատ արձակումն ու հայրենադարձումը:
Հետևելով օրվա խորհրդին՝ կոչ ենք անում մեր միջազգային գործընկերներին, ինչպես նաև իրավապաշտպան կառույցներին ակտիվացնել միջազգային ճնշումը Ադրբեջանի իշխանությունների վրա՝ պահանջելով հարգել  միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերն ու անհապաղ ազատ արձակել Ադրբեջանում ապօրինաբար և անմարդկային պայմաններում պահվող հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց»:

Azerbaijan continues to impede return of captives. Armenian FM
Azerbaijan continues to impede the return of Armenian prisoners of war in flagrant violation of the international humanitarian law, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan said in a message addressed on the International Day of the Victims of Enforced Disappearances.
STEPANAKERT, AUGUST 30, ARTSAKHPRESSThe message reads:
“On 21 December 2010, the UN General Assembly adopted a resolution expressing its deep concern on the increase of the enforced or involuntary disappearances in various regions of the world, including enforced or involuntary arrests and declared 30 August as International Day of the Victims of Enforced Disappearances.
Victims of enforced disappearance are in fact deprived of all their rights: the right to liberty and security of person, the right to identity and the right to a fair trial. Unfortunately, in many cases they are also deprived of the right to life.
On this symbolic day, I would like to once again raise the issue and draw the attention of all our partners to the imperative of restoring the rights of Armenian prisoners of war and civilians illegally detained in Azerbaijan. The Azerbaijani authorities deny the capture of dozens of Armenian servicemen and civilians, on which there is clear evidence, thus these people are victims of enforced disappearance.
Official Baku also explicitly disregards the relevant decisions of the ECHR on providing information on Armenian servicemen and civilian hostages in Azerbaijan.
Azerbaijan continues to impede the return of prisoners in flagrant violation of the international humanitarian law, the Geneva Conventions and the provision 8 of the Trilateral Statement of November 9, 2020.
Meanwhile, in continuation of the anti-Armenian policy of hatred pursued by the top leadership of Azerbaijan, the Armenian captives in Azerbaijan are subjected to torture, inhuman and humiliating treatment. Cases of deprivation of their right to life have already been registered. At the same time illegal, fake trials of Armenian prisoners of war continue.
Another indication of war crimes and crimes against humanity is the concealment of the true number of the Armenian POWs and captured civilians and places of their detention by Azerbaijan.
In this regard, it is noteworthy that in a report on its visit to Armenia and Artsakh, the Human Rights Watch described the humiliating treatment and torture of Armenian captives by Azerbaijan as a war crime.
It is commendable that many other human rights organizations, including Freedom House, have addressed this issue, in particular calling on the Azerbaijani authorities to fully cooperate with the European Court of Human Rights in providing comprehensive information on Armenian prisoners and  protecting their rights.
I would like to take this opportunity to thank the European Parliament, as well as the parliaments of a number of countries, including the Netherlands, Slovakia, Italy, Belgium, Luxembourg, heads of states, high-ranking clerics, dozens of human rights defenders, human rights activists, world-renowned artists and cultural figures, parliamentarians, international organizations and individuals who, fighting for the highest values of human rights and respect for dignity, raised the issue of the Armenian prisoners of war in their statements, appeals, resolutions, speeches, calls and demanded their immediate release and repatriation.
Following the advice of the day, we call on our international partners, as well as human rights organizations, to intensify international pressure on the Azerbaijani authorities, demanding respect for international humanitarian law, as well as the immediate release of Armenian prisoners of war and civilians held in inhumane conditions in Azerbaijan”.