Նոր ուսումնականին ընդառաջ՝ վերանորոգվել և բարեկարգվել է Ներքին Հոռաթաղի դպրոցը
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Ներքին Հոռաթաղ համայնքի երեխաներն այս ուսումնական տարվանից կսովորեն Հայ կրթական հիմնարկության կողմից վերանորոգված ու բարեկարգված դպրոցում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցին հաղորդեց Հայ կրթական հիմնարկության ներկայացուցիչ Վաչե Վարդանյանը:
«Հայ Կրթական Հիմնարկության ջանքերով 2021թ․-ի գարնանը և ամռանը սկսվել են հիմնանորոգման աշխատանքներ միանգամից 5՝ Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքի N27, Գեղարքունիքի մարզի Ախպրաձոր գյուղի , Սյունքի մարզի Օխտար և Կոռնիձոր գյուղերի դպրոցներում, ինչպես նաև Արցախի Ներքին Հոռաթաղ գյուղում։ Հիմնարկության շնորհիվ աշակերտները դպրոցում կունենան բարեկարգ պայմաններում կրթություն ստանալու հնարավորություն»,- նշեց Վ. Վարդանյանը:
Ներքին Հոռաթաղի դպրոցի տնօրեն Մելանյա Դավթյանի տեղեկացմամբ՝ այս ուսումնական տարում դպրոց կհաճախի 150 աշակերտ, որից 20-ը տեղահանված ընտանիքների երեխաներ են, իսկ առաջին դասարան կգնան 14 աշակերտներ:

В преддверии нового учебного года была отремонтирована и улучшена школа общины Неркин Оратах
С этого учебного года дети общины Неркин Оратах Мартакертского района Арцаха будут учиться в школе, отремонтированной и улучшенной Армянским образовательным учреждением.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 августа, АРЦАХПРЕСС- Об этом корреспонденту "Арцахпресс" сообщил представитель Армянского образовательного заведения Ваче Варданян.
«Усилиями Армянского образовательного учреждения весной и летом 2021 года начались ремонтные работы сразу в 5 школах- N27 города Гюмри Ширакской области, села Ахпрадзор Гегаркуникской области, сел Охтар и Корнидзор Сюникской области, а также села Неркин Оратах Арцаха. Благодаря учреждению у студентов будет возможность получать образование в школе в хороших условиях», - отметил В. Варданян.
По словам директора школы общины Неркин Оратах Мелании Давтян, в этом учебном году школу будут посещать 150 учеников, из них 20 - дети из семей вынужденных переселенцев, а  в первый класс пойдут 14 учеников.