Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի օրակարգում անպայման պետք է լինի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը․ Միրզոյան
Եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը որևէ պահի բանակցություններ սկսեն խաղաղության պայմանագրի շուրջ, ապա այդ բանակցությունների օրակարգում անպայման պետք է լինի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կողմից ֆիքսված սկզբունքների հիման վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանի Ադրբեջանից հնչող հայտարարությունները, թե Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրում պետք է լինի Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը:
«Ադրբեջանի իշխանությունների փոխարեն ես կկենտրոնանայի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններով արդեն իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման վրա: Այս պահին խաղաղության պայմանագրի շուրջ որևէ բանակցություններ չի վարվում»,- ասաց Միրզոյանը:

The issue of the status of Nagorno Karabakh must be on the agenda of the peace treaty between Armenia and Azerbaijan. Ararat Mirzoyan
If Armenia and Azerbaijan were to start negotiations over a peace treaty, then the agenda of these negotiations must unconditionally include the issue of the status of Nagorno Karabakh based on the principles stipulated by the OSCE Minsk Group Co-Chairs, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan said during a joint press conference with Russian FM Sergey Lavrov when asked to comment on statements made in Azerbaijan that a potential peace treaty must include Armenia’s recognition of Azerbaijan’s territorial integrity.
STEPANAKERT, AUGUST 31, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS“The Azerbaijani government would be better off focusing on the implementation of the agreements that have already been reached under the trilateral statements of 2020 November 9 and 2021 January 11. At this moment there are no negotiations over a peace treaty,” Mirzoyan said.