Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի օրակարգում անպայման պետք է լինի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը․ Միրզոյան
Եթե Հայաստանն ու Ադրբեջանը որևէ պահի բանակցություններ սկսեն խաղաղության պայմանագրի շուրջ, ապա այդ բանակցությունների օրակարգում անպայման պետք է լինի Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կողմից ֆիքսված սկզբունքների հիման վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես կմեկնաբանի Ադրբեջանից հնչող հայտարարությունները, թե Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրում պետք է լինի Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը:
«Ադրբեջանի իշխանությունների փոխարեն ես կկենտրոնանայի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններով արդեն իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման վրա: Այս պահին խաղաղության պայմանագրի շուրջ որևէ բանակցություններ չի վարվում»,- ասաց Միրզոյանը:

Между Арменией и Азербайджаном нет никаких переговоров по мирному соглашению: Арарат Мирзоян
Если Армения и Азербайджан в какой-то момент начнут переговоры по мирному соглашению, то в повестке этих переговоров обязательно должен быть вопрос статуса Нагорного Карабаха на основе принципов, зафиксированных сопредседателями МГ ОБСЕ.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 августа, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом на совместной с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым пресс-конференции сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, отвечая на вопрос, как он прокомментирует заявления Азербайджана, что в соглашении о мире между Арменией и Азербайджаном должно быть признание Арменией территориальной целостности Азербайджана.
«На месте властей Азербайджана я сконцентрировался бы на выполнении уже достигнутых договоренностей, сделанных трехсторонними заявлениями от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. На данный момент никаких переговоров по мирному соглашению не ведется», - сказал Арарат Мирзоян.