Փսակի. ԱՄՆ-ն համագործակցում է Թուրքիայի եւ Կատարի հետ Քաբուլի օդանավակայանի աշխատանքի հարցով
ԱՄՆ իշխանությունները համագործակցում են Թուրքիայի եւ Կատարի հետ Քաբուլի օդանավակայանի քաղաքացիական մասի լիարժեք աշխատանքի վերսկսման հարցով: Այս մասին լրագրողների համար հերթական ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջեն Փսակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է News.am-ը:
«Ինչ վերաբերում է օդանավակայանին, ապա ավելի կոնկրետ ասպեկտը, որի վրա մենք աշխատում ենք Կատարի եւ Թուրքիայի հետ, օդանավակայանի քաղաքացիական հատվածի վերաբացումն է, որպեսզի մենք կարողանանք այն օգտագործել ոչ միայն թռիչքների համար, որպեսզի մարդիկ կարողանան հեռանալ, այլեւ՝ մարդասիրական օգնության բաշխման համար: Մենք աշխատելու ենք Պարենի համաշխարհային ծրագրի [ՄԱԿ] եւ այլ [կազմակերպությունների] միջոցով», - ասաց Պսակին:
Նրա խոսքով՝ այս մասով Միացյալ Նահանգները փոխգործակցում են նաեւ «Թալիբան» շարժման ներկայացուցիչների հետ՝ օգտագործելով առկա հաղորդակցության ուղիները:
«Թալիբան» շարժման քաղաքական թեւի ներկայացուցիչ Անաս Հաքանին «Ալ Ջազիրա»-ին տված մեկնաբանության մեջ ասել է, որ Աֆղանստանի մայրաքաղաքի օդանավակայանը կբացվի մի քանի օրվա ընթացքում: Հեռուստաալիքի զրուցակիցն Աֆղանստանից ամերիկյան ուժերի դուրսբերումը  մեծ իրադարձություն է անվանել, իսկ տարհանման ավարտի օրը պատմական է որակել:

Псаки: США взаимодействуют с Турцией и Катаром по вопросу работы аэропорта Кабула
Власти США взаимодействуют с Турцией и Катаром по вопросу возобновления полноценной работы гражданской части аэропорта Кабула. Об этом пресс-секретарь Белого дома Джен Псаки заявила на регулярном брифинге для журналистов.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 сентября, АРЦАХПРЕСС- Передает ТАСС
«Что касается аэропорта, то более конкретным аспектом, над которым мы работаем с Катаром и Турцией,  является возобновление работы гражданской части аэропорта, чтобы мы могли использовать его не только для рейсов, чтобы люди могли улететь, но также для гуманитарной помощи, над распределением которой мы будем работать через Всемирную продовольственную программу [ООН] и другие [структуры]», - сказала Псаки.
По ее словам, в этом плане США также взаимодействуют с представителями движения «Талибан», используя имеющиеся каналы связи.
Представитель политического крыла «Талибана» Анас Хаккани в комментарии телеканалу Al Jazeera ранее заявил, что аэропорт афганской столицы возобновит работу в течение нескольких дней. Собеседник телеканала назвал великим событием вывод сил США из Афганистана, а день завершения эвакуации охарактеризовал как исторический.