Փսակի. ԱՄՆ-ն համագործակցում է Թուրքիայի եւ Կատարի հետ Քաբուլի օդանավակայանի աշխատանքի հարցով
ԱՄՆ իշխանությունները համագործակցում են Թուրքիայի եւ Կատարի հետ Քաբուլի օդանավակայանի քաղաքացիական մասի լիարժեք աշխատանքի վերսկսման հարցով: Այս մասին լրագրողների համար հերթական ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջեն Փսակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է News.am-ը:
«Ինչ վերաբերում է օդանավակայանին, ապա ավելի կոնկրետ ասպեկտը, որի վրա մենք աշխատում ենք Կատարի եւ Թուրքիայի հետ, օդանավակայանի քաղաքացիական հատվածի վերաբացումն է, որպեսզի մենք կարողանանք այն օգտագործել ոչ միայն թռիչքների համար, որպեսզի մարդիկ կարողանան հեռանալ, այլեւ՝ մարդասիրական օգնության բաշխման համար: Մենք աշխատելու ենք Պարենի համաշխարհային ծրագրի [ՄԱԿ] եւ այլ [կազմակերպությունների] միջոցով», - ասաց Պսակին:
Նրա խոսքով՝ այս մասով Միացյալ Նահանգները փոխգործակցում են նաեւ «Թալիբան» շարժման ներկայացուցիչների հետ՝ օգտագործելով առկա հաղորդակցության ուղիները:
«Թալիբան» շարժման քաղաքական թեւի ներկայացուցիչ Անաս Հաքանին «Ալ Ջազիրա»-ին տված մեկնաբանության մեջ ասել է, որ Աֆղանստանի մայրաքաղաքի օդանավակայանը կբացվի մի քանի օրվա ընթացքում: Հեռուստաալիքի զրուցակիցն Աֆղանստանից ամերիկյան ուժերի դուրսբերումը  մեծ իրադարձություն է անվանել, իսկ տարհանման ավարտի օրը պատմական է որակել:

The US authorities are working with Turkey and Qatar to get the civilian side of the Kabul airport operational. This was stated by White House press secretary Jen Psaki at Tuesday’s press briefing, news.am informs.
Psaki: US partners with Turkey, Qatar on Kabul airport
STEPANAKERT, SEPTEMBER 1, ARTSAKHPRESS: “On the airport front, the more specific piece we’re working on with the Qataris and the Turks, who are important partners here, is getting the civilian side of the airport up and operational again so that we can use that not just for flights for people to depart, but also for humanitarian assistance—which we would work through programs like the [UN] World Food Programme and others to distribute,”
According to him, in this regard, the US is collaborating with the Taliban representatives, too, using the existing means of communication.