Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխարտգործնախարարները քննարկել են ԼՂ հարցով եռակողմ հայտարարությունների իրագործման ընթացքը
Ռուսաստանի փոխարդգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն չորեքշաբթի հեռախոսազրույց է ունեցել ադրբեջանցի գործընկեր Խալաֆ Խալաֆովի հետ, որի ընթացքում քննարկվել է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ ԼՂ հարցով եռակողմ հայտարարության իրականացումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն, փոխանցում է tert.am-ը։
«Կարծիքների փոխանակման ժամանակ քննարկվել է երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգին առնչվող արդիական հարցերի համալիրը, այդ թվում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի և 2021 թվականի հունվարի 11-ի պայմանավորվածությունների իրագործումը»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում ընդունել էր ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին: Կողմերն անդրադարձել էին մի շարք հարցերի, այդ թվում՝ ռազմագերիների վերադարձի, տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման և հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի խնդիրներին:

Заместители глав МИД РФ и Азербайджана обсудили реализацию договоренностей по Нагорному Карабаху
Заместитель министра иностранных дел России Андрей Руденко обсудил в среду по телефону с замглавы МИД Азербайджана Халафом Халафовым реализацию трехсторонних договоренностей лидеров РФ, Армении и Азербайджана по Нагорному Карабаху.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает МИД России, передает ТАСС.
"В ходе развернутого обмена мнениями обсужден комплекс актуальных вопросов двусторонней и региональной повестки дня, включая реализацию договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года", - говорится в сообщении МИД РФ.
Ситуация в зоне конфликта вокруг Нагорного Карабаха обострилась 27 сентября 2020 года, в регионе начались активные боевые действия. 9 ноября того же года было подписано трехстороннее заявление президента России Владимира Путина, президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна, которое позволило достичь полного прекращения военных действий в зоне конфликта. Азербайджанская и армянская стороны остановились на занятых позициях, ряд районов перешел под контроль Баку, а вдоль линии соприкосновения и Лачинского коридора разместились российские миротворцы.