Կայացել է ԱԺ հատուկ նիստը. մասնակցել են ՀՀ խորհրդարանական խմբակցությունների պատվիրակությունները
Այսօր՝ սեպտեմբերի 1-ին, ԱՀ Ազգային ժողովը հրավիրել է հատուկ նիստ՝ նվիրված Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման 30-ամյակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ նիստին ելույթներով հանդես են եկել ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը, ՀՀ ԱԺ խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչները։
ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանի խոսքով՝ հայը պետք է տեր կանգնի իրեն բաժին հասած հայրենիքին, զինվի համբերությամբ և առաջ գնա, քանի որ պատասխանատու է սերունդների, հանուն հայրենիքի իրենց կյանքը զոհած զավակների հիշատակի առջև:
«2016թ.ապրիլին և 2020 թ. Թուրքիայի ու միջազգային ահաբեկչական ուժերի ներգրավմամբ Ադրբեջանի իշխանությունների՝ Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմներից հետո, որոնք վերահաստատեցին Արցախն առանց հայերի նրա անթաքույց ու հեռագնա նենգ մտադրությունները, բանակցային գործընթացներում ներառել Ադրբեջանի կազմում Արցախին ինչ-որ տեսակի կարգավիճակ տրամադրելու խնդրահարույց հարց, չի տեղավորվում ոչ մի առողջ բանականության մեջ»,֊ ընդգծեց Ա. Թովմասյանը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը Ազգային ժողովի անունից շնորհավորեց բոլորին, Արցախի անկախության հռչակման 30-ամյակի կապակցությամբ:
«Սեպտեմբերի 2-ին արցախցու կամքի, հաստատակամության, սեփական հայրենիքում արժանապատիվ ապրելու 30-ամյակն է: Հավերժ փառք այդ իրավունքը և հաստատակամությունը պաշտպանած մեր բոլոր հերոսներին և փառք Արցախում ապրողներին, ովքեր նույնքան հաստատակամ են, որքան 30 տարի առաջ. նրանց կամքը չի սասանվում», - ասաց Ռ. Ռուբինյանը:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանի համոզմամբ՝ պետք է կարողանանք թոթափել մեր մեջ եղած, մեզ կաշկանդող, մեզ իրարից բաժանող բոլոր մտքերը, խառնակիչ գործընթացները, որպեսզի կարողանանք վերագտնել մեր միասնականությունը և վերականգնել հաղթանակը:
ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը հավաստիացրեց, որ մշտապես կանգնած կլինեն արցախցու թիկունքին, քանի որ ոչ միայն նույն են ճակատագրերը, այլ նաև միևնույն՝ ազատատենչ հայի արյունն է հոսում բոլորի երակներով, ուստի արցախյան արդար դատից հետ կանգնելն անհնար է, ընկրկելը թշնամական հոխորտանքների առջև, հանձնվելը բախտի ու ոսոխի քմահաճույքին՝ բացառված:

On September 1, the National Assembly of the Artsakh Republic convened a special session dedicated to the 30th anniversary of the proclamation of the independence of the Artsakh Republic.
Artsakh’s Parliament convened special session. The delegations of the Armenian parliamentary factions took part
STEPANAKERT, SEPTEMBER 1, ARTSAKHPRESS: As "Artsakhpress" reports, Artsakh NA Speaker Artur Tovmasyan, Primate of the Artsakh Diocese, His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh, David Babayan, representatives of the Armenian parliamentary factions delivered speeches at the session.
According to Artsakh NA Speaker Artur Tovmasyan, the Armenians must stand up for the Homeland, arm with patience and move forward, because they are responsible for the memory of the heroes who sacrificed their lives for the sake of Homeland.
Ruben Rubinyan, Deputy Speaker of Armenian Parliament, congratulated everyone on the 30th anniversary of the proclamation of the independence of the Artsakh Republic.
"On September 2, the 30th anniversary of the Artsakh people 's will, determination and living with dignity in their homeland will be marked. Eternal glory to all our heroes who defended that right and perseverance and glory to those living in Artsakh, who are as determined as 30 years ago,” he said.
Armen Rustamyan, a member of the "Hayastan" faction of the National Assembly of the Republic of Armenia said: “We must be able to shake off all the disturbing, divisive thoughts, in order to be able to rediscover our unity and restore victory.
The head of the “I Have Honor” faction, Artur Vanetsyan, noted that they will always stand behind the people of Artsakh, as not only the fates are the same, but also the blood of the freedom-loving Armenian flows in everyone's veins.