Աշխարհասփյուռ հայությունը տոնում է Արցախի Հանրապետության անկախության 30- ամյակը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին ժողովրդական պատգամավորների Լեռնային Ղարաբաղի մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհուրդների համատեղ նստաշրջանը հռչակեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը (ԼՂՀ) նախկին ԼՂԻՄ և Շահումյանի շրջանի սահմաններում:
Այդպիսով, իրականացվեց մի իրավունք, որն արտացոլված էր այն ժամանակ գործող օրենսդրության մեջ, մասնավորապես 1990թ. ապրիլի 3-ին ընդունված օրենքը, որը նախատեսում էր ազգային ինքնավարություններին իրավունք տրամադրել ինքնուրույն կերպով որոշելու սեփական պետաիրավական կարգավիճակը՝ ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետության դուրս գալու դեպքում:
1991թ. դեկտեմբեր 10-ին, Խորհրդային Միության պաշտոնական անկումից ընդամենը մի քանի օր առաջ, Լեռնային Ղարաբաղում անցկացվեց հանրաքվե, որի ընթացքում ազգաբնակչության ճնշող մեծամասնությունը՝ 99,89 տոկոսը, արտահայտվեց Ադրբեջանից լրիվ անկախանալու օգտին: Դրան հետևած խորհրդարանական ընտրություններում ընտրվեց ԼՂՀ խորհրդարան, որն էլ կազմեց առաջին կառավարությունը: Անկախ ԼՂՀ կառավարությունը իր պարտականությունների իրականացմանն անցավ բացարձակ շրջափակման և նրան հետևած Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի պայմաններում:
Ստեղծված իրավիճակում Բաքվի պատասխան գործողությունները չուշացան։ 1991 թ. սեպտեմբերի 25-ին Շուշիից առաջին անգամ «Ալազան» տիպի հրթիռներով ռմբակոծվեց Ստեփանակերտը: Մեկնարկեց արցախյան ազատամարտը։ Պատերազմի հորձանուտում ձևավորվեց հայկական բանակը, որը կարողացավ ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությունը։
Ադրբեջանի խնդրանքով 1994թ մայիսի 12-ին ստորագրվում է հրադադարի մասին փաստաթուղթը Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների կողմից:
Անկախությունից 15 տարի անց կրկին սեպտեմբերի 2-ին  համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով արցախցիներն ընդունեցին պետության ու հասարակության հիմնական օրենքը` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Սահմանադրությունը:
2020 թվականին սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը,  Թուրքիայի և վարձկան ահաբեկիչների ներգրավմամբ, խախտելով 1994 թվականի մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտած եռակողմ համաձայնագիրը և այլ միջազգային պայմանագրերը, Արցախի դեմ պատերազմ սկսեց։ Նոյեմբերի 9-ին Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ ստորագրվեց եռակողմ հայտարարություն (Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից)։
Կրակի դադարեցման հայտարարության համաձայն՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցան Հադրութի շրջանը ու Շուշին, ինչպես նաև Արցախի անվտանգության ողջ գոտին։

Армяне всего мира отмечают 30-летие Независимости Республики Арцах
СТЕПАНАКЕРТ, 2 сентября, АРЦАХПРЕСС- 2 сентября 1991 г.  совместная сессия Нагорно-Карабахского областного и Шаумяновского районного Советов народных депутатов провозгласила Нагорно-Карабахскую Республику (НКР) в границах бывшей НКАО и Шаумянского района.
Так было реализовано право, которое нашло отражение в законодательстве, действующем на тот момент, в частности, законом принятым 3 апреля 1990 года, который в случае выхода из СССР предусматривал право национальных автономий самостоятельно определять свой государственный и правовой статус.
10 декабря 1991 года, всего за несколько дней до официального распада Советского Союза, в Нагорном Карабахе прошел референдум, на котором подавляющее большинство населения, 99,89%, проголосовало за полную независимость от Азербайджана. На последующих парламентских выборах был избран Парламент НКР, который сформировал первое правительство. Правительство независимой НКР приступило к исполнению своих обязанностей в условиях абсолютной блокады и последовавшей за ней военной агрессии Азербайджана.
В сложившейся ситуации ответные действия Баку не заставили себя долго ждать. 25 сентября 1991 года Степанакерт впервые подвергся бомбардировке из Шуши ракетами типа «Алазань». В водовороте войны сформировалась Армянская армия, которая смогла обеспечить безопасность народа Нагорного Карабаха.
По просьбе Азербайджана 12 мая 1994 года главами оборонных ведомств Азербайджана, Нагорного Карабаха и Армении был подписан документ о прекращении огня.
Спустя 15 лет после установления независимости народ Арцаха снова, 2 сентября путем всенародного референдума принял Основной закон государства и общества - Конституцию Нагорно-Карабахской Республики.
27 сентября 2020 года Вооруженные силы Азербайджана с привлечением Турции и наемных террористов, нарушив трехстороннее соглашение, вступившее в силу 12 мая 1994 года, и другие международные договоры, начали войну против Республики Арцах. 9 ноября при посредничестве Российской Федерации было подписано трехстороннее заявление (президентом России Владимиром Путиным, премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым).
Согласно заявлению о прекращении огня, под контроль Азербайджана перешли Гадрутский район и Шуши, также и вся зона безопасности Арцаха.
По всему периметру линии соприкосновения и в Лачинском коридоре был размещен российский миротворческий контингент.