Մենք այլևս համահայկական օրակարգի որևէ հարցում սխալվելու իրավունք չունենք. ՀՀ նախագահի ուղերձը Արցախի անկախության օրվա առթիվ
1991թ. սեպտեմբերի 2-ին Արցախը հռչակեց իր անկախությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս նշանակալի իրադարձության 30-ամյակը դիմավորում ենք բարդագույն ժամանակահատվածում՝ 44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված դժվարին իրավիճակում: Արցախի անկախության օրվա առթիվ իր ուղերձում ասել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
«Եվս մեկ անգամ խորին ցավակցություններս եմ հայտնում պատերազմում զոհվածների ընտանիքներին ու հարազատներին: Մենք կանգնած ենք համահայկական փորձության առջև, որը հաղթահարելու համար վերստին անհրաժեշտ է համազգային միասնություն ու համախմբում: Արցախի անվտանգության ապահովման ու բնակչության կյանքի անձեռնմխելիության, Ադրբեջանի կողմից նոր պատերազմի շարունակական սպառնալիքի, Արցախի կարգավիճակի, սոցիալ-տնտեսական և մարդասիրական հարցերը համազգային օրակարգի առաջնահերթություններ են: Դրանք չեն կարող լուծվել առանց տնտեսապես և քաղաքականապես ուժեղ, զարգացած, մրցունակ Հայաստանի գոյության, առանց Հայրենիք-Սփյուռք կապերի հիմնովին վերափոխման ու առկա ներուժի լիարժեք օգտագործման, առանց մեր միջազգային գործընկերների հետ լիարժեք համագործակցության»,- նշել է ՀՀ նախագահը:
Արմեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ մեր պատմության մեջ, Հայկական աշխարհի համար Արցախն ու արցախցին միշտ էլ առանձնահատուկ դերակատարություն են ունեցել: Այդպես է նաև այսօր, երբ մեր ժողովրդի համար սկսվել է նոր մարտահրավերներով լի ժամանակահատված:

President of Armenia Armen Sarkissian has addressed a message on the 30th anniversary of the declaration of independence of the Republic of Artsakh, his Office said.
Armenian President addresses message on Artsakh Independence Day
STEPANAKERT, SEPTEMBER 2, ARTSAKHPRESS: The message reads:
On September 2, 1991, Artsakh declared its independence.
We are meeting the 30th anniversary of this significant event in the most complicated period, in a difficult situation after the 44-day war.
I once again extend my deepest condolences to the families and relatives of those killed in the war.
We are facing a pan-Armenian ordeal, which requires national unity and consolidation again.
Issues of ensuring the security of Artsakh and the inviolability of its population, the constant threat of a new war by Azerbaijan, the status of Artsakh, social-economic and humanitarian matters are priorities on the national agenda.
They cannot be resolved without the existence of an economically and politically strong, developed and competitive Armenia, without a fundamental transformation of the Homeland-Diaspora ties and the full use of the existing potential, without full-fledged cooperation with our international partners.
In our history, Artsakh and the people of Artsakh have always had a special significance for the Armenian world. That is so today as well when a period full of new challenges has begun for our people.