Ինչ գրություն է հղել Լավրովը Նալբանդյանին հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրումից առաջ. մանրամասնել է ՌԴ ԱԳ նախարարը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը մանրամասնեց 2009 թվականին հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրմանն ընդառաջ այդ ժամանակ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին հղած գրության բովանդակությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կրթական մարաթոնի մասնակիցներից մեկը ՌԴ ԱԳ նախարարին հիշեցրեց, որ նա 2009 թվականին կարճ գրություն է հղել այդ ժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին: «Գրությունը վերաբերվում էր Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման արձանագրությունների ստորագրմանը: Այդ գրության մեջ դուք ընդամենը 6 բառ եք գրել. «Էդվարդ, համաձայնվիր արարողակարգին առանց հայտարարությունների»: Եվ ինչպե՞ս այդ 6 բառը համոզեցին Ձեր հայ գործընկերոջը վերջ տալ դիմադրությանը»,-հարցրեց մասնակիցը:
Սերգեյ Լավրովը ի պատասխան նշեց.
«Եթե դուք փորփրել եք այդ թեման, հարկավոր է կոնտեքստը ներկայացնել: Կոնտեքստը նրանում էր, որ 2008 թվականին մեր հայ բարեկամները մեզ ասացին, որ թուրքերն առաջարկում են համաձայնեցնել դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման, հարաբերությունները կարգավորելու, համագործակցության, համատեղ նախագծերի իրականացման փաստաթղթերը:  Մենք ասացինք դա շատ լավ է, կա՞ն որոշակի նախապայմաններ: Ոչ, նախապայմաններ չկան: Հետո գործը հասավ ստորագրմանը, այն պլանավորված էր Ցյուրիխում՝ բնականաբար, Հայաստանի, Թուրքիայի նախարարների մասնակցությամբ: Այդտեղ եկել էր նաև Հիլարի Քլինթոնը, որն այդ ժամանակ ԱՄՆ պետքարտուղարն էր, եկել էր Եվրամիության ներկայացուցիչը, ձեր խոնարհ ծառան ու ևս ինչ-որ մեկը: Մենք պետք է այդ կարևոր իրադարձության վկաները լինեինք, սակայն ստորագրելուց առաջ մեր թուրք գործընկերներն ասացին՝ այո, մենք այդ ամենը կստորագրենք, բայց մենք պետք է վերապահում անենք Լեռնային Ղարաբաղի հարցով: Վերապահման տեքստը հակասում էր Հայաստանի դիրքորոշմանը: Եվ ես ասացի իմ գործընկերոջը, որ իրեն նախազգուշացրել էի, որ այնքան էլ չեմ հավատում, որ այդ ամենը տեղի կունենա առանց նախապայմանների: Բայց մենք հայտնվել էինք այնտեղ, որտեղ հայտնվել էինք: Արդեն բոլորը եկել են և՝ փակուղի: Արդյունքում թուրք գործընկերը համաձայնվեց հետ կանչել այդ ֆորմալ պայմանը, բայց հայ գործընկերներն ասում էին, որ պետք է հայտարարություն անեն, որում Հայաստանը կներկայացնի իր դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ: Այդ ժամանակ թուրք նախարարն ասաց, որ եթե դու հայտարարություն անես, այդ դեպքում ես էլ հայտարարություն կանեմ: Մենք նստած էինք, այդ ժամանակ ֆուտբոլ էինք նայում, իսկ երկու նախարարները մինչև ուշ գիշեր վիճում էին: Մենք արդեն հասկանում էինք, որ պետք է որևէ կերպ դուրս գանք այդ իրավիճակից, և ես նրան (խմբ. ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին) գրություն գրեցի, որ չպնդի մեկնաբանության թեման: Եվ այդպես էլ եղավ: Արդյունքում փաստաթղթերը ստորագրվեցին, սակայն ավելի ուշ «կորան» նույն պատճառով, քանի որ կողմերը տարբեր տեսակետ ունեին ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ»:
ՌԴ ԱԳ նախարարը հավելեց՝ հիմա, երբ ԼՂ-ում պատերազմն ավարտվել է, կան քաղաքական գործընթացի, տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման հիմքերը, տրամաբանական կլինի, եթե Հայաստանն ու Թուրքիան վերսկսեն ջանքերը հարաբերությունները կարգավորելու ուղղությամբ: Լավրովը շեշտեց, որ իրենք պատրաստ են ամենաակտիվ ձևով աջակցել դրան:

Russian FM reveals details from signing of 2009 Zurich Protocols, note to FM Nalbandian
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov revealed what he had told the Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian in 2009 ahead of the signing of the Zurich Protocols.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 3, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESSLavrov was asked on the matter by a participant of the Educational Marathon. “The letter [you sent to Nalbandian] related to the signing of the protocols on normalizing relations between Armenia and Turkey. You’d written only six words in that letter. ‘Edward, agree to the ceremony without statements.’ And how did these six words convince your Armenian colleague to stop resisting?”
In response to the question, FM Lavrov said: “If you have looked into this topic, you ought to present the context. The context was that in 2008 our Armenian friends told us that the Turks are proposing to agree on the documents for restoring diplomatic ties, normalizing relations, cooperation and joint projects. We said that’s very good and asked whether there were any preconditions. No, no preconditions. Then the matter reached the signing, it was planned to take place in Zurich, naturally with participation of the Armenian and Turkish foreign ministers. US Secretary of State Hilary Clinton also arrived there, the EU representative came, myself and someone else also. We were to witness this important event, but before the signing our Turkish colleagues said ‘yes, we will sign it all, but we have to make a reservation over the Nagorno Karabakh issue. The text of the reservation contradicted Armenia’s position. And I said to my colleague that I had warned him that I didn’t believe all that would take place without preconditions. But we were where we were. Everyone had arrived, and now a deadlock. As a result, the Turkish colleague agreed to retract that formal condition, but our Armenian colleagues were saying that they must make a statement where Armenia would present its position regarding the Nagorno Karabakh issue. At that time, the Turkish minister said if you make a statement I will make a statement also. We were sitting there watching football while the two ministers were arguing until late in the night. We understood that we have to somehow get out of that situation, and I wrote a note to him [Nalbandian] asking him not to insist on the topic of commentary [statement]. And that’s how it happened. As a result the documents were signed, but later they got lost because of the same reason that the sides had different positions around the Karabakh resolution process.”
FM Lavrov added that now, when the war is over in Nagorno Karabakh, there are the bases for a political process, unblocking of transport and economic ties, and it would be reasonable for Armenia and Turkey to restart efforts in the direction of normalizing relations. He said Russia is ready to actively support this.