Շահմասուրի բնակիչները չեն ընկրկում. առօրյան ու խնդիրները ներկայացնում է համայնքապետը
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Շահմասուր համայնքի բոլոր 158 բնակիչները պատերազմից հետո վերադարձել են հայրենի բնօրրան:
Շահմասուրի բնակիչները չեն ընկրկում.  առօրյան ու խնդիրները ներկայացնում է համայնքապետը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 4, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Շահմասուրի համայնքապետ Սլավա Բաղդասարյանը:
«Համայնքում վերաբնակեցվել է 2 ընտանիք: Ունենք 5 ազատ տուն, որոնք ևս կարող ենք տրամադրել տեղահնված մեր հայրենակիցներին, սակայն դրանք վերանորոգման կարիք ունեն: Դպրոցն այս ուսումնական տարում ընդունել է 27 աշակերտի,շենքային պայմաններն անմխիթար են, դասասենյակները՝ քիչ: Մանկապարտեզ չունենք։ Գործում են համայնքային կենտրոն, բուժկետ, ակումբ, հանդիսությունների սրահ, որոնց շենքերը վթարային վիճակում են: Գյուղամիջյան ճանապարհները խճապատված են: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված է; Ունենք ջրի խնդիր, քանի որ ջրային ցանցը շատ հին է, և պետք է վերանորոգվի: Պատերազմի ընթացքում, բարեբախտաբար, տներ չեն ավերվել»,- նշեց Ս. Բաղդասարյանը:
Խոսելով բնակիչների զբաղվածության և նրանց ապագա ծրագրերի մասին՝ մեր զրուցակիցը նշել է, որ բնակիչները հիմնականում զբաղվում են անասնապահությամբ, հողագործությամբ, իսկ նրանց մի մասն աշխատում է Կաշենի հանքավայրում։

Жители Шахмасура не отступают: Повседневная жизнь и проблемы представлены главой общины
СТЕПАНАКЕРТ, 4 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Шахмасур Слава Багдасарян.
«В общину переселены две семьи. У нас есть 5 свободных домов, которые мы можем предоставить переселенцам, но они нуждаются в ремонте. В этом учебном году школа приняла 27 учеников, условия в здании плачевные, классов мало. У нас нет детского сада. Есть общественный центр, медпункт, клуб, банкетный зал, здания находятся в аварийном состоянии. Межсельские дороги вымощены. В селе проведено электричество, село газифицировано; У нас проблема с водой, потому что водопровод очень старый и нуждается в ремонте. К счастью, во время войны не было разрушено ни одного дома», - отметил С. Багдасарян.
Говоря о трудоустройстве жителей и их планах на будущее, наш собеседник отметил, что жители в основном занимаются животноводством, сельским хозяйством, а некоторые из них работают на руднике Кашен.