Թալիբների ներկայացուցիչը հայտարարել է Փանջշերի նկատմամբ լրիվ վերահսկողության մասին
«Թալիբան» շարժման պաշտոնական ներկայացուցիչ Զաբիուլլա Մուջահիդը հայտարարել Է, որ Փանջշերի նահանգն ամբողջությամբ նվաճված Է:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Մուջահիդն իր Twitter-ում գրել Է, որ Աֆղանստանում դիմակայության վերջին օջախը՝ Փանջշերի հարթավայրը, «անցել Է Իսլամական Էմիրության լրիվ վերահսկողության ներքո»:
«Այս հաղթանակի շնորհիվ մեր երկիրն ամբողջությամբ դուրս Է պրծել պատերազմի ճահճուտից»,-ընդգծել Է նա: Վերջին օրերին թալիբները, չնայած բազմաթիվ կորուստներին, հարթավայրի վրա հարձակումը շարունակել են մի քանի ուղղություններից:
Ազգային դիմադրության հակաթալիբյան ճակատի տեղեկությունների համաձայն, հարյուրավոր զինյալներ, այդ թվում նաեւ օտարերկրացի, սպանվել են, հարյուրավորները վիրավորվել են եւ գերի ընկել:
Սեպտեմբերի 5-ին արմատականները հերթական լայնածավալ հարձակումն են ձեռնարկել նահանգի վրա երեք ուղղություններից: Երկու կողմերը հաստատել են, որ դաժան մարտական գործողությունները շարունակվում են Շոթուլի գավառում, եւ Անավա, Ռուխա եւ Փարիյան բնակավայրերում:
Լույս սեպտեմբերի 6-ի գիշերը Ճակատի ներկայացուցիչը հայտնել Է պակիստանյան լայնածավալ ավիահարվածների մասին Փանջշերի պաշտպանների դիրքերին, որոնք, նրանց խոսքով, շարունակվել են սեպտեմբերի 6-ի առավոտյան: Բացի այդ, այդ նույն ժամանակ միանգամից մի քանի աղբյուրներ Ճակատից «Ինտերֆաքս»-ին հաստատել են հակաթալիբյան շարժման մամուլի քարտուղարի՝ աֆղանցի հայտնի լրագրող Ֆահիմ Դաշտիի, ինչպես նաեւ Ճակատի առաջնորդի՝ Աբդուլ Վադուդ Սարեի ազգականներից մեկի զոհվելու մասին: Մինչդեռ Ճակատի ներկայացուցիչները հաղորդում են, որ թալիբների հետ պայքարը չի ավարտվել:
«Փանջշերի լիակատար անկման մասին լուրն ավելին չԷ, քան սուտը: Ամբողջ հարթավայրը, գյուղերը մեզ մոտ են: Ավելի քան հազար ծայրահեղական Է սպանվել: Դիմադրության մարտիկներ նույնպես զոհվել են պակիստանյան ռազմաօդային ուժերի ռմբակոծության հետեւանքով, բայց մենք չենք հանձնվի: Դիմադրությունը շարունակվում Է»,-Ճակատի ներկայացուցիչը գրել Է Twitter-ում:

Представитель талибов заявил о полном контроле над Панджшером
Официальный представитель движения "Талибан" (запрещено в РФ как террористическое) Забиулла Муджахид заявил, что провинция Панджшер полностью захвачена.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 сентября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Сообщает INTERFAX.RU.
Муджахид написал в своем твиттере, что последний очаг сопротивления в Афганистане - Панджшерская долина - "перешла под полный контроль Исламского эмирата".
"Благодаря этой победе наша страна полностью вырвана из трясины войны", - подчеркнул он.
За последние дни талибы, несмотря на многочисленные потери, продолжали штурм долины с нескольких направлений. По сведениям антиталибовского Фронта национального сопротивления, сотни боевиков, в том числе и иностранные, убиты, сотни ранены и попали в плен.
В воскресенье радикалы предприняли очередной массированный штурм провинции с трех направлений. Обе стороны подтвердили, что ожесточенные боевые действия продолжаются в районе уезда Шотул, и населенных пунктов Анава, Руха и Париян.
В ночь на понедельник представители Фронта сообщили о массированных авиуадарах пакистанских ВВС позиций защитников Панджшера, которые, по их словам, продолжились в понедельник утром.
Кроме того, в это же время сразу несколько источников из Фронта подтвердили "Интерфаксу" информацию о гибели пресс-секретаря антиталибовского движения, известного афганского журналиста Фахима Дашти, а также одного из родственников лидера Фронта Абдул Вадуда Саре.
Между тем, представители Фронта сообщают, что борьба с талибами не окончена.
"Известие о полном падении Панджшера - не более чем ложь. Вся долина, села, у нас. Более тысячи экстремистов убиты. Бойцы сопротивления тоже погибли при бомбардировке пакистанских ВВС, но мы не сдадимся. Все военнослужащие "коммандос" живы, сопротивление продолжается", - написал представитель Фронта в твиттере.