Հիքմեթ Հաջիևը խոսել է ԼՂ-ում ռուս խաղաղապահների մանդատի իրավական մեխանիզմների շուրջ բանավեճերի մասին
Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության հարցերով բաժնի վարիչ Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, որ դեռևս շարունակվում են քննարկումները` Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահների մանդատի հետ կապված լրացուցիչ իրավական մեխանիզմների վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ BBC-ին տված հարցազրույցում Հաջիևը նշել է, որ Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահների գործունեությունն ու գործողությունները իրականացվում են 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն, որը ստորագրել են Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները:
Հաջիևի խոսքով՝ նոյեմբերի 10-ի եռակողմ համաձայնագիրը սահմանել է «քաղաքական և որոշ չափով ՝ իրավական դաշտ» խաղաղապահ ուժերի համար:
«Ինչ վերաբերում է խաղաղապահների մանդատի վերաբերյալ լրացուցիչ համաձայնագրերին և լրացուցիչ իրավական մեխանիզմներին, ապա կողմերի միջև եղել են առաջնային շփումներ այդ հարցի շուրջ, և որոշակի բանավեճեր դեռևս շարունակվում են»,- ասել է Հաջիևը:

Хикмет Гаджиев о дискуссиях по правовым механизмам мандата российских миротворцев в НКР
Помощник президента Азербайджана, заведующий отделом внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев, заявил, что пока продолжаются дискуссии по дополнительным правовым механизмам, связанным с мандатом российских миротворцев в Нагорном Карабахе.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 сентября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. В интервью BBC Гаджиев отметил, что деятельность и действия российских миротворцев в Карабахе осуществляются в соответствии с трехсторонним заявлением от 10 ноября 2020 года, подписанным руководителями России, Армении и Азербайджана.
По словам Гаджиева, трехстороннее соглашение от 10 ноября установило «политическое, и в некоторой степени, правовое поле» для миротворческих сил.
«Что касается дополнительных соглашений по мандату миротворцев и дополнительных правовых механизмов, то между сторонами были первичные контакты по этому вопросу, и определенные дискуссии еще продолжаются», - сказал Гаджиев.