Զագլիկը մանկապարտեզի կարիք ունի. համայնքապետ
ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Զագլիկ համայնքն ունի 256 բնակիչ. բոլորն էլ պատերազմից հետո հայրենի գյուղ են վերադարձել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Զագլիկի համայնքապետ Դավիթ Ազարյանը:
Պատերազմի ողջ ընթացքում մենք   պաշտպանել ենք մեր գյուղը: Պատերազմն ավարտվելուն պես՝ գյուղացիները հայրենիքի կանչով վերադարձել են իրենց տները: Տեղահանված մեր հայրենակիցներին սիրով ենք ընդունել։ Հաստատվել է 4 ընտանիք. ևս 3 ընտանիքի կարող ենք ընդունել, բայց տները պետք է վերանորոգվեն: Այս ուսումնական տարում դպրոց է հաճախում 42 աշակերտ: Մանկապարտեզ չունենք, բայց մանկապարտեզի ենթակա 31 սան ունենք:  Համայնքապետարանի ու բուժկետի շենքերը գտնվում են վատթար վիճակում: Ունենք վերանորոգված ու կահավորված հանդիսությունների սրահ: Գյուղամիջյան ճանապարհները խճապատվել են, իսկ առաջիկայում նախատեսվում է ասֆալտապատել: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված չէ, սակայն անհրաժեշտությունը զգացվում է»,- ասաց Դ. Ազարյանը:
Նա նշեց, որ բարեբախտաբար գյուղը պատերազմի ընթացքում մարդկային կորուստ չի ունեցել:
Մեր զրուցակիցը տեղեկացրել է, որ գյուղացիները զբաղվում են հողագործությամբ, անասնապահությամբ ու գյուղատնտեսությամբ:

Заглику нужен детский сад: Глава общины
В общине Заглик Мартакертского района Арцаха проживает 256 человек. Все они после войны вернулись в родное село.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Заглик Давид Азарян.
Всю войну мы защищали нашу деревню. После окончания войны жители села вернулись в свои дома по зову родины. Мы с любовью встретили наших переселенных соотечественников. В общину переселены 4 семьи. Мы можем разместить еще 3 семьи, но дома нуждаются в ремонте. В этом учебном году школу посещают 42 ученика. У нас нет детского сада, но у нас есть воспитанники, надлежащие детскому саду, их количество 31. Здания муниципалитета и медпункта в плохом состоянии. У нас есть отремонтированный и меблированный банкетный зал. Межсельские дороги вымощены, в ближайшее время планируется их заасфальтировать. Село обеспечено электричеством, оно не газифицировано, но потребность ощущается», - сказал Д. Азарян.
Он отметил, что, к счастью, во время войны село не пострадало.
Наш собеседник сообщил, что жители села в основном занимаются животноводством и сельским хозяйством.