Կարմիր շուկա-Թաղավարդ բնակավայրերի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը կրակել է հայկական դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ․ ՄԻՊ
Սեպտեմբերի 6-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա-Թաղավարդ բնակավայրերի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը կրակել է հայկական դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
Արձակված կրակոցների հետևանքով տուժել է Թաղավարդ համայնքի բնակիչներից մեկի տունը։ Տան ուղղությամբ արձակված կրակոցներից 3 գնդակ խոցել են տան պատը, 1 գնդակ՝ ննջասենյակներից մեկի պատուհանը։
Ադրբեջանական կրակոցներից տուժած տանը բնակվում են 6 քաղաքացիական անձինք, որոնցից մեկը՝ անչափահաս երեխա։
Կեսգիշերն անց ադրբեջանական կողմը շարունակել է կրակոցները, որոնց հետևանքով տուժածներ և նյութական վնաս չի արձանագրվել։
Դեպքի վերաբերյալ տեղեկացվել են ռուս խաղաղապահներն ու Արցախի իրավապահ մարմինները։
Խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերը անմիջական և իրական սպառնալիք են հանդիսանում Արցախի ժողովրդի կյանքի, առողջության և այլ կենսական իրավունքների համար և խաթարում են այդ բնակավայրերում բնակչության բնականոն կյանքն ու գործունեությունը։
Արձանագրվող դեպքերի առթիվ ադրբեջանական կողմը՝ մասնավորապես միջադեպերի հեղինակները, որևէ պատասխանատվության չեն ենթարկվում, ինչը հիմք է հանդիսանում նման դեպքերի կրկնության համար։
Խիստ օրակարգային է հրադադարի խախտման բոլոր դեպքերի առնչությամբ համապարփակ քննությունը, այդ թվում ռուս խաղաղապահների ներգրավվածությամբ։

Пули попали в жилой дом: ВС Азербайджана обстреляли армянские позиции и села в Арцахе
Азербайджанские военные обстреляли армянские позиции и населенные пункты Мартунинского района Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом омбудсмен Арцаха Гегам Степанян сообщил во вторник в Facebook.
"6 сентября в 19:30 с позиций, размещенных в направлении сел Кармир шука – Тагавард Мартунинского района Арцаха, азербайджанская сторона стреляла по армянским позициям и населенным пунктам", - отметил Степанян.
По данным защитника прав человека, в результате стрельбы поврежден дом одного из жителей Тагаварда. 3 пули попали в стену дома, еще одна – в окно спальни. В этом доме проживают шесть человек, в том числе несовершеннолетний ребенок.
В полночь азербайджанская сторона продолжила стрелять. К счастью, пострадавших нет.
Командование российского миротворческого контингента и правоохранительные органы Арцаха проинформированы об этом инциденте.
Азербайджанские позиции, размещенные возле мирных населенных пунктов, представляют собой непосредственную и реальную угрозу для жизни, здоровья и прав жителей Арцаха, а также мешают нормальной жизни населения, подчеркнул Степанян. "Азербайджанцы (в частности, виновники инцидентов) не привлекаются к ответственности, что становится основанием для повторения нарушений. Всестороннее расследование всех случаев нарушения режима прекращения огня, в том числе и с привлечением российских миротворцев, представляет собой весьма актуальную задачу", - считает омбудсмен Арцаха.