Մեզ համար չափազանց կարևոր է երկաթուղային կապի հաստատումը ՌԴ-ի և Իրանի հետ. Նիկոլ Փաշինյան
Կառավարության նիստի սկզբում Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ սահմանակից պետությունների հետ հարաբերությունների խորացման ու կարգավորման հնարավորություններին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 8, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետը նշեց, որ Ազգային ժողովում կառավարության ծրագիրը ներկայացնելիս արձանագրել է՝ սահմանակից երկրների հետ հարաբերությունների խորացումը կամ կարգավորումը կառավարության արտաքին քաղաքականության կարևոր ուղղություններից է լինելու։
«Եվ սա արձանագրված է ԱԺ կողմից ընդունված ծրագրում, և այդ ծրագրի իրագործումը, ահա, դարձել է աշխատանքային օրակարգ մեզ համար։ Ինչպես տեղյակ եք, վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելուց հետո ես արդեն հասցրել եմ այցելել Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, այսօր էլ մեկնում եմ Վրաստան։ Թե ԻԻՀ, թե Վրաստանի հետ մեր քննարկումների օրակարգում էական դեր է խաղում տարածաշրջանային կոմունիկացիաների զարգացման թեման, և այս համատեքստում կարևորում եմ Հյուսիս-հարավ նախագիծը, որն ԻԻՀ հետ մեր սահմանը կապում է Վրաստանի հետ մեր սահմանին։
Մեզ համար չափազանց կարևոր է նաև երկաթուղային կապի հաստատումը Ռուսաստանի Դաշնության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ։ Այս խնդիրը լուծելու համար Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան եռակողմ ձևաչափով քննարկում ենք կոմունիկացիաների վերաբացման հարցը։ Այստեղ մենք վճռական ենք ջանքեր գործադրել՝ կոնկրետ արդյունքների հասնելու համար՝ գիտակցելով, իհարկե, որ Ադրբեջանն էլ իր հերթին ակնկալում է հաղորդակցություն իր արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև։ Ավելորդ չեմ համարում հիշեցնել, որ մենք տրամադրված ենք վերականգնել խաղաղ գործընթացը Ադրբեջանի հետ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում»,- ասաց կառավարության ղեկավարը։
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորեց նաև Ադրբեջանի հետ սահմանազատում և սահմանագծում իրականացնելու օրակարգը։ «Եվ մենք շարունակում ենք աշխատել դրա համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու ուղղությամբ։ Հույս ունենք օր առաջ ավարտին հասցնել մեր գերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց Հայաստան վերադարձնելու գործընթացը»,- ասաց վարչապետը։

Налаживание железнодорожного сообщения с РФ и Ираном для нас крайне важно: Никол Пашинян
На заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян коснулся возможностей углубления и нормализации отношений с соседними государствами.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 сентября, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Премьер-министр отметил, что, представляя программу правительства в Национальном Собрании, он заявил, что углубление и нормализация отношений с соседними странами будет одним из важных направлений внешней политики правительства.
«И это зафиксировано в программе, принятой Национальным собранием, реализация этой программы стала для нас рабочей повесткой. Как вы знаете, после повторного назначения премьер-министром мне уже удалось побывать в Исламской Республике Иран, и сегодня я выезжаю в Грузию. Развитие региональных коммуникаций играет важную роль в повестке наших обсуждений как с Ираном, так и с Грузией. В этом контексте проект Север-Юг, который соединяет нашу границу с Ираном, я присоединяю к нашей границе с Грузией.
Для нас очень важно наладить железнодорожное сообщение с Российской Федерацией и с Исламской Республикой Иран. Для решения этой проблемы мы обсуждаем вопрос о возобновлении коммуникаций в трехстороннем масштабе Армения-Россия-Азербайджан. Здесь мы намерены приложить все усилия для достижения конкретных результатов, понимая, конечно, что Азербайджан, в свою очередь, ожидает сообщения между своими западными районами  и Нахиджеваном. Не считаю нужным напоминать, что мы готовы возобновить мирный процесс с Азербайджаном в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ», - заявил премьер.
Никол Пашинян также коснулся делимитации и демаркации границ с Азербайджаном. «Мы продолжаем работать над созданием  всех необходимых условий. Мы надеемся как можно скорее завершить процесс возвращения наших пленных, заложников и других задержанных», - сказал премьер-министр.