«Ավդուռում բոլորը սահմանապահ են». համայնքապետը ներկայացնում է գյուղի առօրյան ու խնդիրները
ԱՀ Մարտունու շրջանի Ավդուռ համայնքն ունի 95 բնակիչ. պատերազմի ավարտից հետո գյուղից հեռացողներ չեն եղել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Ավդուռի համայնքապետ Վարուժան Գրիգորյանը:
«Համայնքում վերաբնակեցրել ենք տեղահանված չորս ընտանիքի՝ 21 հոգով: Նշված ընտանիքները Կարմիր խաչի կողմից ստացել են օգնություն՝ սննդի և հիգիենայի պարագաների տեսքով: Աջակցության տեսքով յուրաքանչյուր ընտանիքի տրամադրել են 25 հավի ճուտ: Եվս տասը ընտանիքի կարող ենք ընդունել: Դպրոցն ունի 6 աշակերտ։ Մանկապարտեզ չի գործում, քանի որ մանկապարտեզի շենքում գործում է համայնքապետարանը: Բուժկետը նոր է կառուցվել, հանդիսությունների սրահ չունենք: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված է: Պատերազմից հետո 5 կմ երկարությամբ ջրային ցանց է կառուցվել գյուղում, բայց ջրային պաշարների ընդհանուր սակավության պատճառով այս պահի դրությամբ ջրի խնդիր ունենք: Գյուղ տանող ճանապարհները քանդված են ու երթևեկության համար խիստ անհարմար»,- նշեց Վ. Գրիգորյանը:
Նա ցավով տեղեկացրեց, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում երկու համագյուղացի է զոհվել, մեկն էլ վիրավորվել է։ Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության մասին՝ մեր զրուցակիցը ասել է, որ 107հա վարելահող ունեն, որից 64հա օգտագործվում է: Պատերազմից հետո մոտ 70-75հա արոտավայր մնացել է չեզոք գոտում, որը չեն կարողանում օգտագործել: Անասունները չեն կարողանում բաց թողնել. թշնամու կողմն են անցնում։ Բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակությամբ զբաղվելու մեծ ցանկություն կա բնակչության շրջանում, բայց ոռոգման ջրի սակավության պատճառով չեն կարողանում զբաղվել:

«Все в Авдуре - пограничники»: Глава общины представляет повседневную жизнь и проблемы села
В общине Авдур Мартунинского района Арцаха проживает 95 человек. После окончания войны из села никто не уехал.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Авдур Варужан Григорян.
«Мы переселили в общину четыре семьи по 21 человек. Указанные семьи получили помощь от Красного Креста в виде продуктов питания и предметов гигиены. Каждой семье была предоставлена ​​поддержка по 25 цыплят. Мы можем разместить еще десять семей. В школе 6 учеников. Детского сада нет, так как в здании детского сада действует муниципалитет. Медпункт недавно построен, банкетного зала у нас нет. Поселок обеспечен электричеством и газом. После войны в селе построили водопроводную сеть протяженностью 5 км, но из-за общей нехватки водных ресурсов в настоящее время у нас возникла проблема с водой. Дороги, ведущие в село, разрушены и очень неудобны для движения транспорта», - отметил В. Григорян.
Он с болью сообщил, что в ходе 44-дневной войны в Арцахе погибли двое односельчан, а один ранен. Говоря о занятости сельчан, наш собеседник сказал, что у них 107 га пашни, из которых 64 га используются. После войны в нейтральной зоне осталось около 70-75 га пастбищ, которые невозможно использовать. Животных не могут отпускать- они переходят на сторону врага. У населения есть большое желание выращивать овощные культуры, но они не могут этого делать из-за отсутствия поливной воды.