Վարդաձորում տեղահանված ընտանիքների համար տներ են վերանորոգվում. համայնքապետ
ԱՀ Ասկերանի շրջանի Վարդաձոր համայնքն ունի 254 բնակիչ. պատերազմի ավարտից հետո գյուղից հեռացողներ չեն եղել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Վարդաձորի համայնքապետ Սամվել Սառաջյանը:
«Տեղահանված մեր հայրենակիցներից ինը ընտանիքի համար տներ ենք վերանորոգել և վերաբնակեցրել: Այս պահի դրությամբ ևս հինգ տուն վերանորոգվում է այլ ընտանիքների տրամադրելու համար: Դպրոցն ունի 90 աշակերտ։ Շենքային պայմաններն առայժմ թույլ են տալիս կազմակերպել դասապրոցեսը: Մանկապարտեզ չի գործում, բայց մանկապարտեզի ենթակա շուրջ 60 երեխա ունենք. անհրաժեշտությունն, իրոք, կա: Համայնքում գործում է համայնքային կենտրոն, բուժկետ, որոնք վերանորոգման կարիք ունեն: Հանդիսությունների սրահն էլ գյուղացիների ջանքերով ենք կառուցել: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված է: Ունենք ջրի խնդիր. ջուր ստանում ենք օրական երկու ժամով: Գյուղամիջյան ճանապարհները բարեկարգ են, փոխարենը գյուղը մայրուղուն կապող ճանապարհն է անմխիթար վիճակում: Գյուղից դեպի մայրաքաղաք տրանսպորտ է գործում»,- նշեց Ս. Սառաջյանը:
Մեր զրուցակիցը ցավով տեղեկացրեց, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մեկ համագյուղացի է զոհվել, մեկն էլ վիրավորվել է։
Անդրադառնալով գյուղացիների զբաղվածությանը՝ Ս. Սառաջյանն ասել է, որ մոտ 95 հա այգի և մոտ 450 հա վարելահող է մնացել թշնամու տիրապետության տակ անցած տարածքներում, ինչի պատճառով գյուղացիների աշխատանքային առօրյան եռուն չէ:

В Вардадзоре ведется ремонт домов для перемещенных семей: Глава общины
В общине Вардадзор Аскеранского района Арцаха 254 жителей. После окончания войны из села никто не уехал.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Вардадзор Самвел Сараджян.
«Мы отремонтировали дома для девяти семей наших переселенцев. Сейчас в пяти домах идет ремонт для предоставления другим семьям. В школе 90 учеников. Условия постройки пока позволяют организовать учебный процесс. Детского сада нет, но у нас около 60 воспитанников, надлежащих детскому саду. Необходимость действительно существует. В общине есть общественный центр, медпункт, который нуждается в ремонте. Зал торжеств мы построили усилиями жителей села. Поселок обеспечен электричеством и газом. У нас проблема с водой. Получаем воду два часа в день. Дороги в центре села в хорошем состоянии, а дорога, соединяющая село с шоссе, находится в плачевном состоянии. Есть транспорт из села в столицу», - отметил С. Сараджян.
Наш собеседник с болью сообщил, что во время 44-дневной Арцахской войны один односельчанин погиб, а другой получил ранение.
Говоря о занятости сельчан, С. Сараджян сообщил, что в подконтрольных врагу районах осталось около 95 гектаров фруктовых садов и около 450 гектаров пашни, из-за чего повседневная работа жителей села неактивна.