Վարդաձորում տեղահանված ընտանիքների համար տներ են վերանորոգվում. համայնքապետ
ԱՀ Ասկերանի շրջանի Վարդաձոր համայնքն ունի 254 բնակիչ. պատերազմի ավարտից հետո գյուղից հեռացողներ չեն եղել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Վարդաձորի համայնքապետ Սամվել Սառաջյանը:
«Տեղահանված մեր հայրենակիցներից ինը ընտանիքի համար տներ ենք վերանորոգել և վերաբնակեցրել: Այս պահի դրությամբ ևս հինգ տուն վերանորոգվում է այլ ընտանիքների տրամադրելու համար: Դպրոցն ունի 90 աշակերտ։ Շենքային պայմաններն առայժմ թույլ են տալիս կազմակերպել դասապրոցեսը: Մանկապարտեզ չի գործում, բայց մանկապարտեզի ենթակա շուրջ 60 երեխա ունենք. անհրաժեշտությունն, իրոք, կա: Համայնքում գործում է համայնքային կենտրոն, բուժկետ, որոնք վերանորոգման կարիք ունեն: Հանդիսությունների սրահն էլ գյուղացիների ջանքերով ենք կառուցել: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված է: Ունենք ջրի խնդիր. ջուր ստանում ենք օրական երկու ժամով: Գյուղամիջյան ճանապարհները բարեկարգ են, փոխարենը գյուղը մայրուղուն կապող ճանապարհն է անմխիթար վիճակում: Գյուղից դեպի մայրաքաղաք տրանսպորտ է գործում»,- նշեց Ս. Սառաջյանը:
Մեր զրուցակիցը ցավով տեղեկացրեց, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մեկ համագյուղացի է զոհվել, մեկն էլ վիրավորվել է։
Անդրադառնալով գյուղացիների զբաղվածությանը՝ Ս. Սառաջյանն ասել է, որ մոտ 95 հա այգի և մոտ 450 հա վարելահող է մնացել թշնամու տիրապետության տակ անցած տարածքներում, ինչի պատճառով գյուղացիների աշխատանքային առօրյան եռուն չէ:

Houses being renovated for displaced families in Vardadzor. Head of Community
The community of Vardadzor of Artsakh’s Askeran region has 254 residents. All the villagers have returned after the war.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 9, ARTSAKHPRESSThe head of the community, Samvel Sarajyan told "Artsakhpress".
"We have renovated 9 houses for our displaced compatriots. Now they live in the houses. Currently, five houses are being renovated to provide for other families. The school of the village has 90 students.
There is no kindergarten in the village, but we have about 60 pre-school children. There is a community center, an aid station that needs renovation. We built the ceremony hall with the efforts of the villagers. The village is provided with electricity and gas. We have a water problem. We get water for two hours a day. The roads in the middle of the village are in good condition; but the road connecting the village with the highway is in a deplorable condition," said S. Sarajyan.
Sarajyan said that about 95 hectares of orchards and about 450 hectares of arable land have passed under the control of the enemy.