ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Հարությունագոմեր համայնքը 502 բնակիչ ունի. պատերազմի ավարտից հետո բոլորը գյուղ են վերադարձել:
Հարությունագոմերում վերաբնակեցվել է յոթ ընտանիք, սիրով կընդունենք ևս երկուսին. համայնքապետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հարությունագոմերի համայնքապետ Հենրիկ Սարգսյանը:
«Գյուղում վերաբնակություն են հաստատել տեղահանված յոթ ընտանիքներ: Մեր հայրենակիցներին սիրով ևս երկու տուն կարող ենք տրամադրել: Դպրոցի շենքը նորակառույց է, հաճախում է 75 աշակերտ։ Մանկապարտեզի շենքը նույնպես նորակառույց է . ունի 22 սան: Համայնքում գործում են համայնքային կենտրոն և բուժկետ, որոնց շենքերը վերանորոգման կարիք ունեն: Հանդիսությունների սրահը վերջերս է կառուցվել, բայց դեռևս չի կահավորվել: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված չէ: Մինչ պատերազմը գազաֆիկացման անհրաժեշտություն չէր զգացվում, սակայն վերջերս էլեկտրաէներգիայի հաճախակի անջատումների պատճառով բնակչությունը կարիքը զգում է։Գյուղը ջրային ցանց չունի, աղբյուրներից ենք օգտվում: Ներհամայնքային ճանապարհները գտնվում են վատթար վիճակում։ Գյուղը մայրուղուն կապող ճանապարհն ասֆալտապատված է. դեպի մայրաքաղաք տրանսպորտ է գործում»,- նշեց Հ. Սարգսյանը:
Մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի մասնակից համագյուղացիներից չորսը վիրավորվել են։
Համայնքապետի հավաստմամբ՝ բնակչության մեծամասնության զբաղվածությունն ապահովում է «Բեյզ Մեթլս» ընկերությունը։ Մարդիկ նաև այգիներն են մշակում, անասնապահությամբ զբաղվում։

В Арутюнагомер переселено семь семей, мы с радостью примем еще две семьи: Глава общины
В общине Арутюнагомер Мартакертского района Арцаха 502 жителей. После окончания войны все вернулись в село.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Арутюнагомер Генрик Саркисян.
«В село переселились семь семей вынужденных переселенцев. Мы с радостью можем предоставить нашим соотечественникам еще два дома. Здание школы недавно построено, в школе учатся 75 учеников. Здание детского сада также построено недавно - имеет 22 воспитанника. В общине есть общественный центр и медпункт, здания которых нуждаются в ремонте. Банкетный зал построен недавно, но еще не обставлен. Поселок обеспечен электричеством, не газифицирован. До войны в газе не было необходимости, но в последнее время население испытывает нужду из-за частых отключений электроэнергии. В селе нет водопровода, мы пользуемся родниковой водой. Внутриобщинные дороги в плохом состоянии. Дорога, соединяющая село с трассой, заасфальтирована. Есть транспорт до столицы», - отметил Г. Саркисян.
Наш собеседник сообщил, что четверо односельчан, участвовавших в 44-дневной Арцахской войне, получили ранения.
По словам главы общины, трудоустройство большей части населения обеспечивает компания «Бейз металс». Люди возделывают сады и занимаются животноводством.