Չեխիան կոչնչացնի AstraZeneca-ի 45 հազար չպահանջված դեղաչափ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով հանրապետության առողջապահության նախարարության մամուլի քարտուղար Դանիել Քեփլլը, փոխանցում է news.am-ը։
«Հոկտեմբերին կավարտվի 55 հազար AstraZeneca-ի արտադրության պատվաստանյութի պիտանելիության ժամկետը, որոնց ճնշող մեծամասնությունը, հնարավոր է, անհրաժեշտ կլինի ոչնչացնել, քանի որ օրենքը թույլ չի տալիս նվիրել դրանք: Դեղամիջոցի շուրջ 10 հազար դեղաչափ բժիշկները կարող են օգտագործել երկրորդ պատվաստանյութը ներարկելու համար: Եթե մնացած 45 հազար դեղաչափերը չօգտագործվեն, ապա դրանք պետք է ոչնչացվեմ»,-ասել է Քեփլը:
Նա հավելել է, որ Չեխիայի բնակիչները չեն ցանկանում այլեւս պատվաստվել AstraZeneca-ի պատվաստանյութով: Ընթացիկ ամսվա ընթացքում օգտագործվել է տվյալ դեղամիջոցի ընդամենը 800 դեղաչափ: Սեպտեմբերին հանրապետությունում վաղեմության ժամկետն ավարտվելու պատճառով ոչնչացվել է այդ դեղամիջոցի 20 հազար դեղաչափ:

Чехия уничтожит 45 тыс. невостребованных доз вакцины AstraZeneca
В Чехии предстоит уничтожение 45 тыс. доз вакцины производства британско-шведской компании AstraZeneca.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 сентября, АРЦАХПРЕСС- Cообщает ТАСС со ссылкой на заявление пресс-секретаря министерства здравоохранения республики Даниэла Кэпла.
«В октябре заканчивается срок годности 55 тыс. доз вакцин производства AstraZeneca и подавляющее большинство из них, возможно, будет необходимо уничтожить, так как закон не позволяет передать их в дар. Примерно 10 тыс. доз препарата медики смогут использовать для введения вторых прививок. Если оставшиеся 45 тыс. доз не будут использованы, то они должны быть утилизированы», — сообщил Кэпл.
Он добавил, что жители Чехии не хотят больше прививаться вакциной от AstraZeneca. В течение текущего месяца были использованы лишь 800 доз данного препарата. В сентябре в республике из-за просроченного срока годности были уничтожены 20 тыс. доз данного препарата.