Խնապատում հաստատվել են 33 տեղահանված ընտանիքներ. առօրյան ու խնդիրները ներկայացնում է համայնքապետը
ԱՀ Ասկերանի շրջանի Խնապատ համայնքը 1162 բնակիչ ունի. պատերազմի ավարտից հետո գյուղից հեռացող չի եղել:
Խնապատում հաստատվել  են 33 տեղահանված ընտանիքներ. առօրյան ու խնդիրները ներկայացնում է համայնքապետը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Խնապատի համայնքապետ Սամվել Շահրամանյանը:
«Պատերազմից հետո գյուղում բնակություն են հաստատել տեղահանված 33 ընտանիքներ: Նրանցից տասնվեցի համար տներ են վերանորոգվել: Դպրոցի շենքը վերանորոգման կարիք ունի, որտեղ հաճախում է 65 աշակերտ։ Գյուղում մանկապարտեզի ենթակա երեխաների թիվը շատ է, սակայն շենքային պայմանները թույլ են տալիս ընդունելու միայն 44 երեխայի: Համայնքում գործում են համայնքային կենտրոն, բուժկետ և ակումբ, որոնց շենքերը վերանորոգման կարիք ունեն. ունենք նաև հանդիսությունների սրահ: Գյուղամիջյան ճանապարհների 70%-ը սալապատված է: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված է: Ջրի խնդիր չունենք, քանի որ ԱՀ պետական բյուջեի միջոցներով 2020 թվականին նոր ջրագիծ է կառուցվել, ինչի համար շնորհակալ ենք ղեկավարությանը»,- նշեց Ս. Շահրամանյանը:
Մեր զրուցակիցը ցավով տեղեկացրեց, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի մասնակից համագյուղացիներից չորսը զոհվել են, յոթն էլ՝ վիրավորվել։
Համայնքապետի տեղեկացմամբ՝ պատերազմից հետո բնակչության զբաղվածության միակ ուղղությունը դարձել է հողագործությունը:

В Хнапат поселены 33 семьи вынужденных переселенцев: Повседневная жизнь и проблемы представлены главой общины
В общине Хнапат Аскеранского района Арцаха 1162 жителей. После окончания войны из села никто не уезжал.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 сентября, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Хнапат Самвел Шахраманян.
«После войны в селе поселились 33 семьи вынужденных переселенцев. Для 16 семей отремонтировано 16 домов. Здание школы нуждается в ремонте, в нем учатся 65 учеников. В селе много детей, надлежащих детскому саду, но условия в здании позволяют принять только 44 ребенка. В общине есть общественный центр, медпункт и клуб, здания которых нуждаются в ремонте. У нас есть банкетный зал. 70% сельских дорог вымощены. Поселок обеспечен электричеством и газом. У нас нет проблемы с водой, так как в 2020 году был построен новый водовод за счет госбюджета Арцаха, за что мы благодарны руководству», - отметил С. Шахраманян.
Наш собеседник с болью сообщил, что в 44-дневной Арцахской войне погибли четверо односельчан, семеро ранены.
По словам главы общины, после войны единственным направлением занятости населения стало сельское хозяйство.