Խնապատում հաստատվել են 33 տեղահանված ընտանիքներ. առօրյան ու խնդիրները ներկայացնում է համայնքապետը
ԱՀ Ասկերանի շրջանի Խնապատ համայնքը 1162 բնակիչ ունի. պատերազմի ավարտից հետո գյուղից հեռացող չի եղել:
Խնապատում հաստատվել  են 33 տեղահանված ընտանիքներ. առօրյան ու խնդիրները ներկայացնում է համայնքապետը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 13, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Խնապատի համայնքապետ Սամվել Շահրամանյանը:
«Պատերազմից հետո գյուղում բնակություն են հաստատել տեղահանված 33 ընտանիքներ: Նրանցից տասնվեցի համար տներ են վերանորոգվել: Դպրոցի շենքը վերանորոգման կարիք ունի, որտեղ հաճախում է 65 աշակերտ։ Գյուղում մանկապարտեզի ենթակա երեխաների թիվը շատ է, սակայն շենքային պայմանները թույլ են տալիս ընդունելու միայն 44 երեխայի: Համայնքում գործում են համայնքային կենտրոն, բուժկետ և ակումբ, որոնց շենքերը վերանորոգման կարիք ունեն. ունենք նաև հանդիսությունների սրահ: Գյուղամիջյան ճանապարհների 70%-ը սալապատված է: Գյուղն ապահովված է էլեկտրաէներգիայով, գազաֆիկացված է: Ջրի խնդիր չունենք, քանի որ ԱՀ պետական բյուջեի միջոցներով 2020 թվականին նոր ջրագիծ է կառուցվել, ինչի համար շնորհակալ ենք ղեկավարությանը»,- նշեց Ս. Շահրամանյանը:
Մեր զրուցակիցը ցավով տեղեկացրեց, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի մասնակից համագյուղացիներից չորսը զոհվել են, յոթն էլ՝ վիրավորվել։
Համայնքապետի տեղեկացմամբ՝ պատերազմից հետո բնակչության զբաղվածության միակ ուղղությունը դարձել է հողագործությունը:

The Khnapat community of Artsakh’s Askeran region has 1162 residents. All the residents have returned to the village after the war.
33 displaced families resettled in Khnapat
STEPANAKERT, SEPTEMBER 13, ARTSAKHPRESS: The head of the community, Samvel Shahramanyan told "Artsakhpress".
"After the war, 33 displaced families have resettled in the village. Sixteen houses have been renovated for them. The school building needs renovation.
There are many children in kindergarten in the village, but the building conditions allow admitting only 44 children. There is a community center, an aid station and a club in the community, the buildings of which need to be renovated. We have a ceremony hall.
70% of rural roads are paved. The village is provided with electricity and gas.
"We do not have a water supply problem, as a new water line was built in 2020 with the funding support of the state budget of Artsakh," said S. Shahramanyan.
The head of the community noted with regret that during the recent battles for the defense of the homeland 4 of the fellow-villagers have fallen and 7 of the have been wounded.
According to the head of community, after the war the only direction of employment of the population is agriculture.