Արարատ Միրզոյանն ու Տոյվո Կլաարը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը սեպտեմբերի 13-ին ընդունել է Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳՆ-ն տեղեկացնում է, որ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը հանգամանալից քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր։
Կողմերն ընդգծել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորման անհրաժեշտությունը։ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության հաստատման համար կարևոր են հրադադարի ռեժիմի պահպանումը, Ադրբեջանում դեռևս պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների շուտափույթ և անվերապահ հայրենադարձումը, ինչպես նաև հայատյաց և ռազմատենչ հռետորաբանությունից հրաժարվելը։
Հայաստանի ԱԳ նախարարը նաև ընդգծել է, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում Ադրեջանի զինված ուժերի անօրինական ներկայությունը, ԼՂ հակամարտության գոտում զորավարժությունների իրականացումը խաթարում են տարածաշրջանում դե-էսկալացիայի ջանքերը։

Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan received today the delegation led by EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, Toivo Klaar, the foreign ministry reports.
Ararat Mirzoyan and Toivo Klaar discuss regional security
STEPANAKERT, SEPTEMBER 13, ARTSAKHPRESS: The Armenian FM and the EU Special Representative discussed issues relating to regional security.
They emphasized the necessity for the comprehensive and lasting settlement of the Nagorno Karabakh conflict under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. The Armenian FM stated that the observation of the ceasefire regime, the quick and unconditional return of Armenian prisoners of war and civilian captives from Azerbaijan, as well as the refusal from anti-Armenian and militaristic rhetoric are important for the establishment of regional stability and security.
FM Ararat Mirzoyan said the illegal presence of the Azerbaijani troops in the sovereign territory of Armenia, the conduct of military exercises in the Nagorno Karabakh conflict zone undermine the de-escalation efforts in the region.